פורום תוכיפדיה
עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי (/showthread.php?tid=1995)

עמודים: 1 2

עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - מוריה1609 - 10-12-2020

יש לי שני תוכונים זכרים , אחד כחול בן חצי שני ואחד ירוק בן חמישה חדשים.
קניתי אותם ממגדל פרטי, שלא כל כך ידע להסביר לי טוב. הם אצלי חודש וקצת, ויש לי כמה שאלות שאשמח לקבל עליהן תשובות,
  1. יומיים אחרי שנקנו לקחתי אותם לווטרינר שבדק אותם והזריק או שם להם חומר נגד טפילים. האם זה בסדר, האם צריך לחזור על זה?
    הם גזורי כנפיים, הווטרינר אמר שגזרו אותן לא טוב.
    הירוק עף גבוה יחסית ונוחת חלק אבל הכחול ההפך. הנחיתה שלו ברב הפעמים קצת כמו התנגשות כזו על הרצפה, והוא עף לא ממש טוב.
    רציתי לדעת, האם ומתי הנוצות יצמחו להם שוב ויחזרו להיות שלמות?

2. בנוגע לתזונה שלהם, כרגע הם אוכלים תערובת פשוטה לתוכונים, אני יודעת שזה לא מומלץ אבל אני מתחילה בזול יותר, אולי בעתיד אחליף לפרימיום.
    עכשיו, העברתי את התערובת של קילו לקופסת לוק לוק הרמטית חדשה, בשבת ראיתי 2 חרקים כמו נמלה שחורים אדומים בתוך הקופסה ולפני זה אחד ברצפה. נלחצתי ממש כי אני נגעלת מחרקים ואני לא מוכנה שיטיילו לי חרקים בחדר ובבית בגלל תוכים.
    אז שמתי מקפיא למשך 17 שעות בערך, והבאתי לתוכים.
    אני מנסה להבין - מה עוזר המקפיא? הוא הורג את החרקים?
    אם אני קונה שקית חדשה של קילו, לשים אותה במקפיא ללילה לפני שימוש? זה יעזור נגד החרקים שאולי יש שם?
    בקשר לירקות ופירות ולביצה, קניתי אצבעון קטן למזון ביצים, האם לפורר את הביצה ולמעוך אותה או שפשוט לשים אותה בפרוסה גדולה באצבעון?
    ניסיתי לפורר להם ולא אכלו כל כך..
    ירקות הם בכלל לא אוכלים, הכוונה שמתי להם מלפפון , ועשיתי להם סלטים קצוץ קצוץ ולא אכלו. אז מה לעשות? לתלות להם חסה?
    כשאני תולה להם תפוח הם עוד אוכלים קצת אבל לא יותר מזה.
    איך אני גורמת להם לאיכול פירות וירקות ובאיזה צורה להגיש אותם?

3. התוכונים בכלובים מופרדים, אחד בחדר שלי ואחד בחדר של אחותי. האם זה בסדר? הפרדנו בגלל שרבו וממש העיפו אחד את השני וגם אומרים שאם הם ביחד הם יהיו פחות חברותיים והאילוף שלהם יהיה יותר קשה.
    ויש להם קטע כשהם בחדר שבו הכלוב לעוף לכלוב כל הזמן ואני לא יכולה לעשות איתם כלום( בעיקר הכחול) וכשהם בסלון, הכחול מנסה רק לעוף לחדר שלי אז לרב אני סוגרת את הדלת ( הם יודעים לבד את הדרך לחדר שלי גם מסוף הבית  )
    איך אני גורמת להם להיות בנוח עם הסביבה ולא לחפש לחזור לכלוב ?

4. בכלוב אחד המקלות מעץ אבל בכלוב של הירוק יש מקלות פלסטיק, אתמול הזמנתי עץ אך עכשיו אמרו לנו שנגמר, ואין שום מקל אחר שמתאים באורך..( 33 ס"מ).
    חוץ ממקלות באורך 20 ס"מ שהם בעצם לא ישרים אבל טובים, ואם קונים רק מקל כזה פלוס משלוח מגיע לכמעט 70 שקל. לא משתלם, אז מה לעשות?
    הזמנתי שמה גם 3 צעצועים ונדנדה ומסתבר שאין להם, לנסות להזמין ממקום אחר? כי יש לי רק נדנדה אחת ו2 3 צעצועים לשניהם.. והם בכלובים נפרדים.
    יש לי 100 שקל לקנות מקלות, צעצועים ונדנדה וזה כולל המשלוח. מה בעדיפות הכי גבוהה? ואם יהיו לי 200 שקל, האם לקנות את המקל ב70-50 , יכול להיות שאקנה באותו אתר עוד דברים אז זה ישתלם לקנות מקל ב30 20 שקל , ואולי לשלם 30 שקל משלוח בערך? האם מקל מעץ הכרחי? ( אם כן, אקנה כמובן)

5. בעניין השינה, התוכים שלי פשוט לא נרדמים.
    ב- 6-7 בערב אני מכסה להם את הכלובים ( בד לבן, אין לי שחור), החדר שלי צמוד לסלון אבל הוא הממד אז הקירות מבטון וכמעט לא שומעים, ויש לי גם דלת פלדה שממש עוזרת לשקט, אז אני מכסה את למעלה של הכלוב וגם את הקדימה, הכלב צמוד לקיר ולשולחן הכתיבה שלי, ושמתי לב שכשיש חושך מוחלט הכחול מתחרפן ממש אז אני מדליקה לו מנורת לילה קטנה שממש מפריעה לי לישון ( אני בדרך כלל ישנה בחושך מוחלט ) אבל היא עוזרת לו, הבעיה העיקרית שהוא פשוט לא נרדם. הוא נרדם בממוצע ב11 בלילה גם אם הלך לישון ב7 וגם אם הלך ב10 בלילה. אתמול לראשונה לפי דעתי, ב3 בצהריים הוא בכלוב הוא שם את הראש בכנף ועצם עיניים ( ל5 דקות)וזהו. לפעמים בבוקר או בערב הוא עוצם עיניים לסירוגין לשתי דקות וחוזר לעיסוקים שלו (עליי, בכלוב..)
    איך לעזור לו לישון? לפעמים בלילה אני באה לראות שהוא ישן והוא לא. - יכול להיות שהוא כן ואני פשוט מעירה אותו ? אם כן, אפסיק. (זה משגע אותי כי בשבילו  אני הולכת ב7 מהחדר ומשאירה לו שקט עד 10 בלילה שאני הולכת לישון. )
    עכשיו למשל 9 בבוקר ולפני דקה הוא נמנם קצת. אבל הוא עושה את זה ממש קצר !
    האם ואיך לכסות את הכלוב, צריך אור או שפשוט להשאיר את תריסי החלון פתוחים, באיזה שעה להכניס לכלוב? לישון? האם צריך שקט גמור וחושך, או משהו אחר?

6. בקשר לאילוף, הזמנתי להם מקלות דוחן ( millet spray אם אני לא טועה) שראיתי שהרבה נעזרים בהם בתור חטיף.
    אני מעוניינת לדעת בקשר לאילוף ולתנאי אילוף. ( אתמול, שמתי את הירוק על השולחן והצבתי את האצבע שלי ב-40 ס"מ ממנו, ואמרתי לו "לעלות" הרבה, ולאחר כל פעם אמרי "יפי!" הוא קלט מהר וברב הפעם פשוט רץ אלי ועלה לי ולאחותי על האצבע, וזאת גם ממשענת כיסא. ניסיתי עם הכחול ולא הלך. הסיבה לדעתי - הם גזורי כנפיים. בגלל זה הם יותר נרתעים ופוחדים, כי אין להם ברירה  או בחירה אם הם לא רוצים משהו. בגלל שהירוק עף טוב יותר הוא כן בא אלי ממרחק של עד חצי מטר.
    אז לאלף אותם לעוף אלי -לא יכולה. שוב - מתי יצמחו הנוצות..?
    האם יש לכך תחליף? למשל - לבוא אלי.
    והאם ניתן ללמד אותם - לעלות כשאני קוראת להם ( מרצון ), לענות כשקוראים בשמם, לדבר.. ניסיתי לחזור על מילים קבועות כבר שבוע, לא עוזר.. האם צריך ללמד אותם בהתחלה מילים או משפטים? וכמה בכך פעם? מתי לחזור על כך? מתי אראה תוצאות?
    תנאי אילוף - 
    בחדר שלי - לא, כי הוא לא רגוע ועף לכלוב.
    האם ניתן בסלון , או בחדר של אחת מאחיותיי.
    צריך בסלון שקט - לא טלוויזיה, בישול, שירים או עבודה?
    באיזה זמן ביום וכמה פעמים באותו יום, באיזו תדירות בשבוע?
    האם להוסיף ולהשתמש במילה יופי, או מילה חדשה?

7. איך אני מתחבבת על התוכים שלי ?
    האם לא להפגיש אותם כמעט? כדי שיהיו יותר חברותיים כלפי?
    איך לגרום לכחול להרגיש בנוח בחד שלי איתי, בלי צורך לחזור לכלוב?
    איזה תוכי למקם באיזה כלוב - 
    יש לי שני כלובים:
    אחד שהמגדל דחף לי, באורך 30 , רוחב 30 וגובה 30. נוראי, אבל לפחות לחודשים הקרובים. ( עוד חצי שנה אחליף לאותו כלוב כמו של הכחול )
    ואחר שקניתי שבוע שעבר - אורך 60, רוחב וגובה 40. 
    הכחול קצת קשה לו עם הגדול  - לעוף מלמטה איפה שהאוכל, למעלה .
    אבל הירוק עף טוב ואולי קשה לו בכלוב הקטן.
    הירוק כשנוגים לו בעצם החזה טיפה מורגשת, זה אומר שתזונתו לא טובה? אשמח מי שיודע לענות, שאלתי בקשר לתזונה בסעיף 2.
    אז מי לקחת אליי? אצלי הכלוב הגדול.
    הירוק ממש נבהל מכל דבר וחששן, אבל אצלי שאני מדברת אליו הוא נרגע וממש חמוד. איך לגרום לו להיות יותר נעים?
זהו בערך, סליחה על החפירה ואשמח מי שיוכל לענות על מה שהוא יודע, זה דחוף לי ממש..

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - צבי דגן - 10-12-2020

1. למה הווטרינר הזריק להם, האם הוא גילה טפילים?
    אם כן, איזה טפילים, חיצוניים פנימיים, אחרים?
    * טפילים יכולים להיות חיצוניים - אקריות ברוב המקרים.
    * הם יכולים להיות פנימיים, במערכת העיכול - כגון תולעים ושוטונים.
    * הם יכולים להיות פנימיים בדם - טפילי דם למיניהם
    * הם יכולים להיות טפילי נשימה - אקריות קנה ועוד.
    האבחון שלהם משתנה בין סוגי הטפילים וכמובן כולל היסטוריה, האם ומה סימני המחלה,  בדיקת התוכי ובדיקות משלימות במעבדה אם צריך.
    כמו כן, אסור לגזור את נוצות התעופה של התוכי!
    הנוצות יגדלו בהדרגה בתהליך חילוף הנוצות הטבעי.

2. חייבים לתת לתוכי "תזונה מאוזנת", אי אפשר להתחיל "בזול" כי את מסכנת את התוכים במחסור בחומרי תזונה חיוניים ולפעמים הפגיעה היא בלתי הפיכה.
    המקפיא לא משמיד את החרקים אלא רק מונע את הרבייה שלהם. אבל ברגע שאת מוציאה מהמקפיא ומפשרה אותם, הם ממשים להרבות.
    ישנן דרכים אחרות להיפתר מהחרקים והכי טוב הוא לקנות את המזון באריזה מקורית אטומה ולשים לב לתאריך התפוגה.
    ירקות נותנים מעט (תזכרי שמדובר בתוכים קטנים) ורק כמות כזו שנאכלת תוך חצי שעה.
    כך גם - ביצים, נונים רבע או חמישית ביצה (אפשר לפורר ואפשר שלא לפורר) + החלק היחסי של הקליפה (את הקליפה צריך לפורר דק דק).
    ירקות וביצה צריך להגיש בארוחת הבוקר, כאשר ערב קודם לקחים את כל המזונות שיש בכלוב, במטרה שבבוקר יהיו רעבים ויאכלו את הירקות והביצה.

3. בעניין ההפרדה, זה בסדר אבל אפשר גם לשים אותם בכלוב אחד ובתנאי שהכלוב מספיק גדול (לפחות באורך 80 ס"מ).
    כאשר הם מופרדים קל יותר לטפל בהן ובמיוחד - לחברת אותם.

4. אין צורך לקנות מוטות עמידה, ההפך, מוטות טבעיים הרבה יותר טובים לתוכי (זה מה שיש להם גם בטבע).
    גם צעצועים אפשר להכין בעצמך.

5. תוכים צריכים לישון 10-14 שעות ביממה, בתנאי חושך ושקט מוחלטים.
    רצוי שזה יהיה עם תחילת שקיעת השמש ועד לזריחה או נייד לאחר הזריחה.
    הבדים שבהם את משתמשת לא אוטמים את האור ובטח שלא חוסמים את הקולות שיש בבית.
    כדאי להקצות להם חדר ייעודי ומבודד מיתר חלקי הבית.

6. בעניין האילוף, יש לנו מאמרים רבים שעוסקים בזה, הינה אחדים מהם:
    אילוף תוכים - איך עושים זאת?
    תרגילי אילוף מתקדמים
     אילוף תוכים - פשוט יותר ממה שנדמה
    אילוף תוכי, למה ולשם מה?
    תרגיל "מטרה- Target", אימונים יומיים וצ'ופרים
    מדריך ללימוד סיבוב - צעד אחר צעד
    איך ללמד את התוכי שלכם את התרגיל "Play Dead"
    פרישת כנפיים - "מי גבר"
    היפוך על הגב ללא תמיכה - "תינוק בעריסה"
    איך ללמד תוכי לעוף

המדריך המלא לאילוף תוכים
    ועוד רבים אחרים תראי כאן: אינדקס מאמרים

7. הכלוב של 30 ס"מ לא ראוי בכלל לשכן בו תוכי ואפילו הקטן ביותר.
    ככול שמקדישים לתוכי יותר תשומת לב, כך הוא יהיה יותר מחוברת ויותר חברותי, הבעיה של התוכונים שלך היא שהם לא מחוברתים ולא רגילים למגע ידו של האדם.
    תצטרכי המון זמן ובעיקר - המון סבלנות אליהם.
בהצלחה

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - מוריה1609 - 10-12-2020

כן, הווטרינר אמר שהיו להם אקריות.

אין לי חדר פנוי ושקט בבית. כל החדרים מלאים.
אנסה לשים להם כיסוי כהה, הם צריכים לחכת לישון ב6 בערב קבוע ?
לדעתך אם אתן להם ללכת לישון בשעה זו כל יום הם יתרגלו וישנו סוף סוף ?
כרגע אין לי אפשרות לקנות כלוב נוסף, העיניין הוא שאני שמה את הירוק בכלוב של הכחול הרבה אז הוא בעיקר רק ישן בכלוב שלו ואולי גם בבוקר..

אני גרה בביניין , אין פה עצי פרי, ואין לי אפשרות לחפש עצי פרי באיזור או לשבור להם ענפים..

בקשר לתזונה, תכרובת גרעינים לתוכונים נראה לי בסדר גמור, מכיוון שלתוכון אין כופתיות לפי מה שהבנתי, זה נכון ?

* תערובת זרעים, לא תרכובת.

ותוך כמה זמן אמורות לצמוח הנוצות? כמה זמן זה יכול לקחת..

בקשר לחרקים,
אין שום דרך למנוע או להרוג אותם ?
אמנם התוקף לא עבר אך האם זה אומר שאין חרקים ?
וגם,
איזה תערובת לקנות ?
יש תערובת רגילה , ויש תערובות שפשוט עולות יותר אך נראה שמכילות כמעט את אותם סוגי זרעים..

ולמען האמת, התוכון הכחול דווקא מאוד חברותי..
הווטרינר אמר לי שזה אופי?‍♀️
איך אני יכולה לדעת מתי להתחיל לאלף אותם ?
כשהם רעבים, בבוקר?.
אם אני שמה את שניהם רב היום בכלוב הגדול ( כמו עכשיו )ובערב מפרידה, אז זה לא יפגום בקשר שלי איתם ?

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - צבי דגן - 10-12-2020

• כבר ציינתי לעיל שכיסוי לא ממש עוזר, גם אם הוא שחור, הוא לא מונע את כניסת האור מלמטה ובטח שלא חוסם את הקולות שבבית.
  • לגבי שעות השינה, הם יתרגלו וישנו בתנאי שיהיו להם התנאים המתאים לכך.
  • ציטוט: "כשאני שמה את הירוק בכלוב של הכחול הרבה אז הוא בעיקר רק ישן בכלוב" תוכים ישנים ביום משום שהם לא ישנו טוב בלילה (או בגלל שהם חולים).
    תוכי שישן במשך היום, לא אוכל מספיק ואז במשך הזמן הוא צובר חוסרים תזונתיים.
  • ענפים מעצי אקליפטוס, הדרים, רימונים, יכולים לשמש כמוטות עמידה.
  • תערובת זרעים ממש לא מספיקה לתוכונים. ראי כאן: תפריט של זרעים בלבד פוגעת בבריאות התוכי שלך
    ניתן להשיג כופתיות קטנות שמתאימות לתוכונים.
  • אפשר להיפתר מהחרקים ע,י כך ששופכים את הזרעים על משטח בשמש ישירה.
    תוך מספר שניות, החרקים מתחילים להתפזר ולחפש מקום ללא שמש.
    זה הזמן לאסוף אותם להשמדה.
    כך תוכלי להיפטר מחלק גדול של החרקים, אבל לא מהביצים, כך שתצטרכי לעשות את הפעולה הזו מעת לעת.
  • תוכלי להתחיל באילוף התוכים רק לאחר שיהיה לך קשר טוב איתם, למשל, כאשר הם יעלו לך על האצבע ללא בעיות.

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - מוריה1609 - 10-12-2020

לאא, לא הבנת נכון.
התכוונתי, שאני שמה את הירוק יחד עם הכחול בכלוב הגדול, ורק בזמן שינה מחזירה לכלוב הקטן.

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - דוד אליאב ברמי - 10-12-2020

ערב טוב.
בעניין השינה אמרת שאת שמה אותו בחדר שלך ואת לא נמצאת שם עד שאת הולכת לישון ב10 נכון?!
אז אני מציע שתשימי אותו שמה עם תריס פתוח ודלת סגורה איזה חצי שעה--עשרים דק' לפני השקיעה וככה שהוא יראה שהשמש שוקעת בהדרגה הוא ילך לישון ולא ישתולל בכלוב כמו שאמרת.
ומתי שאת הולכת לישון תכנסי בלי הרבה רעש ואור והשינה שלו תהיה טובה יותר.

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - מוריה1609 - 10-13-2020

היי,
החלון שלי מעל המיטה, לשים את הכלוב עליה ?..
כרגע מהכלוב שלו באמת אי אפשר לראות, כי הוא על הרצפה.
מה לעשות ??
לשים את הכלוב על המיטה ואז להחזיר למקום ולכסות ?

בעניין השני, אני מדליקה מנורת לילה והולכת, 
אבל אני חושבת פשוט אשאיר את התריסים פתוחים וזה יספיק..
וכן מהיום אני אשתדל לישון באיזור 9, אולי זה יעזור..

ואשמח לדעת, אם למשל התוכי שלי עכשיו באמצע שינה, או נרדם, ואני מסתכלת עליו הוא אמור להמשיך לישון לא ?
ראיתי סרטונים של תוכונים ישנים, והם לא התעוררו כשצילמו אותם.
אז למה כשאני באה בשקט לכלוב ומציצה הם ערים ??
בגלל שאני הערתי אותם? לא לעשות את זה , זה גורם להם לחשוב שבוקר או משהו ?

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - דוד אליאב ברמי - 10-13-2020

(10-13-2020, 05:29 AM)מוריה1609 כתב: היי,
החלון שלי מעל המיטה, לשים את הכלוב עליה ?..
כרגע מהכלוב שלו באמת אי אפשר לראות, כי הוא על הרצפה.
מה לעשות ?? לא חייב שהוא יראה ממש את השקיעה צריך שהוא יראה שהחושך מגיע בהדרגה וככה הוא לא אמור להשתולל בכלוב.
לשים את הכלוב על המיטה ואז להחזיר למקום ולכסות ? לא לעשות את זה כי זה יפריע לו בשינה.

בעניין השני, אני מדליקה מנורת לילה והולכת, 
אבל אני חושבת פשוט אשאיר את התריסים פתוחים וזה יספיק..
וכן מהיום אני אשתדל לישון באיזור 9, אולי זה יעזור.. אבל כמו שאמרתי לא לעשות הרבה רעש ואור שאת נכנסת כי מזה הוא באמת יכול להבהל ולהשתולל.

ואשמח לדעת, אם למשל התוכי שלי עכשיו באמצע שינה, או נרדם, ואני מסתכלת עליו הוא אמור להמשיך לישון לא ?
ראיתי סרטונים של תוכונים ישנים, והם לא התעוררו כשצילמו אותם.
אז למה כשאני באה בשקט לכלוב ומציצה הם ערים ??
בגלל שאני הערתי אותם? לא לעשות את זה , זה גורם להם לחשוב שבוקר או משהו ? לא חושב שעדיף לעשות את זה כי זה בטח סתם מפריע להם לישון.

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - מוריה1609 - 10-13-2020

טוב, אני לא משוכנעת שמשהו בכלל יעזור להם לישון אבל אנסה..
גם ב-6 כשאני משאירה אותם וחוזרת ב-10 הם ערים.
וב-9-10 הם מדברים ומצייצים לפעמים זה מעצבן..0_0

RE: עזרה דחופה בגידול התוכונים שלי - צבי דגן - 10-13-2020

לא ברור לי מה בדיוק לא מובן לך.
תוכים צריכים לישון כמחצית היממה בתנאי חושך ושקט.
רצוי ששעות השינה יהיו קרובים ככל האפשר לטבע, כלומר: תחילת השינה עם שקיעת השמש והתעוררות טבעית - עם הזריחה.
בשעות השינה, אסור שיהיה אור בחדר וחייב להיות שקט.
כל מצב שונה מהנ"ל ישבש להם את שיגרת החיים.