פורום תוכיפדיה
תזונת אקלקטוס - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תזונת אקלקטוס (/showthread.php?tid=2056)

עמודים: 1 2 3

תזונת אקלקטוס - אייל - 10-31-2020

שלום לכולם,
יש לי תוכי אקלקטוס בן 3 חודשים, זכר.
הבנתי שהוא אמור לאכול לרוב פירות וירקות.
יש לו כלוב a19 , עם מספר קערות מובנות.
באחת כל הזמן תערובת לתוכים גדולים מלאה בעיקר בגרעיני חמניה.
בשניה אני שם לו פירות.
הוא מנשנש בקטנה מהפירות וחוגג על הגרעינים והבנתי שזה לא דבר בריא.
המליצו לי להעביר אותו לכופתיות, מצד שני קראתי ש"הקלסיקה" של האקלקטוס זה צלחת פירות וירקות (מאמרים באנגלית).
באחד שמו צלחת מפוצצת פירות וירקות שבסוף היום חוזרת נקיה לטענתם.
בשני דיברו על 2 האכלות בזמנים קבועים ביום גם פירות וירקות.
מה המלצתכם? איך הכי כדאי, נכון ופרקטי (!!)?

RE: תזונת אקלקטוס - אהבת חיות - 10-31-2020

אקלקטוס צריך לאכול מאוזן
כופתיות שיהיה לו כל יום
פירות וירקות (יותר ירקות)
השריית זרעים/הנבטה
פעמיים בשבוע ביצה קשה עם קליפה
(אם שכחתי משהו צבי ייתן את התפריט המדוייק)

RE: תזונת אקלקטוס - אייל - 10-31-2020

(10-31-2020, 08:44 PM)אהבת חיות כתב: אקלקטוס צריך לאכול מאוזן
כופתיות שיהיה לו כל יום
פירות וירקות (יותר ירקות)
השריית זרעים/הנבטה
פעמיים בשבוע ביצה קשה עם קליפה
(אם שכחתי משהו צבי ייתן את התפריט המדוייק)

הייתי שמח למשהו קצת יותר מדוייק,
שמתייחס גם לסבבי האכלה/קערה קבועה.

RE: תזונת אקלקטוס - צבי דגן - 10-31-2020

אתה צודק שאקלקטוסים בטבע ניזונים בעיקר מפירות, מגוון רחב של פירות וירקות צבעוניים רבים ומעט זרעים.
אבל בשבי, קשה לנו להשיג את מגוון הפירות באופן שהתוכי יקבל תזונה מאוזנת ולכן אנחנו מסתמכים על הכופתיות והתוספות האחרים.
לכן התזונה בשבי מכילה: מגוון רחב של פירות וירקות צבעוניים רבים, זרעים (ללא החמניות), תערובת השרייה, כופתיות. אם משהו לא ברור או לא מובן לך, אל תחשוש לשאול ואשתדל לענות.

RE: תזונת אקלקטוס - אייל - 11-01-2020

(10-31-2020, 10:00 PM)צבי דגן כתב: אתה צודק שאקלקטוסים בטבע ניזונים בעיקר מפירות, מגוון רחב של פירות וירקות צבעוניים רבים ומעט זרעים.
אבל בשבי, קשה לנו להשיג את מגוון הפירות באופן שהתוכי יקבל תזונה מאוזנת ולכן אנחנו מסתמכים על הכופתיות והתוספות האחרים.
לכן התזונה בשבי מכילה: מגוון רחב של פירות וירקות צבעוניים רבים, זרעים (ללא החמניות), תערובת השרייה, כופתיות. אם משהו לא ברור או לא מובן לך, אל תחשוש לשאול ואשתדל לענות.

היכן אני קונה תערובות הנבטה/השרייה?
האם האוכל המונבט של אשתי שעועית מאש ועדשים עונה על ההגדרה? ובכך מייתר את הצורך בהנבטה ייעודית לתוכי.
זה לא אותו היקף מגוון מונבטים שכתובים בלינק בתערובת אלא 2 דברים ספיציפיים לרוב, האם זה מאוד חשוב?

RE: תזונת אקלקטוס - צבי דגן - 11-01-2020

תערובות הנבטה/השרייה, קונים בכל חנות שבה מוכרים תוכים וגם בחוות גידול.
ראה כאן: בתי עסק - חנויות
וגם כאן: בתי עסק - חוות ומגדלים פרטיים
האוכל המונבט של אשתך בהחלט טובה גם לתוכים ובתנאי שהוא מכיל מגוון גדול של זרעים, כמו: תירס, חיטה מלאה, אפונים מסוגים שונים, אפונים אוסטרליות, דורה, דורה לבנה (סורגום), חריע, כוסמת, חמניות שעועית לבנה וחומה, חומוס, פול וכל מיני זרעים אחרים שתמצא בשוק.
יש להשתמש בסוגי זרעים שונים, שזמן ההנבטה/התפיחה הנחוץ להם זהה (פחות או יותר).
אנא, תפרט את כל מגוון הזרעים שאשתך מכינה.
תתאר גם את תהליך ההשריה וההנבטה (איך אשתך מכינה?)

RE: תזונת אקלקטוס - אייל - 11-01-2020

(11-01-2020, 08:33 AM)צבי דגן כתב: תערובות הנבטה/השרייה, קונים בכל חנות שבה מוכרים תוכים וגם בחוות גידול.
ראה כאן: בתי עסק - חנויות
וגם כאן:בתי עסק - חוות ומגדלים פרטיים
האוכל המונבט של אשתך בהחלט טובה גם לתוכים ובתנאי שהוא מכיל מגוון גדול של זרעים, כמו: תירס, חיטה מלאה, אפונים מסוגים שונים, אפונים אוסטרליות, דורה, דורה לבנה (סורגום), חריע, כוסמת, חמניות שעועית לבנה וחומה, חומוס, פול וכל מיני זרעים אחרים שתמצא בשוק.
יש להשתמש בסוגי זרעים שונים, שזמן ההנבטה/התפיחה הנחוץ להם זהה (פחות או יותר).
אנא, תפרט את כל מגוון הזרעים שאשתך מכינה.
תתאר גם את תהליך ההשריה וההנבטה (איך אשתך מכינה?)

הערך בהנבטה הוא בהפיכת ההרכב הכימי מפחמימתי לחלבוני, זה אולי הפתרון הבריא ביותר, האידיאלי לחלבון שמקורו אינו מן החי.
תהליך המרת הפחמימה לחלבון ככל שאני יודי ומבין מתרחש בעיקר במשפחת הקטניות הענפה, שגם ללא הנבטה מכילה כ10% חלבון, בתהליך ההנבטה כח הפריצה של הנבט דורש חלבון וכך הטבע משנה את ההרכב ל30-40% חלבון.
מכאן שמדובר בתחליף לביצה, בשר, דגים לבני אדם וגם לתוכים.
אני לא בטוח שיש ערך להנבטת זרעים, לא שמעתי על זה.
אולי זרעים זה השרייה וקטניות להנבטה, לא מכיר בזרעים בכל מקרה.
לצורך ההנבטה אנחנו משתמשים במנבטה ייעודית, שזה כלי פלסטיק, מחורר, שהמים שזולפים מלמעלה עוברים דרכו ואינם מצטברים, הוא מחורר מכל הכיוונים כך שמאפשר כניסת אויר כל הזמן, מידי פעם זולפים מים חדשים, ניתן להרטיב נייר סופג ולהשאיר עליו כמכסה בין לבין.

RE: תזונת אקלקטוס - צבי דגן - 11-01-2020

(11-01-2020, 10:52 AM)אייל כתב: הערך בהנבטה הוא בהפיכת ההרכב הכימי מפחמימתי לחלבוני, זה אולי הפתרון הבריא ביותר, האידיאלי לחלבון שמקורו אינו מן החי.
תהליך המרת הפחמימה לחלבון ככל שאני יודע ומבין מתרחש בעיקר במשפחת הקטניות הענפה, שגם ללא הנבטה מכילה כ10% חלבון, בתהליך ההנבטה כח הפריצה של הנבט דורש חלבון וכך הטבע משנה את ההרכב ל30-40% חלבון.
עד כאן, אני מסכים איתך.
מכאן שמדובר בתחליף לביצה, בשר, דגים לבני אדם וגם לתוכים.
בכל זאת יש הבדל בין חלבון מן החי לבין החלבון מהצומח.
אני לא בטוח שיש ערך להנבטת זרעים, לא שמעתי על זה.
אולי זרעים זה השרייה וקטניות להנבטה, לא מכיר בזרעים בכל מקרה.
בשני המקרים מתחוללים שינויים כימיים בחומרי התשמורת שאותם אפשר לנצל לטובת התזונה של התוכים.
לצורך ההנבטה אנחנו משתמשים במנבטה ייעודית, שזה כלי פלסטיק, מחורר, שהמים שזולפים מלמעלה עוברים דרכו ואינם מצטברים, הוא מחורר מכל הכיוונים כך שמאפשר כניסת אויר כל הזמן, מידי פעם זולפים מים חדשים, ניתן להרטיב נייר סופג ולהשאיר עליו כמכסה בין לבין.אני לא מכיר את המנבטה הייעודית, אשמח לראות תמונות.
אני משתמש בכלי גדול (כמו דלי) עם מים שבהם אני מזרים אוויר בעזרת משאבת אוויר חזקה (שתי יציאות) של אקווריום.
כך אני מחמצן את המים ומאפשר את טפיחת הזרעים וגם את הנביטה.

RE: תזונת אקלקטוס - אהבת חיות - 11-02-2020

https://youtu.be/clmh3wLNqdM

RE: תזונת אקלקטוס - צבי דגן - 11-02-2020

ניסית את השיטה הזו?