פורום תוכיפדיה
קניית תוכים בדרך נכונה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שונות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=8)
+--- פורום: מכירה/קניה (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=10)
+--- אשכול: קניית תוכים בדרך נכונה (/showthread.php?tid=1934)

עמודים: 1 2

קניית תוכים בדרך נכונה - alon-barz - 09-15-2020

שלום
אחיינית שלי קנתה ממגדל בצפון -  זוג תוכונים מאד צעירים
לאחר שבועיים הבחינה בטיפות דם בכנפיים
הלכה לוטרינר שאמר - שאין לזה ריפוי
התוכונים חולים, זה או גנטי או מחלה מדבקת.

כמה שאלות
כנראה שנאלץ להיפטר מהם, איך מחטאים כלוב ?
ממי בצפון (נהריה/עכו/קריות) ניתן לקנות זוג חדש,בריא, עם
ידיעה שהרבייה לא מתבצעת עם בני משפחה ? (גנטיקה טובה)

אלון

RE: מחלה בתוכונים - צבי דגן - 09-15-2020

• ניתן לחטא את הכלוב בעזרת תמיסת כלור.
    לאחר כחצי שעה, לשטוף במי ברז ולאפשר לכלוב להתייבש (רצוי בשמש) עד שכל הריח של הכלור יתנדף.
  • ליתר ביטחון, להמתין יום נוסף (משום שהריאות של התוכים מאוד קטנים ורגישים לריחות שונים, בטח כשהם רעילים).
  • לחילופין, אפשר לחט בעזרת חומרי חיטוי רפואיים, ראה כאן: חומרי חיטוי לכלוב ולכלי האוכל 
  • פחות חשובים בתי העסק, ויותר חשוב לבדוק את התוכי היטב כפי שאציין מיד בתגובה הבאה.

RE: מחלה בתוכונים - צבי דגן - 09-15-2020

לשאתך השנייה, אנא תציין האם מדובר בזוג תוכים למטרת רבייה או בתוכי בודד ומחוברת? (תוכי מחוברת הוא תוכי שהורגל לבני אדם, בהיותו גוזל הואכל בידי בני אדם ולכן לא חושש מבני אדם).

RE: קניית תוכים בדרך נכונה - צבי דגן - 09-15-2020

הנושא הועבר לתת הפורום המתאים יותר.
הנושא שונה ל"קניית תוכים בדרך נכונה"

עיין גם בקישורים האלה:

RE: קניית תוכים בדרך נכונה - yinon236 - 09-15-2020

מאיפה הוטרינר קבע שהתוכי חולה?? באיזו מחלה? אילו בדיקות הוא בדק? שלח דגימת דם למעבדה? הלכו בכלל לוטרינר מומחה לבעלי כנף?
אמרת תוכים צעירים? יש מצב פשוט שאחת הנוצות נשברה והיא הייתה נוצת דם ואני אסביר- נוצות שגדלות חדשות בקולמוס עוד זורם דם (חלק ממחזור הדם) ניתן להבחין שהקולמוס עוד כחול
בזמן כזה שהוא חלק ממחזור הדם אז הדימום בלתי ניתן לעצירה דבר שמסוכן לתוכי ואין מנוס מאשר לתלוש את הנוצה השבורה (על ידי בעל נסיון! נעשה בדרך כלל באמצעות צבת)
מה לגבי האיזור עם הדימום? יש נוצה שבורה? תמונה תעזור.

אין דימום יותר? התוכי אוכל מתנהג כרגיל?

RE: קניית תוכים בדרך נכונה - alon-barz - 09-15-2020

התוכים ממש צעירים, זכר ונקבה, לאו דווקא למטרות רבייה
כל היום נופלים ונפצעים ומדממים.
אני לא בקטע של לחלוק על רופא שראה אותם
מבקש המלצות למגדלים מקצועיים בצפון 
תוכונים עם מטען גנטי טוב

מישהו ?

לא מצאת מישהו מהרשימות האלה: ועדיין תצטרך לשים לב ולהקפיד על הדברים האלה:
  1. אל תקנה תוכי שאינו גמול או תוכי שנמצא בשלבי גמילה אחרונים, התוכי צריך להיות גמול לגמרי.
  2. אל תקנה תוכי שאינו מנוצה באופן מושלם, (לא להתפתות לאמירות כמו "הנוצות יגדלו במשך הזמן" וכדומה).
  3. אל תקנה תוכי שלא הורגל למגוון רחב של מזונות.
  4. לא לקנות תוכי על סמך תמונה או בטלפון או ע"י שליח.
  5. יש לשהות במחיצת התוכים במשך כשעה (לפחות), לשחק איתו ולתהות על קנקנו.
  6. שיהיה רגיל לאכול את כל מגוון המזונות, כולל, כופתיות, ירקות, תערובת זרעים יבשה, תערובת השרייה, ביצים.
  7. בנוסף לתעודת הבריאות, שתקבל מהמגדל, יש להתנות את סיום העסקה בבדיקה שתעשה בעצמך במעבדת קרניאלי (בארץ).
  8. להשוות את הפרטים שכתובים על הטבעת אל הפרטים שכתובים בתעודת הבריאות.
  9. יש לבדוק שאכן התוכי מחוברת - תיגע בו בכל מיני מקומות בגוף (בראש, בחזה, מתחת לכנפיים) ותראה שהוא מסכים, לא מתנגד ולא נושך.
  10. יש לוודא שהוא עולה על היד בקלות.
  11. שוב, לוודא שהתוכי הורגל לאכול את כל מגוון המזונות המומלצים.
  12. לבדוק את מצבו החיצוני, שכל הנוצות שלמות, שלא חסרה לו אצבע, ושהוא נראה יפה, עומד זקוף, ערני ומראה שמחת חיים.
  13. להתעניין, כמה מפגשים נערכים עם תוכי וכמה זמן בכל מפגש.
זו גרסה מקוצרת.
יש גם גרסה שלמה (מורחבת יותר), אם תרצה, אוכל לתת לך גם אותה.

RE: קניית תוכים בדרך נכונה - yinon236 - 09-15-2020

(09-15-2020, 05:55 PM)alon-barz כתב: התוכים ממש צעירים, זכר ונקבה, לאו דווקא למטרות רבייה
כל היום נופלים ונפצעים ומדממים.
אני לא בקטע של לחלוק על רופא שראה אותם
מבקש המלצות למגדלים מקצועיים בצפון 
תוכונים עם מטען גנטי טוב

מישהו ?

זה שהם נופלים או מדממים זה לא אומר שהתוכי חולה או שיש לו בעיה גנטית, לא כל הרופאים צודקים בפרט שלא נעשתה בדיקה לשלילת מחלות, מה שהוטרינר עשה זה הימור.
הייתי ממליץ לך לצלם את הכלוב, ובמידה ואמצא מגדל עם ביקורת טובה אעדכן אותך ואני מכיר מגדל מאיזור בית דגן אם זה מעניין אותך.

כשמדובר בתוכונים, כל עניין החברות (סעיפים 9, 10) לא רלוונטי משום שלא נוהגים להאכיל ידנית את גוזלי התוכונים במיוחד כשמדובר בזוג למטרת רבייה.
גם עניין תעודת הבריאות פחות רלוונטית משום שהמגדלים לא נוהגים להוציא תעודת בריאות לתוכונים בגלל היחס בין עלות הבדיקות לבין עלות התוכים עצמם.
לעומת זאת, אני ממליץ לך לערוך את בדיקות הבריאות ביוזמתך ולהתנות את גמר העסקה בתוצאות הבדיקות.