פורום תוכיפדיה
התוכים והחורף בישראל - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: גידול, טיפול, החזקה, אביזרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=29)
+---- אשכול: התוכים והחורף בישראל (/showthread.php?tid=1696)התוכים והחורף בישראל - צבי דגן - 05-23-2020

[Image: coKugvY.jpg]
התוכים והחורף בישראלצבי דגן
[Image: 4uWRVTQ.jpg]
האם החורף בישראל עלול לגרום לבעיות בקרב התוכים
החורף בישראל לא גורם לבעיות בריאותיות בקרב התוכים וציפורי הנוי הבריאים.  בעלי הכנף זקוקים בעיקר למקום מחייה יבש, ללא רוחות ובעל טמפרטורה יציבה גם בעונה הקרה של השנה.
ברוב חלקי הארץ אין צורך בחימום חיצוני, כל עוד הם נמצאים במתחם חמים.
מומלץ לגדל את התוכי בתוך הבית או באזור מקורה ולא בחוץ. אם הכלוב קרוב לאזור בו חודרת רוח פרצים, כדאי להעבירו  למקום מוגן יותר.
הסיכויים של בעל הכנף לעבור את החורף בשלום תלויים:
  • בסוג בעל הכנף.
  • במצבו הגופני.
  • מצב בריאותו.
  • ובאיכות התזונה לה הוא זוכה מדי יום.
השילוב של טמפרטורה נמוכה ותזונה לקויה, עלול לגרום לפגיעה וקריסה של המערכת החיסונית ולהתפרצות מחלות שהיו רדומות ונסתרות קודם לכן, כמו בתוכי שנושא את החיידק של מחלת הקלמידיה, במקרה זה, התוכי יפגין אדישות, שקט וחוסר תיאבון. ניתן יהיה להבחין בהפרשות ירקרקות מעיניו ונחיריו. לפני שהמחלה המיותרת הזו תוקפת ומצריכה טיפול רפואי, כדאי לבצע בדיקות דם לאיתור גורמי מחלה נסתרים מבעוד מועד.

ציפורים ובכללם - תוכים שגדלים בפינות חי בסביבה הפתוחה זקוקות למסתור מוגן שיותאם באופן הדרגתי.
אם הטמפרטורות נמוכות (קר) באזור המחיה שלהן, מומלץ להוסיף אמצעי חימום חיצוני כדוגמת מנורה אדומה או מנורת דגירה (זוהי מעין מנורה, עשויה מקרמיקה ובתוכה יש גוף חימום). כדאי גם לכסות את הכלוב בעזרת יריעות פלסטיק שקופות ועבות כדי להגן עליהן מפני רוחות.
אם אתם מגדלים את בעלי הכנף בבית, חשוב להיזהר מחימום הבית באמצעות גז, מאחר והציפורים רגישות ביותר לכל מה שנישא באוויר ובין היתר, גם לגזים. "השיטה הבטוחה" היא חימום בעזרת מזגן או מתקנים חשמליים אחרים.
בעת חימום הבית האוויר מתייבש במהירות והלחות הסביבתית קטנה, כך שכדאי להפעיל מכשיר אדים בסביבת המחיה של הציפור.

כשהציפור מראה סימנים חיצוניים כלשהם, רוב הסיכויים שזו מחלה המתפתחת זו תקופה ארוכה. טמפרטורה נמוכה מהווה למעשה את אחד הטריגרים, שעלולים לשחרר את חיידק הכלמידופילה מתרדמתו. התסמינים למחלות נשימה הם: הפרשות מהנחיריים ו/או מהעיניים, קשיים בנשימה, נשימה עם פה פתוח, הזנב עולה ויורד עם כל שאיפה.
כל ציפור שיושבת בשקט, מפחיתה את כמות השתייה והאכילה, נראית נפוחה (מנפחת את נוצותיה), מראה על כך שהציפור חולה וצריכה להיבדק בהתאם ובהקדם.
לרוב בעלי הכנף אין דרישות מזון גבוהות, אך מומלץ להאכילם בכופתיות המיועדות לציפורים (בהתאם לסוג הציפור שברשותכם) המכילות את כל אבות המזון הדרושים.

עומדים בפני רכישה של ציפור שיר או תוכי?
מומלץ וחשוב מאד לבדוק כל בעל כנף לנוכחות של חיידק כלמידיה פסיטצי, (או בשמו המעודכן: כלמידופילה פסיטצי. א.א.) החיידק מסכן גם את הציפור, גם את בני הבית ושאר חיות המחמד.
בבני אדם התסמינים דומים לתסמיני שפעת, אך למרבה השמחה יש טיפול למחלה הן בציפורים והן בבני האדם. ברוב המקרים המחלה חולפת במהירות.
כדי להסיר דאגה מלבכם, מומלץ לקיים בדיקת דם פשוטה ומדויקת לציפור אצל וטרינר מומחה לבעלי כנף. מדובר במחלה רשומה המחייבת דיווח למשרד החקלאות ואם בעל הכנף נושא את החיידק, לא כדאי לחכות להתפרצות הראשונה.
[Image: ek6DI9l.jpg][Image: 69w7AL6.jpg][Image: 5QJ30Ed.jpg][Image: 5aOvqMS.jpg][Image: SXgeFfO.jpg][Image: eU9zRrS.jpg]
[Image: K1J219Y.jpg][Image: hMo66VT.jpg][Image: eHCTkIR.jpg][Image: dQgYpcn.jpg][Image: J69Vaj4.jpg][Image: a6tOE6N.jpg][Image: QTFOMzg.jpg][Image: 8nyaBHl.jpg][Image: i2NO89R.jpg][Image: DruNTZf.jpg]
 ראה גם כאן: הטיפול בתוכים לפני עונת החורף הקרהRE: התוכים והחורף בישראל - מאור - 05-23-2020

אהבתי את התמונות של הקוואקרים איך הם יכולים לעמוד בקור כזה?


RE: התוכים והחורף בישראל - צבי דגן - 05-23-2020

(05-23-2020, 09:22 PM)מאור כתב: אהבתי את התמונות של הקוואקרים איך הם יכולים לעמוד בקור כזה?
לתוכים (וגם לרוב הציפורים האחרות), אין בעיה לשרוד בקור ובתנאי שלא יירטבו בגשם ולא יהיו חשופים לרוח.
תנאי נוסף הוא שהתוכי יהיה בריא, ללא נשאות של מחוללי מחלות, ויקבל תזונה מאוזנת.