פורום תוכיפדיה
מדגרה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: רביית תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- אשכול: מדגרה (/showthread.php?tid=2172)

מדגרה - אהבת חיות - 12-15-2020

בחיפושיי אחר גוזלים להאכלה גיליתי שלא פשוט למצוא, ושברוב המקרים גם לא רוצים למכור, ובמקרים שבסוף כן מוכרים, מוכרים במחיר קרוב למחיר של תוכי גמול.
בנוסף לכך נוכחתי לגלות להבדיל מהמחשבה שלנו שנותנים להורים הביולוגים לגדל במשך שבועיים ורק אז מוציאים אותם להאכלה, במציאות (ברוב המקרים) זה לא כך ולוקחים ביצים למדגרות (גיליתי זאת גם לגבי בתי גידול הידועים באיכות חיברות התוכים שיוצאים מהם).
ואני תוהה אם מגדלים ידועים מגדלים במדגרות והתוכים עדיין יוצאים בריאים ומחוברתים ברמה גבוהה האם באמת יש שוני?
נוסף לכך, אני מנסה להבין את השימוש במדגרה.
האם אני יכול להיות בטוח שתהיה בקיעה או שיש סיכון גדול שלא תהיה בקיעה (במיוחד כשקונים ביצים במחיר לא קטן)?
האם יהיה מחסור לתוכי שגדל במדגרה שלא יהיה אפשר להשלים?
האם צריכה להיות איזושהי נגיעה ע"י האדם במדגרה או שהנגיעה ע"י האדם תהיה אך ורק לאחר הבקיעה?
האם צריך לעזור לתוכי לצאת מן הביצה ברגע שהוא במדגרה?
אני אשמח לקבל כמה שיותר מידע לגבי שימוש במדגרה והטיפול בתוכי ממדגרה.

RE: מדגרה - צבי דגן - 12-15-2020

התהיות שלך, בהחלט מובנות.
אפשר להדגיר ביצים במדגרה, להאכיל את הגוזל ולחברת אותו ברמה גבוהה.
אבל, קיימת בעיה אחרת, האכלת ההורים לפחות בשלושת הימים הראשונים.
בדומה לתינוקות של בני אדם ויונקים אחרים, כשמדובר בחלב ראשוני שנקרא קולוסטרום (חלב ראשית) שנמצא רק בשד של היולדת, ומכיל חומרים חיוניים ליילוד, כך גם אצל הציפורים.
חשוב שביום/יומיים הראשונים לאחר הבקיעה מהביצה, שהגוזל יקבל את מזונו הראשוני מההורים הביולוגיים.
לגבי המגדלים שמדגירים ביצים, אני מניח שהם לא מכירים בחשיבות של ההאכלה ע"י ההורים או שמתעלמים ממנה מסיבות כלכליות.

ולשאלתך השנייה, אם בדקת את הביצים וראית שהן מופרות, קיים סיכוי גבוה לבקיעה מוצלחת.
כמובן שיכולות להיות גם סיבות לכישלונות, למשל: זיהום של הביצים (מנגיעות בידיים לא נקיות או ללא כפפות) והתפתחות פטריות.
הבעיה עם גוזלים שבקעו במדגרות, שהם רגישים יותר למחלות מאשר הגוזלים שבקעו אצל ההורים הטבעיים.
ועם זאת, רוב הגוזלים האלה מתפתחים יפה, מתבגרים ואפילו יכולים להעמיד צאצאים.
כשמתעסקים עם עולם החי, אין מצב של מאת אחוז הצלחה.

בד"כ, אין צורך וגם לא רצוי לגעת בביצים שבמדגרה ללא סיבה.
ואם קיימת סיבה, יש לעשות זאת לאחר חיטוי הידיים (או עטיית כפפות מנתחים) ובזהירות.
אין צורך לעזור לגוזל לבקוע מהביצה.
בטבע, הגוזל עושה זאת בד"כ בלי בעיות.
במקרים קיצוניים, כאשר בגוזל מתקשה (מסיבות שונות) אשפר לעזור לו אבל רק ע"י אדם מנוסה ובעדינות, משום שקיימת סכנה לפגיעה בגוזל העדין.

שים לב, האשכול הועבר לתת הפורום המתאים יותר.

למה טוב לקבל את הקולוסטרום?
  1. - קולוסטרום מסייע במניעת דלקות מעיים!
  2. - קולוסטרום מחזק את מערכת החיסון!
  3. - קולוסטרום נאבק בפטריות ובחיידקים!
  4. - קולוסטרום מזרז ריפוי של פצעים בדרגות שונות!
  5. - קולוסטרום מגן על מערכת העצבים!
  6. - קולוסטרום יעיל לשמירה על מצב רוח חיובי, התוכי יהיה פחות תוקפן ופחות "עצבני"!
  7. - קולוסטרום משפר את ביצועי השרירים, בונה מסת שריר ומשפר את התעופה ומגביר את החיוניות!
  8. - קולוסטרום מונע מחלות שקשורות בעונות השנה (בעיקר בחורף!)
  9. - קולוסטרום מונע אלרגיות!
  10.  - קולוסטרום מונע אנמיה!
  11. - קולוסטרום מונע קנדידה!
  12. - קולוסטרום מקל על מערכת העיכול ומעודד את הפעילות תקינה שלה!

RE: מדגרה - אהבת חיות - 12-15-2020

האם יכול להיות "מיינקת" אצל תוכים?
האם קיים הקולוסטרום רק אחרי שהטילה את הביצים? (זה לא בדיוק כמו בני אדם כי בכל זאת במקרה של ציפורים בעצם ההריון הוא חיצוני)

יש מושג כזה שנקרא "אימוץ גוזל".
אם יש לך זוג תוכים שיש להם גוזלים, ניתן לתת להם לאמץ גוזל נוסף, גם אם הוא זר להם.
 הקולוסטרום מופרש מהאם אחרי שהטילה את הביצים וגם במהלך ההטלות (בד"כ אחרי הטלת הביצה השנייה).