פורום תוכיפדיה
תוכי נהיה חרדתי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תוכי נהיה חרדתי (/showthread.php?tid=1946)

עמודים: 1 2

תוכי נהיה חרדתי - roni.taoz - 09-21-2020

היי חברים,
יש לי תוכי בשם עוזי מסוג ג'אקו (אפרור קונגו אפריקאי). הוא אצלי מאז שהוא בן שלושה חודשים והיום הוא כבר בן 4 שנים וחודשיים.
מאז ומתמיד הוא היה מאד פחדן מכל הסביבה שלו (במיוחד מגברים בדגש על בעלי), אבל אליי הוא היה אובססיבי וסמך עליי בעיניים עצומות.
הוא נמצא בכלוב A50 עם שתי נדנדות ושני צעצועים

לפני בערך חודשיים עוזי פשוט התחרפן לגמרי.
לא רק שהוא התחיל לצרוח בבהלה בכלוב בלי סיבה נראית לעין (אבל כשיש תנועות חדות בסביבה - הוא לגמרי מתחרפן),
הוא גם התחיל ממש לפחד ממני! הוא לפעמים ממש בורח ממני בריצה
וכשאני מנסה להתקרב הוא צורח בטירוף.
לא שיניתי כלום או עשיתי משהו
וגם אם כן, הוא גם לא מוכן להירגע או לסלוח.
אני חסרת אונים ומתגעגעת לאפרוח שלי  עָצוּב לא מבינה מה יש לו.
עד לפני חודשיים הייתי יכולה לטייל איתו עם רתמה
לשייף לו ציפורניים, להפוך אותו.. הכל. היום אני בקושי יכולה ללטף אותו וגם כשאני עושה את זה הוא כל כך נרתע ממני ואני לא רוצה לכפות את עצמי עליו
מספיק שאני מסתכלת עליו עכשיו והוא זז בלחץ

הוא אוכל כרגיל

אשמח ממש ממש לעזרתכם

תמונה עדכנית:
[Image: uaescTY.jpg]

RE: תוכי נהיה חרדתי - צבי דגן - 09-22-2020

התוכי שלך נמצא בגיל ההתבגרות המינית ובגופו משתוללים ההורמונים.
לא לאבד תקווה -תוכים רבים מפגינים סוג זה של התנהגות בגיל ההתבגרות.
אף אחד לא יודע בוודאות למה בדיוק תוכים עוברים את השלב הזה, מלבד ההשערה שמדובר  בשינויים הורמונליים שמתרחשים בגופם כשינוי שחל בתוכי שלך בשלב ה"בוגר מינית".
בעלי תוכים רבים עושים את הטעות החמורה של החזקת התוכי בכלוב מחשש לנזק שיעשה או מחשש להתנהגות בלתי רצויה, פעולה שרק משמשת כדי לגרום לתוכי להיות עוד יותר מכונס בעצמו ואנטי חברתי.
מה עושים? - בתגובה הבאה

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם תוכי מרדנית היא להמשיך בשגרה שלך, תוך התעלמות מההתנהגות רעה לגמרי.
זה לא אומר שאת צריכה להזניח את התוכי שלך - עדיין צריכים להיות מחוברתים ומטופלת בכל יום.
המפתח הוא להבין כי שהשלב הזה הוא זמני/תקופתי שאת לא צריכה לקחת את ההתנהגות של התוכי שלך באופן אישי. 
התוכי שלך ישים לב, תהי בטוחה!
כדי לוודא שאת וחיית המחמד שלך תעברו את התקופה הזו בהצלחה, תרשמי לך בראש את הטיפים הבאים ותשתמשי בהם כשאת מתעמת עם התוכי שלך.
לפניך טכניקת אימון נפלאה שבה את יכולה ליישם מידית בבית עם התוכי שלך כשהוא נושך אותך באקראי או מתנהג באגרסיביות.
בתגובה הבאה

ראשית, אני מקווה שברור לך, שאף פעם את תצעקי על התוכי שלך, זה רק עלול להחמיר את המצב.
  • זה רק יעודד התנהגות בלתי רצויה שלו, מכיוון שתוכים לא רואים קולות רמים כמשהו שלילי.
  • נסי לא להתרגש מנשיכות או מהתנהגויות מוזרות אחרות שלא היית רגילה אליהן בעבר.
    לפעמים, זה יכול להיות קשה, במיוחד אצל התוכים הגדולים כמו שלך, הנשיכות האלה יכולות להיות מאוד כואבות.
    אבל אם את יכולה לשמור על קור רוח ולמעשה להתעלם מהביס, מהר מאוד, התוכי ילמד שנשיכות לא מביאות אותו לשום מקום.
  • אף פעם לא לפגוע בתוכי שלך גם לא בעזרת עיתון מפית (או כל חפץ אחר).
    מלבד היותם מסוכנים מאוד, זה חסר טעם מכיוון שהתוכי לא יכול לקשר בין התנהגות האלימה למעשיו.
    "סבלנות" היא יתרון חשוב בעת התמודדות עם תוכי שההורמונים "משתוללים" בגופו.
  • המצב הזה עלול להימשך בין מספר שבועות לחודשים ספורים (כן, לפעמים - משך הזמן ארוך מידי). עם הרבה עבודה וחיזוקים חיוביים, תמצאי שהתוכי שלך בסופו של דבר יהיה שוב נחמד וזה יהיה שווה את כל הכאבים שמגיעים עם גיל ההתבגרות של התוכי.
  • לא פחות חשוב הוא שתהיה לו תזונה מאוזנת ומגוונת (אשמח אם תצייני את התפריט השבועי של התוכי שלך)
  • כמו כן, למרות שיש כלוב גדול למדיי (A50), כדאי מאוד לאפשר לו לשהות על הסטנד עם השגחה מלאה.
    אפשר לתת לו בובה (רצוי של תוכי) כדי שיוכל לפרוק את החדפים המיניים.

RE: תוכי נהיה חרדתי - yinon236 - 09-22-2020

בנוסף לדברי צבי יש להציע לו צ'ופרים שהוא אוהב בתגובה להתנהגות רצויה

RE: תוכי נהיה חרדתי - roni.taoz - 09-22-2020

קודם כל המון תודה על התגובה המפורטת והמושקעת! זה ממש לא מובן מאליו
את רוב הטיפים והכללים שרשמת אני מיישמת, כי אני עוקבת אחרי הפורום והאתר כבר הרבה מאד זמן חייכן
אנסה כמובן את הדברים הנוספים שכתבת ולא הכרתי!

כמה זמן לוקח לשלב הזה לעבור?
אני יודעת שזה אולי קטנוני כי זה רק חודשיים אבל אני ממש מתגעגעת אליו וקשה לי שהוא מפחד ממני בצורה כזאת
מספיק שאני זזה או מסתכלת עליו והוא נבהל   עָצוּב

לדעתי לקראת דצמבר (החורף)

1. מהם הדברים שאתה בין כך מיישמת?
  2. מהם הדברים הנוספים שאת מתכוונת ליישם?
  3. בתגובה מספר 4, בקשתי לציין את התפריט השבועי של התוכי שלך. אשמח אם תעשי זאת בפרטי פרטים.

RE: תוכי נהיה חרדתי - roni.taoz - 09-22-2020

אני בחיים לא מרימה עליו את הקול או חס וחלילה מענישה אותו.
אם הוא מתנהג לא יפה אני פשוט מתעלמת ממנו לכמה דקות.
אני תמיד משתדלת לפנק אותו בצ'ופרים שהוא אוהב ומשתמשת במילת חיבה כשמביאה לו.

מבחינת התפריט שלו, בכלוב תמיד יש לו כופתיות.
בערב אני חותכת לשנינו סלט (כמובן שבשלו בלי בצל/אבוקדו/עגבנייה)
מכניסה בדרך כלל חסה, מלפפון, עגבנייה וקצת מיץ לימון טרי.
אנחנו חולקים פרי או שניים ביום חייכן והוא מקבל גם מדי פעם קשיו/אגוזי מלך/שקדים
ויש גם תוסף:
[Image: HwAwpJI.jpg]
מבחינת הנקודות שאני הולכת ליישם - אני אנסה את עניין הבובה, למרות שאני סקפטית כי יש סיכוי שהוא יפחד ממנה בטירוף.. אבל אנסה להזמין ונראה חייכן
לגבי הסטנד הוא פחות עולה למעלה של הכלוב אבל הוא אוהב לעמוד על הדלת.. לא ברור לי למה כי הוא אמור לאהוב את זה שזה גבוה אבל הוא לא אוהב לעלות לשם.

לא לתת לו שקד מר
את התוסף ferti vit אני מכיר אבל למה את משתמשת בו?
לגבי סטנד גם קצת מוזר אבל גם משעמם לו מה הסיבה שיעלה לשם? עדיף לבנות סטנד טוב מעץ לא רעיל עם כמה ענפים, כמה משחקים מעניינים להחביא לו מזון שאוהב וככה זה יתן לו פעילות ותעסוקה במשך היום
דוגמא טובה בסרטון