פורום תוכיפדיה
טיפים לאילוף הקנרית - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: ציפורי שיר (קנרים / כנרים, פינקים וכדומה) (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=39)
+---- אשכול: טיפים לאילוף הקנרית (/showthread.php?tid=2188)טיפים לאילוף הקנרית - צבי דגן - 12-17-2020

[Image: 3z9UfSE.jpg]
טיפים לאילוף הקנרית
טיפים לאילוף הקנרית
החוחית היחידה שיש לך סיכוי לאלף אותה כראוי לעלות על  היד היא הקנרית. 
אתה יכול לנסות לשכנע את הזברה פינק להשתמש באצבע שלך כבמוט עמידה, אבל זה יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי וללא הצלחה. 
גם אם תיצור קשר טוב עם הקנרית, התהליך יכול להיות ארוך ומיגע (שלא כמו בתהליך החברות, למשל, שדי מהר מתחילים ליהנות מהאינטראקציה האנושית). 
כדי לתת לעצמך הזדמנות להצלחה, עקוב אחר הטיפים הבאים.
[Image: bh38c8n.jpg][Image: eRyGuV8.jpg][Image: aVGnT8F.jpg]
הקנריות נהנות מאינטראקציה עם בני אדם
 • תאפשר לקנרית שלך להתרגל לסביבה החדשה. היא תצטרך להיות רגועה לחלוטין בסביבתה לפני שיהיה לך סיכוי לאלף אותה שתעלה על היד. 
  זה יעבוד רק אם יש לך ציפור אחת (משני המינים) בכלוב. תנועות פתאומיות ורעשים חזקים לא מרשימים את הציפור, ואם יש ילדים או כלבים היפראקטיביים (או חתול מכל סוג שהוא, היפראקטיבי או אחר) המשתמשים בחדר, לא תגיעו רחוק מאוד עם האימון. 
  הכלוב יצטרך להיות בגובה העיניים, מכיוון שהקנריות לא אוהבות לחוש דברים שמתרחשים מעליהם. תן לה להתרגל אליך.
 • הדבר הראשון שיש לעשות לאחר שהציפור הוכנסה לכלוב הוא לשבת לידה ולהשמיע קולות רכים ומרגיעים. אמץ את קולות החתימה שלך, לפיו הקנר יוכל להכיר אותך. זו יכולה להיות שריקה מיוחדת, או "שלום!" רך ויורד. כל מה שמתאים לך, כל עוד זה עדין ומובהק.
 • תאפשר לקנרית להכתיב את זמני האימון המתאימים ביותר עבורה. אם היא אוכלת או מתעופפת סביב הכלוב, היא לא תהיה פתוחה לאינטראקציה. חכה עד שהיא תשב או תעמוד על המוט העמידה. כמו כן, הימנע מלבהות בה יתר על המידה, מכיוון שציפורים מתוכנתות לזהות קשר עין ישיר במינים אחרים, ומשוות אותו לסכנה.
 • תקפיד על הפגישות הראשונות שיהיו קצרות. שתי פגישות יומיות של 10 עד 15 דקות הן כל מה שתוכלו לעשות בשלב זה. כל דבר נוסף יגרום ללחץ בציפורים (ולחץ יכול להרוג ציפורים במהירות מדאיגה). 
  המפגשים הקצרים האלה ירגילו את הקנרית לנוכחותך הקרובה ולקול שלך. שוחח אתה בשקט במילים ושריקות רכות, ובמהלך מספר שבועות היא תתייחס אליך כאל בן לוויה נעים.
 • ברגע שהיא תהיה מרוצה מהנוכחות שלך ולא תחשוש, נסה להכניס את היד שלך לכלוב. הקנרית צריכה כעת להתרגל לחלק הספציפי הזה של גופכם. התחל בהחזקת היד רגועה, ללא תנועות מיותרות, ועם הזמן התחל להזיז אותה, ושפשף אותה בעדינות על החלק החיצוני של הסורגים.
[Image: ryZIrpU.jpg]
השלב הראשון הוא להרגיל את הקנרית לידך
 • ברגע שהקנרית מתעלמת מהיד שלכם ברצון, תציע לו פינוקים בתוך הכלוב. סביר להניח שהציפור לא תיקח את הפיתיון מיד, אבל היא תתפתה אם תציע משהו שהיא אוהבת במיוחד. עדיף שזה יהיה מזון שתוכל לאחוז בו בקלות תוך הושטת אצבע כמוטה, כמו גבעול של ברוקולי או רצועת גזר או זרע - משהו שאתה יודע שהציפור מתענגת עליו במיוחד. לאחר שהקנרית תירגע, היא תבוא אל היד ולפינוק. ל
  לעולם אל תשאיר את היד שלך בכלוב אם הציפור מגלה סימני מצוקה כלשהם, כגון תעופה פרועה או התכנסות בפינה. אם זה קורה תצטרך לחזור לשלב "היד מחוץ לכלוב".
 • המתן למגע ראשון. בסופו של דבר הקנרי יתפוס את האצבע ברגל בזמן שהוא ניזון, או אפילו יקפוץ עליה וישתמש בה כבמוט עמידה. יתכן שיהיו לו רגעים שבהם הוא נבהל, או עשוי לנשוך את אצבעך. זה לא כואב, אבל זה סימן לכך שאתה צריך לחזור קצת אחורה, מכיוון שהקנרית בהחלט אינה במצב רוח לאינטראקציה.
 • ברגע שהציפור רגועה ועומדת על האצבע בתוך הכלוב, נסה להחזיק אותה ולהוציא אותו בעדינות. 
  בשלב זה היא תקבל את הפינוקים שלך, ולעתים קרובות תסתכל עליך בראש מכוון, עליך. שלא כמו תוכונים, הקנר לא יאפשר לך להוציא את היד מהכלוב בזמן שהוא נשאר על האצבע. כשהוא עוזב את הכלוב לראשונה תצטרך להחזיק אותו בעדינות אך באסרטיביות ואם הציפור מרוצה לחלוטין מתשומת לבך, זה לא אמור שצריך לגרום לה לחץ כלשהו. 
  הערה: זה ייקח לך ארבעה עד שישה שבועות של אימונים יומיים כדי להגיע לנקודה זו.
 • לאחר שהקנרית יצאה מהכלוב מספר פעמים, תוכלו להתחיל לשדל אות על ידי הצעת מוט. החדר יצטרך להיות סגור וללא כל סכנות. 
  המוט צריך להיות באורך של לפחות 30 ס"מ. הכניסו אותו דרך הסורגים שליד דלת הכלוב הפתוחה, בזווית כזו שתהפוך אותה לגלויה ונגישה, בעזרת פינוק כפיתוי, ותשתמשו בקולות מרגיעים כל הזמן. תצטרך שיהיה לך משהו בולט נוסף מחוץ לכלוב, כדי שהקנרית תעוף אליו ברגע שהיא הגיע לשטח פתוח.
  לעולם אל תרדוף אחרי הקנרית עם המוט או היד בתוך הכלוב, מכיוון שהדבר יגרום לבהלה ויפחית את הסיכוי לעבור לשלב מהכלוב הבטוח לעולם הרחב.
[Image: k8bNu4k.jpg]
הקנריות נהנות מזמן טיסה חופשית בתוך הבית
 • כאשר הקנרית יצאה כמה פעמים, נסו לגרום לה לישון על האצבע מחוץ לכלוב. 
  היא תהיה רגילה לידך מכל האימונים בתוך הכלוב, וברגע שהיא תתחיל להשתמש במוטות מחוץ לכלוב, היא תהיה נוטה יותר להשתמש באצבע שלך כאילו שהייתה מוט העמידה. פינוקים יהיו נחוצים כפיתוי, יחד עם הצלילים המרגיעים הרגילים. הושיט שתי אצבעות החוצה, אופקית, כשהפינוק נמצא ביניהן, או בין האצבע לאגודל. בסופו של דבר תוכל להתקשר אליו ללא פיתוי הפינוק. הוא עלול לעוף ולנחות על הראש או הכתף במקום זאת, ולהרגיש בטוח יותר על המוטות הגבוהים ביותר.
 • חכה שהקנרית תחזור לכלוב שלה.
  בשלבים הראשונים של התעופה החופשית, הקנרית שלך לא תנחת על היד, הראש או הכתף שלך ותצטרך לחזור לבד לכלוב. 
  לעולם אל תרדוף אחריה ואל תסתובב בניסיון לתפוס אותה או לצוד אותה בעזרת רשת. בסופו של דבר היא תהיה רעבה, עייפה או משועממת, ותחזור בעצמה לכלוב. אולי יידרשו לה כמה ניסיונות ליצור את הקשר בין המוט ליד הדלת לבין הפתח שמכניס אותה חזרה לכלוב, אבל, בסופו של דבר, היא תגיע לשם. 
  זה דורש ממך סבלנות רבה. פינוקים יכולים לעזור: למקם משהו טעים ובולט שנראה לעין בתוך הכלוב, ובקרוב הוא יכוון אליו.
 • אם הציפור לא מראה סימנים לחזרה לכלוב לאחר מספר שעות, תצטרך להתערב. זה יכול להיות לפני השינה, יתכן שתצטרך לצאת מהבית, או שהילדים הקטנים והמפחידים ו/או חיות המחמד עשויים להגיע. 
  בנסיבות אלה, יהיה עליך לנקוט באמצעים עדינים אך מהותיים ותקיפים. תחשיך מעט את החדר, ותשתמש ברשת. זה אמור להיות רק מוצא אחרון.
[Image: 2dToI6d.jpg][Image: H6W2eyW.jpg]
מתיחת הכנפיים זה בסדר, כל עוד הקנרית תחזור לכלוב לאחר מכן
אימון זברה פינק
ניתן להחיל את אותה טכניקה כמתואר לעיל לאילוף כנריות גם על הזברה פינק. יהיה עליך להתחיל עם ציפורים צעירות מאוד, ויהיה לך סיכוי הרבה יותר טוב להצליח אם הן הואכלו בידי בני אדם. תהליך האילוף יימשך זמן רב - מדובר על חודשים ולא על שבועות - אז זכור זאת לפני שאתה מוותר.


קרדיט : OMLET