פורום תוכיפדיה
הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+---- פורום: זוחלים בהנהלת בן קורן (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=46)
+---- אשכול: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר (/showthread.php?tid=2156)

הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - Ben Koren - 12-06-2020

אז איך שהכותרת נשמעת ככה המצב נכון להיום שנת 2020 בישראל.
ישנו איסור גידול וסחר גורף לכל הדו-חיים בישראל.
מכיוון שאני אדם שומר חוק - לא נענה לשאלות בנוגע לאופן הגידול של דו-חיים על-גבי הפורום.
כן נענה לשאלות בנוגע לדו-חיים בכללי שאין בהם כוונה מרומזת לגידול.

מקווה שהסטטוס הזה ישתנה בעתיד!
למרות שמדינות רבות, נאורות בעולם כמו מדינות שונות באירופה ובארה"ב גידול דו-חיים הוא דבר חוקי רגיל ונפוץ החליטו הרשויות בישראל משיקוליהם לאסור זאת באופן גורף (אולי גם בלי לבדוק לעומק) וחבל, אבל מכיוון שאני אדם שומר חוק ומקווה שבאמת נעשה מחקר מעמיק ואמיתי שמוכיח שדו-חיים שמגדלים כחיות מחמד אכן יכולות להזיק למאזן והמרקם של בעלי חיים אחרים בטבע או אפילו להעביר מחלות מסוימות אז אני מקבל את החוק ומכיר בו ואאכוף אותו.

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - צבי דגן - 12-06-2020

כמוך, גם אני תומך בחוקים ששומרים על בעלי החיים בטבע.
אבל מה בדבר הסלמנדרות והטריטונים שנמכרים בחניות לגידול בע"ח באקווריום?

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - Ben Koren - 12-06-2020

היי,
מה שיש בחנויות דגי נוי לא חוקי ולא נאכף, זה לא אומר שזה בסדר, ממה שאני ביררתי מטעם רשות הטבע והגנים יש איסור גורף לכל הדו-חיים באשר הם.
תמיד יהיה שוק שחור אבל אסור לעודד את התופעה, התקווה שלי שהרשויות יעשו מחקר מעמיק יותר ויאפשרו כן למספר מינים שהם פופלרים ולא מעבירים מחלות או מהווים סכנת פלישה אקלוגית.
כרגע הנושא הזה לא על הפרק של אף אחד מהגורמים לצערנו, אם אשמע על עדכון מעניין אשתף.

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - ארי סמואל - 01-19-2021

אני בעד שמירת החוק.
יש המון חוות שמגדלות זוחלים, הן מוכרות ויש להן הרבה פרסום, הן גם מוכרות זוחלים.
למה לא סוגרים אותן?

אני באופן אישי נגד גידול רוב סוגי הזוחלים חוץ מכמה בודדים שלא נמצאים בטבע כיום.

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - Ben Koren - 01-19-2021

רשמת זוחלים אבל אני מניח שהתכוונת לדו-חיים כי אין איסור גורף על זוחלים בניגוד לדו-חיים
מקומות שכן מקבלים ככל הנראה בעלי היתרים מיוחדים, כמו פינות חי, מעבדות מחקר וכדומה

(01-19-2021, 10:20 PM)ארי סמואל כתב: אני בעד שמירת החוק.
יש המון חוות שמגדלות זוחלים, הן מוכרות ויש להן הרבה פרסום, הן גם מוכרות זוחלים.
למה לא סוגרים אותן?

אני באופן אישי נגד גידול רוב סוגי הזוחלים חוץ מכמה בודדים שלא נמצאים בטבע כיום.

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - ארי סמואל - 01-19-2021

כן, אני מתנצל על השגיאה, התכוונתי לדו-חיים.
יש אנשים שמגדלים דנדרובטיים, אילניות, טריגונים וכו'...
לצערי, יש אנשים שמתעלמים מהחוקים הללו וגם הגורמים שאמורים לאכוף את החוקים הללו לא ממש עושים זאת...

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - Ben Koren - 01-20-2021

בגלל שאני נמצא בהרבה קבוצות בוואטסאפ ובפייסבוק בתחום האקזוטיות אני חייב לציין שבניגוד לעבר ממש כבר לא רואים יותר מגדלים של דו חיים ואנשים מכבדים את החוק בישראל.
בארה"ב ובאירופה זה חוקי לגמרי ואפילו די נפוץ ומפותח.

אני מקווה שבישראל יום אחד יחזירו למגדלים הפרטיים את האפשרות כי כרגע לפי מה שאני שומע ברשתות החברתיות הדרך היחידה לקבלת היתר לגידול דו חיים היא להקים פינת חי לימודית או משהו בסגנון, לעשות את הקורס של "איגוד מגדלי פינות החי", נדמה לי שקוראים לקורס, "מטפל מוסמך לפינות חי" בו אתה מקבל הכשרה מקצועית כביכול ויש מצב שתקבל היתר לדו חיים לפינת חי שאתה פותח או אם אתה מעבדה מחקרית ואתה צריך דו חיים לצרכי מחקר ולימוד כמו למשל באוניברסיטה.

דעתי האישית והיא ממש לא נגד ההחלטה של הרשויות, דעתי היא שזה קצת מבאס שהקורס הזה לא יכול להקנות קבלת היתר גם למגדלים פרטיים לגדל בבית - זה יהיה מעולה אם הרשויות הם אלה שהיו מספקים את ההכשרה שמן הסתם היא הכשרה בתשלום לרשויות כי הם צריכים לשרוד איך שהו ואז גם המגדלים הפרטיים היו יכולים להנות מהתחביב כי כרגע זה תחום מת בישראל ואנשים מסתכלים לאירופה, מסתכלים לארה"ב ושואלים את עצמם האם הרשויות אוסרות באופן גורף כדי להיות מנופול על התחום? לא יודע... מצד שני יש דברים שאני בטוח לא יודע ולא מתיימר לדעת כי אני לא מדען שחוקר את הנושא והשאלות שעולות הם, האם האיסור נובע מסכנה אקולוגית? האם במשך 20 שנה שגידול הדו חיים בישראל היה חוקי, קרה מקרה בו הייתה סכנה אקולוגית כתוצאה מגידול דו חיים וזה מה שמצדיק את האיסור? לא יודע אבל מכבד את החוק ורוצה להאמין שלא עובדים עלי בעיניים בגלל מניעים נסתרים.

(12-06-2020, 09:19 AM)צבי דגן כתב: כמוך, גם אני תומך בחוקים ששומרים על בעלי החיים בטבע.

(01-19-2021, 10:34 PM)ארי סמואל כתב: כן, אני מתנצל על השגיאה, התכוונתי לדו-חיים.
יש אנשים שמגדלים דנדרובטיים, אילניות, טריגונים וכו'...
לצערי, יש אנשים שמתעלמים מהחוקים הללו וגם הגורמים שאמורים לאכוף את החוקים הללו לא ממש עושים זאת...

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - ארי סמואל - 01-20-2021

אני מסכים שגידול הדו-חיים בארץ לא מפותח כל כך ובכל זאת, אני שמעתי על כמה מגדלי דו-חיים בארץ שמגדלים בעיקר צפרדעים כמו דנדרובטיים.

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - Ben Koren - 01-20-2021

שוב לפעמים יש מקרים בהם יש הצדקה למתן היתר או שהם גידלו לפני שהאיסור נכנס לפועל רשמית וקיבלו היתר להמשך החזקה, אבל האיסור בכל מקרה הוא לגידול וסחר מה שאומר שהם לא יכולים להמשיך את התחביב הלאה לחובבים נוספים מה שיוביל בסוף להעלמות של המינים האלה שאתה מתאר.

(12-06-2020, 09:19 AM)צבי דגן כתב: כמוך, גם אני תומך בחוקים ששומרים על בעלי החיים בטבע.

(01-20-2021, 07:24 AM)ארי סמואל כתב: אני מסכים שגידול הדו-חיים בארץ לא מפותח כל כך ובכל זאת, אני שמעתי על כמה מגדלי דו-חיים בארץ שמגדלים בעיקר צפרדעים כמו דנדרובטיים.

RE: הבהרות בנוגע ל-דו-חיים ועניין איסור הגידול והסחר - ארי סמואל - 01-20-2021

תודה רבה על כל המידע, החכמת אותי.