פורום תוכיפדיה
טיפים לבטיחות ולטיפול בתוכים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: גידול, טיפול, החזקה, אביזרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=29)
+---- אשכול: טיפים לבטיחות ולטיפול בתוכים (/showthread.php?tid=2045)טיפים לבטיחות ולטיפול בתוכים - אליסון קלהגן - 10-27-2020

[Image: Ud8O6q0.jpg]
טיפים לבטיחות ולטיפול בתוכים /  אליסון קלהגן

שלא כמו חתולים וכלבים, תוכים ועופות מחמד אחרים אינם מבויתים, ומשמעות הדבר היא שהם זקוקים לשיטות טיפול מיוחדות שאנשים רבים אינם מכירים. 
טיפול בתוכי, שונה בהרבה מטיפול בבעלי חיים מבויתים אחרים, ואם זה לא נעשה כהלכה, זה יכול להיות מסוכן גם לתוכי וגם לבעליו.
אם אתה חדש ואין לך ניסיון בגידול תוכים כחיות מחמד, אז אל תחמיץ את המידע על טיפול בטוח להלן. קח לך את הזמן כדי לוודא שאתה מטפל בתוכי שלך בצורה בטוחה ונכונה יכול לעבור דרך ארוכה ולוודא שגם אתה וגם התוכי שלך יישארו בטוחים וייהנו ממערכת יחסים ארוכה ומספקת יחד.
 1. לעולם אל תלחץ את גופו של התוכי שלך
  למרות שלעתים יש צורך להחזיק תוכי בחוזקה למשל, כאשר אתה צריך לקצץ את ציפורניו, או לבצע סוג אחר של הליך הכרחי, חשוב לזכור שלעולם זה לא בסדר ללחוץ את גופו של התוכי.
  לתוכים יש עצמות שבירות ומערכות נשימה עדינות. לחיצה יתר המידה עלולה לגרום לשבירת העצמות, נזק לאיברים וכל מספר אחר של בעיות שעלולות לגרום לפגיעה קשה או למוות פתאומי של התוכי. 
  שמור על התוכי שלך במצב בטוח על ידי כך שלעולם לא תפעיל עליו לחץ רב מדי על חלק כלשהו בגופו.


  [Image: gWQylxa.jpg][Image: RBCnbfs.jpg]
 2. למד את התוכי שלך "לעלות על האצבע"
  ללמד את התוכי שלך לעלות מדרגה יכול לעבור דרך ארוכה בכדי לעזור לך להתמודד עם התוכי שלך בבטחה. 
  תוכים שמסרבים לדרוך על האצבע של בעליהם לעיתים קרובות נאלצים להידרדר או לתפוס אותן כאשר הגיע הזמן שיצאו מהכלוב, מה שמציב אותן בסיכון לפציעה ולחץ קשה.
  אם התוכי שלך לא יודע את הפקודה "עלה", עליך להתחיל ללמד אותו לבצע פונקציה זו בהקדם האפשרי. כל בעל תוכי יגיד לך שזה הדבר החשוב ביותר שאתה יכול ללמד את חברך הנוצה.
  ראה גם כאן: פקודת "עלה" או "בוא" 

  -


 3. אל תאפשר לתוכי להיות על הכתף שלך
  [Image: qH2nk6w.jpg]
  למרות שסרטים ותוכניות טלוויזיה מראים לעתים קרובות תוכים עולים בשמחה על כתפי בעליהם, ישנן מספר סיבות מדוע זה לא רעיון טוב. 
  ראשית, אפילו התוכים הכי מחוברתים וחביבים מסוגלים לנשוך, במיוחד אם הם נבהלים או נסערים מסיבות שונות.
  מתן אפשרות לתוכי לשבת על כתפך מעמידה אותם ישירות בגובה העיניים שלך, ומעמידה אותך בסכנה גדולה לחטוף נשיכה איומה אם משהו ישתבש. 
  מנע תאונה מסוג זה על ידי החזקת התוכי שלך על היד או על האצבע במרחק בטוח מהפנים והאוזניים.
  סיבה נוספת היא, שכאשר התוכי נמצא בגובה שלך, הוא עלול להרגיש דומיננטי (תוכי אלפא בלהקה), שתמיד ינסה לשלוט בך וממילא לא יישמע לפקודות שלך.
 4. שמור על כנפי הציפור שלך
  [Image: wo0sC6n.jpg]
  [Image: USQfC45.gif] לעולם אל תקצץ את נוצות התעופה של התוכי, לא רק שלא מנעת את סכנות הבריחה, אלה שגרמת לתוכי לאבד את הביטחון העצמי שלו ובעקבותיו הוא נעשה תוקפן.
  [Image: USQfC45.gif] לתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הסכנות זהות לחלוטין.
  [Image: USQfC45.gif] תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מאירוע פתאומי, במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה" אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  [Image: USQfC45.gif] אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר, מהר מאוד הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  [Image: USQfC45.gif] המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה האירוע שלא רצינו שיקרה.
  [Image: USQfC45.gif] יש גם את העניין האסתטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  [Image: USQfC45.gif] ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשבו, האם יש לנו את הזכות הזו?).
  [Image: USQfC45.gif] אם לא גוזרים נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו.
  [Image: USQfC45.gif] בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון. קיצוץ נוצות התעופה באופן שגוי, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו. 
  [Image: USQfC45.gif] בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  [Image: USQfC45.gif] אם תגזור את נוצות התעופה בעצמך, תסתכן בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  [Image: USQfC45.gif] גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך אתה מחליש את התוכי. חשוב מאוד שתוכי "ישחרר אנרגיה" והוא משיג זאת בעיקר ע"י תעופה, תוכי שלא עף עלול לפתח דיכאון ומחלות פיזיות.
  [Image: USQfC45.gif] החיסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.

  ישנן רק שתי סיבות שבגללן אני יכול להבין (אבל לא להצדיק) את גזירת נוצות התעופה:
  [Image: USQfC45.gif] כאשר יש ילדים קטנים בבית (מתחת לגיל 10) ויש חשש שהם ישאירו את החלון או הדלת פתוחים.
  [Image: USQfC45.gif] כאשר התוכי מגיע אליך בגיל מבוגר ואתה לא יודע מה בדיוק היה איתו קודם, לא מכיר את ההיסטוריה שלו.


 5. שמור על התכשיטים והאביזרים שלך
  [Image: fOjJqxC.jpg][Image: vEpAXx5.jpg][Image: UokAL3l.jpg][Image: 5m5qLrJ.jpg]
  דבר אחרון שכדאי לזכור כאשר לומדים להחזיק תוכי בבטחה הוא שתוכים אוהבים לנשוך ולחטוף חפצים קטנים ומבריקים - כך שהטבעות, העגילים, השרשראות ותכשיטים אחרים שלך יהיו די בלתי ניתנים לעמוד בפניהם.
  יותר מבעל תוכים אחד יכול להעיד בצער על מה שיכול לקרות אם חברך הנוצותי מחליט ללכת על עגיל או סוג אחר של פירסינג. 
  הבטח את התכשיטים שלך על ידי הסרתם מגופך לפני הטיפול בתוכי המחמד שלך, ובמקומם תספק לו כמה צעצועי תוכים בטוחים כדי לשמור על חיית המחמד שלך מוסחת.קרדיט: the spruce pets