פורום תוכיפדיה
מדוע תוכים נכנסים לדיכאון - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: בריאות, מחלות ואנטומיה (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=26)
+---- אשכול: מדוע תוכים נכנסים לדיכאון (/showthread.php?tid=1868)מדוע תוכים נכנסים לדיכאון - מאט רו - 08-17-2020

[Image: XCcWbK9.jpg]
מדוע תוכים נכנסים לדיכאון / מאט רו
האם תוכים נכנסים למצבי דכאון?
[Image: Ssq6dch.jpg]
כולנו שמענו את סיפוריהם של כלבים שעוברים למצב דיכאוני בגלל פטירתו של בעל הכלב, ודיווחים על חרדה שנראים לעתים קרובות אצל בעלי חיים מסוימים כאשר הבעלים נעלמים לזמן ממושך.
למעשה, ישנם מחקרים נרחבים בנושאים התנהגותיים כאלה שבהם מדובר בחיה. חיפוש פשוט באינטרנט בביטוי "דיכאון אצל בעלי חיים" מציג על שפע של מחקרים ותצפיות אינפורמטיביות.
בהתחשב בקשיים לקבוע אפילו דיכאון אנושי, פעמים רבות מוצע על ידי פסיכיאטרים המעורבים במחקרים נוירוביולוגיים, ליצור מודלים נוספים בכדי להבין טוב יותר את הדיכאון האפשרי של חיה. 
מכיוון שבעלי חיים אינם יכולים לדבר ולהתבטא, יש צורך יותר ללמוד וליצור מודלים על סמך התנהגויות שלהם.
במשך עשרות שנים המדע ניסה לחקור דיכאון ומצבים של מחלות נפש אחרות אצל בעלי חיים, במיוחד פרימטים. עם הזמן התברר כי מחלות נפשיות כאלה "הובחנו" ביצורים רבים, כולל עכברים, קופים, ואפילו ציפורים.
דרכים לקבוע אם תוכי עשוי להיות מוטרד
[Image: eq5Q2SY.jpg]
בכל הנוגע לתוכים, ישנן מספר התנהגויות שניתנות לצפייה ויכולות להוביל למסקנה שמשהו מפריע לתוכי המחמד שלך.
אחת הבעיות היותר מזוהות היא תופעת מריטת נוצות. 
מריטת נוצות יכולה להיות תוצאה של מספר דברים, כולל מחלה שעשויה להשפיע על התנהגות התוכי שלך. כמובן שכשאתה מתחיל להבחין בהתנהגות זו, התגובה הראשונה שלך צריכה להיות לקחת את התוכי שלך לווטרינר שמטפל ויש לו ניסיון עם תוכים, כדי שניתן יהיה לבצע בדיקות. 
אם הבדיקות הגופניות מתבררות כשליליות, תוכלו להתחיל לחקור תרחישים אחרים. 
יכול להיות שהתוכי שלך זקוק ליותר אינטראקציה איתך. עם זאת, יתכן גם שהתוכי שלך חווה תחושת עצב כלשהי, ומריטת הנוצות היא דרך עבור התוכי "להתמודד" עם בעיות תחושתיות שליליות, כמו חוסר תשומת לב וחוסר אינטראקציה.
דרך נוספת להבחין בדיכאון אפשרי היא איבוד התיאבון. כאשר התוכי שלך מתחיל לאכול פחות ופחות לאורך תקופה ממושכת, יש סיבה לכך.
[Image: 5s2yPfH.jpg]
כמו במקרי המריטה, יש לתאם מיד עם תוכי שמציג התנהגות זו, ביקור אצל הווטרינר הציפורים שלך.
אם התוכי שלך החל לשנות את דפוסי ההתנהגות הרגילים, כמו האופן בו הוא משמיע קולות, יש להקפיד על כך כדי לקבוע אם ההתנהגות הייתה רק כדי למשוך את תשומת לבך, או אם משהו מפריע באמת לתוכי שלך ויש צורך בהתערבות ווטרינרית.
חקר רגשות של בעלי חיים
[Image: Wzb5i3p.jpg][Image: dUm6AfN.jpg][Image: uvKvSxq.jpg]
תצפיות אלה הן רק כמה התנהגויות שמתורגמות בקלות רבה יותר ואמורות להסב את תשומת לבך. 
אצל פסיכיאטרים שחוקרים בעלי חיים, זה הופך להיות מוכר יותר ויותר כי בעלי החיים עשויים להיות מסוגלים לחוות את אותם סוגים של סוגיות רגשיות ונפשיות שאנשים חווים. 
מעניין לציין כי מתחילות להיות מחשבות שבעלי חיים מועדים יותר ל- OCD (הפרעה אובססיבית / כפייתית) ול- PTSD (הפרעת פוסט טראומטית), ממה שאנחנו עשויים לחשוב.
ואם בעיות אלה יכולות להיווצר אצל בעלי חיים בגלל הנטייה מראש של האיפור הגנטי שלהם, ייתכן שיכול להיות גם שסוגים אחרים של הפרעות רגשיות ונפשיות עלולות להפוך לאחראיות להתנהגויות מוזרות של התוכי.
אנו משוכנעים בקלות כאשר כלב מושפע מאירוע טראומטי. אך אנו נוטים להתעלם מהאפשרויות הללו כשמדובר בבעלי חיים אחרים, כמו - תוכים. משום מה זה פשוט לא נראה אפשרי. עם זאת, זה סביר שתוכי יכול באותה מידה להיות מושפע מדיכאון כמו כל יצור אחר. 
אין בדיקות שקובעות בפועל לאימות הפרעות נפשיות אצל יונקים או תוכים. עם זאת, עם ההתפרצות המדהימה של המדע שנעשים במחקרים גנטיים של כל היצורים החיים, עם הזמן, הם עשויים להיות מסוגלים ליצור מבחן אמין שיכול להצביע על התנהגות חיית המחמד שלך להפרעה נפשית מבוססת. 
כשזה יקרה, נהיה צעד אחד קרוב יותר להקלת אי הנוחות של חיות המחמד האהובות שלנו.

קרדיט: the spruce pets