פורום תוכיפדיה
האם הפישרים בונים קן? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: רביית תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- אשכול: האם הפישרים בונים קן? (/showthread.php?tid=2081)

עמודים: 1 2 3 4 5 6

האם הפישרים בונים קן? - אורית - 11-12-2020

היי
אני חדשה כאן.. ומנסה איכשהו להבין איך שואלים כאן. מקווה שהגעתי למקום הנכון.
בכול אופן, קנינו זוג תוכים לפני 3 חודשים לדברי המוכר אלה תוכי פישר.
יש להם כלוב גדול מזון ומים כנדרש. ואני מנקה להם את הכלוב כל יומיים שלושה.
לפני חודש קנינו להם תיבת קינון.. האמת שרציתי את זה כדי שיהיה להם מקום ל"ברוח" אליו כשיש רעש מדי (הכלוב ממוקם בסלון)
המוכר המליץ לי לשים בכלוב גם ענפי עץ דקל.. וכיום אני רואה שהם ללא הרף חותכים אותם ומכניסים חלקים לתא.
שאלתי היא..
יש מצב הם עושים קן? יש לתא ההטלה פתח כדאי לפתוח לבדוק או שעדיף שלא ואם כן מה התדירות הפתיחה?
אני אמורה להוסיף להם עוד דברים בכלוב? שכחתי לציין שאני שמה להם מקלות דבש כאלה.. אחד כזה הם גומרים תוך שבועיים שלושה.
באבני גיר ששמתי להם הם לא נוגעים בכלל.

RE: האם הפישרים בונים קן? - צבי דגן - 11-12-2020

בד"כ הפעולה הזו מרמזת על בניית קן.
תצפי שלאחר כ-15 ימי דגירה, יהיו לך גוזלים.
בשלב הזה לא כדאי לפתוח את תיבת הקינון כדי שלא להבהיל אותם.
לאחר הטלת הביצים, תוכלי להציץ לתוך התיבה, אבל לא לזמן ממושך מידי.
לא מספקים להם מקלות דבש באופן שגרתי וקבוע בתפריט, אלא רק לעיתים רחוקות (למשל - פעם בחודש).
בקשר לתפריט המומלץ תקבלי מיד בתגובה הבאה.

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות.
    שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות).
    חשוב לתת מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פירות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה.
  6. מעט פרות.
  7. אבן גיר או סבידה.
  8. מים טריים בכל יום.
  9. אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
  10. כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכו' ).
    וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
אסור לתת לתוכים
צנובר – מכילים כמות גבוהה של אבץ וברזל
שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
בלוט
ערמון
בוטן מצופה
תערובות פיצוחים למיניהן
חטיפים (במבה, ביסלי)
מזון מעובד (ביסקוויט, לחם)
שוקולד, מזון מומתק

שימי לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

אוכל - אורית - 11-12-2020

(11-12-2020, 10:04 AM)צבי דגן כתב: התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות.
    שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות).
    חשוב לתת מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פירות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה.
  6. מעט פרות.
  7. אבן גיר או סבידה.
  8. מים טריים בכל יום.
  9. אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
  10. כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכו' ).
    וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
אסור לתת לתוכים
צנובר – מכילים כמות גבוהה של אבץ וברזל
שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
בלוט
ערמון
בוטן מצופה
תערובות פיצוחים למיניהן
חטיפים (במבה, ביסלי)
מזון מעובד (ביסקוויט, לחם)
שוקולד, מזון מומתק

שימי לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעז ולאכול.

אני מביאה להם רק תתערובת מזון שקונים בחנויות ומקלות דבש. אז בעצם זה לא מספיק? וכל מה שרשמת ניתן לקנות בחנות? ניסתי פעם להביא להם תבפנים של גמבה (קראתי באיזה אתר) והם לא נגעו בזה בכלל

נכון, זה לא מספיק.
הכל ניתן לקנות בחנויות לחיות מחמד (כמובן שביצים וירקות תקני במקורות הרגילים שלך).
לגבי הגמבה, תמשיכי להציע להם עד שיטעמו ממנו ואז הם ילמדו שזה אכיל.
אשמח לראות תמונה של התערובת שיש לך. (מעלים תמונה ע"י שימוש באייקון הזה: [Image: K0iMp3W.jpg], שנמצא בשורת התפריטים ומשמאל לחייכן).
בהזדמנות זו תראי גם את הכלוב, התוכים ותיבת הקינון.

RE: האם הפישרים בונים קן? - אורית - 11-12-2020

(11-12-2020, 12:57 PM)צבי דגן כתב: נכון, זה לא מספיק.
הכל ניתן לקנות בחנויות לחיות מחמד (כמובן שביצים וירקות תקני במקורות הרגילים שלך).
לגבי הגמבה, תמשיכי להציע להם עד שיטעמו ממנו ואז הם ילמדו שזה אכיל.
אשמח לראות תמונה של התערובת שיש לך. (מעלים תמונה ע"י שימוש באייקון הזה: [Image: K0iMp3W.jpg], שנמצא בשורת התפריטים ומשמאל לחייכן).
בהזדמנות זו תראי גם את הכלוב, התוכים ותיבת הקינון.
[Image: MCEszoA.jpg]ניסתי לשים להם ביצה קשה ופלפל חריף. בנתיים הם לא מראים יחס לזה

אנא, תתייחסי לשאלות האלה:
  1. איפה התמונה של תערובת הזרעים שיש לך?
  2. מהו גודל הכלוב?
    כלוב מתאים הוא כזה שהתוכים יכולים לעוף מהמוט שבצד ימין אל המוט שבצד שמאל תוך כדי לפחות 3-4 תנועות בכנפיים.
  3. אני מציע להוריד את ה"צעצוע" עם החרוזים, השרשרת, המוטות והפעמון, הוא רק מפריע להם לעוף באופן חופשי בכלוב.
  4. אני רואה תוכי אחד בכלוב, האם השנים האחרים נמצאים בתוך תיבת הקינון?
  5. האם יש סיבה שהתקנת את תיבת הקינון בתחתית הכלוב?

RE: האם הפישרים בונים קן? - אורית - 11-12-2020

(11-12-2020, 02:08 PM)צבי דגן כתב: אנא, תתייחסי לשאלות האלה:
  2. מהו גודל הכלוב?
    כלוב מתאים הוא כזה שהתוכים יכולים לעוף מהמוט שבצד ימין אל המוט שבצד שמאל תוך כדי לפחות 3-4 תנועות בכנפיים.
  3. אני מציע להוריד את ה"צעצוע" עם החרוזים, השרשרת, המוטות והפעמון, הוא רק מפריע להם לעוף באופן חופשי בכלוב.
כל הצעצועים נקנו מהחנות והומלצו ע"י המוכר.
דווקא את הנדנדה הם אוהבים מאוד. התוכי השני בצבעי אדום ירוק הוא בתא קינון.
הסיבה שתא קינון למטה כי זה המקום היחיד שמאפשר.
אצרף תמונה של התיבת קינון וסוג האוכל (התוכי כמו על חאריזה נמצא בתיבת קינון
[Image: laWgVhl.jpg])[Image: 1tJZnA7.jpg]

(11-12-2020, 02:20 PM)אורית כתב:
  2. מהו גודל הכלוב?
דווקא את הנדנדה הם אוהבים מאוד. התוכי השני בצבעי אדום ירוק הוא בתא קינון.
אצרף תמונה של התיבת קינון וסוג האוכל (התוכי כמו על חאריזה נמצא בתיבת קינון[Image: laWgVhl.jpg])[Image: 1tJZnA7.jpg] 
לאחותי יש כלוב הקטן הרגיל אומנם סוג תוכי קוקטיל אבל כלוב קטן ועכשיו יש לה 6 גוזלים. אז עד כמה נחוץ כלוב גדול? שלי לא מספיק?

RE: האם הפישרים בונים קן? - מוריה1609 - 11-12-2020

מה המידות ?
הוא נראה קטן מבחינת האורך.
את צריכה כלוב שהאורך שלו לפחות באורך של 60 ס"מ.

(11-12-2020, 02:20 PM)אורית כתב:
  2. מהו גודל הכלוב?

מאין לך שההמלצות טובות ואינן נגועות באינטרסים מסחריים/כלכליים?
דווקא את הנדנדה הם אוהבים מאוד.
נכון שהתוכים אוהבים צעצועים ואפילו - זקוקים להם, אבל יותר מכך הם זקוקים למרחב תעופה נוח.
אילו הכלוב היה גדול יותר היה אפשרי לקבל את שני הצרכים של התוכים - תעופה חופשית וגם להשתעשע בנדנדה.

התוכי השני בצבעי אדום ירוק הוא בתא קינון.
אה, חשבתי שיש לך שלושה תוכים.
האם את מבחינה בהתנהגות חיזורית?

את צודקת, ראיתי את זה גם קודם, אלא שהמקום הזה מאוד לא טוב, ניכר שמי שתכנן את הכלוב היה חסר לו ידע על התנהגות התוכים.
תוכים (וכך גם ציפורים אחרות), מעדיפים לבנות את הקן במקום הגבוה ביותר שמתאפשר להם או במקום מספיק גבוה, כדי שיהיו מוגנים מפני שוד הביצים או טריפת הגוזלים.

נקווה שזה לא יפריע להם לקנן.

אצרף תמונה של התיבת קינון וסוג האוכל (התוכי כמו על חאריזה נמצא בתיבת קינון)
האוכל נראה בסדר, למרות שקשה לי לזהות את המרכיבים.
שימי לב לתאריך התפוגה.

לאחותי יש כלוב הקטן הרגיל אומנם סוג תוכי קוקטיל אבל כלוב קטן ועכשיו יש לה 6 גוזלים. אז עד כמה נחוץ כלוב גדול? שלי לא מספיק?
גם אצל אחותך הכלוב קטן מאוד.
כפי שציינתי לעיל, כלוב מתאים הוא כזה שהתוכים יכולים לעוף מהמוט שבצד ימין אל המוט שבצד שמאל תוך כדי לפחות 3-4 תנועות בכנפיים.
בכל מקרה, בכלוב שלך, אל תוסיפי צעצועים ורצוי להסיר את הסולם בזה.
אם בפעמון יש ענבל, כדאי מאוד לתלוש אותו משום שהוא מסוכן לתוכי.