פורום תוכיפדיה
מדוע התוכי נושך אותי - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: אילוף והתנהגות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=28)
+---- אשכול: מדוע התוכי נושך אותי (/showthread.php?tid=1656)

מדוע התוכי נושך אותי - אליסון קלהגן - 05-08-2020

[Image: edVWmHj.jpg]
מדוע התוכי נושך אותי / אליסון קלהגן
[Image: QYW6E5o.jpg]
כאשר התוכי משתמשת במקור שלו כנגד היד שלך, יתכן שאתה פשוט משמש לו כמשענת ולא ננשך. 
תוכים משתמשים במקורם ממש כמו שהם משתמשים בכפות רגליים, כדי לתפוס פריטים ולשמור על איזון; "מקור" הוא המונח הנכון להתנהגות זו. 
חשוב להבחין בין נגיסה למטרה אחיזה לנשיכה למטרה תוקפנית, בכדי שתוכלו לספק את המענה המתאים כאשר תוכי המחמד שלכם נותן לכם ביס אמיתי.
קיימות מספר סיבות שבגללן התוכי נושך וחשוב לאתר ולדעת למה התוכי שלך נושך, הדבר ישפיע על הטכניקה שבה תשתמש למניעת הנשיכות. 
נשיכות של תוכי אינן פעולה שאותה הוא נוהג לעשות לעיתים קרובות בטבע.
המקור משמש את התוכי למטרות שונות: לאחוז דברים, לשיווי משקל או לטיפוס וכמובן לאכילה. 
בטבע, כשתוכי "רוצה לפתור בעיות" עם בני מינו הוא משתמש בשפת גוף ובקולות ולא בנשיכות. 
לפעמים הנשיכות נובעות דווקא מיחס חיובי, מאהבה אל המגדל. התופעה הזו קיימת אצל בעלי חיים רבים, כולל - האדם. (אל תדאגו! הרצון שלכם לנשוך את האהובים עליכם לגמרי נורמלי!)
למה בעצם התוכי נושך אותך?
ישנן כמה סיבות שתוכי עלול לנגוס בך קלות לעומת - להעניק לך ביס אמיתי. 
ראשית, התוכים משתמשים באופן שגרתי במקור כביד שלישית כדי לבדוק את יציבותם של המוטות, כדי לבדוק בדרך כלל את הקשיחות הפיזית של כל מבני הטיפוס, כולל - ידו של בעליו לפני שהם יעלו מדרגה. 
בעלי תוכים חדשים מבלבלים לעתים קרובות בין השימוש השגרתי, של התוכי, במקור לבין נשיכה מתוך תוקפנות.
כמו כן, לשון ציפור מכילה קצות עצבים רבים מאוד, והיא משמשת, את התוכי, כדי לחוש טעמים ומרקמים. 
אם אתה לובש בגדים חדשים או מחזיק מכשירים חדשים ביד, התוכי עם המקור הזה עשוי להסתייע בלשון בהערכת אותם פריטים חדשים בעולמו.
לא משנה מה הסיבה, למרות שה"נשיכות הקטנות" האלה אולי לא מהווים חוויה נעימה ביותר, היא מרגישה שונה לגמרי מנגיסה אכזרית בפועל. 
אתה מרגיש יותר כאילו התוכי משתמש בך כנקודת עיגון יציב כשהוא מעביר תנוחה ואוסף מידע חדש על סביבתו.
זו לא נחשבת תוקפנות אלא, להפך - ניסיון לתקשר.
[Image: 1KMKlEq.jpg]
נשיכה אמיתית
מדי פעם, תוכים ישתמשו בנשיכה אמתית, אך רק אם הם מפוחדים, נבהלים, או אם הם חשים נדחקים לפינה ופגיעים. 
רוב הסיכויים שהתוכי שלך לא מנסה להיות תוקפן, מכיוון  שנשיכה  אינה התנהגות שולטת אצל תוכים, שאותה הם נוהגים בטבע. 
נשיכה בקרב תוכים היא בדרך כלל רק מעשה של הגנה עצמית, ולא אמצעי תקשורתי ולא שום סוג של עונש או שיפור המדרג החברתי.
הנשיכה האמתית היא לרוב ספונטנית - מהירה וקשה למדי. 
הנשיכה מלווה לעתים קרובות בשפות גוף, "סימור הנוצות", שאמורה לשדר לך להסתלק מכיוון שהתוכי זקוק למרחב. 
עם זאת, פעמים רבות מעשה זה של הגנה עצמית עלול לפצוע את עור המטפל או לפחות יביא לאזור לחץ וכואב. 
פציעה קטנה זו היא בדרך כלל האמצעי הטוב ביותר להבחין בהבדל בין ננשך בתוקפנות לבין משחק.
תגובות לנשיכה
אחת הדרכים שבהן תוכלו ללמד את התוכי שלך לנשוך אותך לעיתים קרובות יותר היא אם במקרה תשחרר צעקה גבוהה כשאתה ננשך. 
זה נכון במיוחד לגבי תוכים צעירים שעדיין לומדות נורמות חברתיות.
כשאתה ננשך, אל תעשה תנועות פתאומיות ואל תשמיע קולות.
אם תעשה זאת, הדבר עשוי למצוא חן בעיני התוכי והוא יהפוך את ההרגל הזה ל"משחק" שישעשע אותו.
תוכים במיוחד הנקבות, עשויות לפרש את הצליל שלך כהערה וחיזוק חיוביים; התוכית תחשוב שאתה משבח אותה ולא מוחה נגד הנשיכה. 
באופן זה, לתקשר עם תוכים דומה לזו של גורים - השתמש בטונים קוליים גבוהים לאישור והשתמש בטונים נמוכים כדי להרתיע את מה שאינו רצוי.
לאחר שתבחין באיזה סוג שימוש במקור מתרחשים רוב הנשיכות, יהיה קל יותר לשנות את שני המצבים. 
ניתן להבין שהשליטה על הנשיכות הם רק חלק מהבעלות על כל תוכים. אבל אם התקשורת של התוכי שלך גורמת לבעיות בלתי נסבלות, האפשרות הטובה ביותר היא להשתמש במוט פרק כף היד, כיסוי עור הזרוע, או אפוד כשכבת הגנה נוספת לבגדים ולעור שלך.
למעשה כשננשכים, נדרשת תגובה אחרת. 
ישנם צעדים שתוכלו לנקוט כדי לעזור לכם להקל על התוכי שלכם ולבלום התנהגות בלתי רצויה זו.
תקן כל נשיכה אמיתית
כדי  לתקן התנהגות לא רצויה אצל תוכים, תשתדל לא להתרגש ולא לתקשר עם התוכי בקולות. 
במקום זאת, תשתמש בשפת הגוף בפנים שמביעים שאתה לא מרוצה. 
דבר בשקט וברוך בטונים נמוכים כדי להגיד לתוכי שלך שזו אינה התנהגות מקובלת. כשאתה עושה זאת, הניח מיד את התוכי בחזרה בכלוב או על המוט ותתעלם ממנו.
כשאתה מהרהר במה שיכול היה לגרום לתוכי שלך להרגיש מספיק לחוץ בכדי לנשוך, תן לתוכי כמה דקות של "פסק זמן", ללא קשר עין ממך ואפילו צא מהחדר ותשאיר אותו לבד. 
כך, אנחנו מקווים, שהוא יבין את הקשר בין הנשיכה לבין התגובה שלך.
ואחרי שאמרנו זאת, הרי שהמרכיב החשוב ביותר בכל פסק זמן כזה הוא לחדש את האינטראקציה עם התוכי שלך בצורה חיובית (תוך כ- 10 דקות), ולאפשר להם להראות לכם שלמדו את ה"שיעור".
תסביר לכל אורח שצופה בכם לפעמים להתנהג כמוכם ולא להגיב אליו בהתרגשות או בקול. זה יעזור למנוע מהתוכי שלך להרגיש מאוים על ידי אדם זר ולגרום לו לנשוך.
שימו לב מיוחד: יתכן שילדים צעירים אינם בוגרים מספיק כדי להגיב לתוכי בצורה נכונה. 
תוכים עלולים לגרום לנזק חמור לעורו הרך של הילד ולהיפצע על ידי נשיכה או אפילו על ידי נגיעה רגילה, אז המשך בזהירות כאשר התוכי שלך נמצאת סביב אורחים צעירים.

בזמן התרחשות הנשיכות, שים לב לגורמים הר"מ ותבחר אחת או יותר מהסיבות האלה:
  • התנהגות גוזלית: גוזלים נוהגים לבדוק כל דבר בעזרת המקור שעלול להתפרש כנשיכה.
  • בדיקת היציבות לפני טיפוס על היד: תוכים לא לוקחים סיכון ולכן הם בודקים את הענף לפני שעולים עליו.
  • פחד: אך טבעי הוא שהתוכי ירצה להתגונן.
  • שליטה והגנה על טריטוריה: ההנהגות הזו בולטת במיוחד בעונה הרבייה (אבל - לא רק).
  • להשיג את מבוקשו: לפעמים התוכי רוצה משהו ולא יכול להביע את עצמו, במקרה כזה, הוא נושך מתוך תיסכול.
  • תקופת הרבייה (במקרה שמדובר בתוכי בוגר): בעונה זו קיימת רגישות יתר והתוכי עלול להילחץ ולנשוך.
  • סיבות רפואיות/התוכי חולה: תוכי חולה נמצא במצב ירוד ולכן הוא מרגיש מאויים וינסה להגן על עצמו.
  • משחק/מתלהב: חלק מניסיון למשוך תשומת לב.
  • איבוד שיווי משקל: ניסיון להיאחז ולא ליפול.
  • חוויה טראומתית שהייתה לו עם האדם שננשך, כמו: התוכי נבהל בגלל תנועה פתאומית, מכניסים את התוכי לכלוב בניגוד לרצונו, קיצוץ ציפורים או גזירת נוצות התעופה וכדומה.
    לתוכים יש זיכרון טוב ומכאן שהם יזהרו וינסו למנוע חוויות דומות ע"י הגנה עצמית
תיקון התנהגות נשכנית
למד את שפת הגוף של התוכי שלך, הוא "יראה" לך מתי נמאס לו והוא לא רוצה לשחק ומעוניין לחזור לכלוב, אם לא תבין זאת יש סבירות שהוא יינשך. 
תיקון נשיכה אגרסיבית
זכור שהתוכי רואה בך כחלק מהלהקה שלו, התוכי שלך צריך להבין שאתה "מדורג מעליו בסולם ההיררכי" שבמדרג החברתי. כדי לעשות זאת למד אותו את הפקודות "עלה" ו"רד" שמיועדות לעליה מהכלוב אל היד שלך ולהפך. 
אימון יומי מומלץ כדי למנוע בעיות התנהגותיות בעתיד. 
תוכים מגיבים להבעות פנים וקולות, לכן חיזוק חיובי יכול לבוא כשהתוכי ביצע התנהגות רצויה. 
כשהוא עושה דבר אסור הרם את ראשך מעל לראשו ואמור "לא" בטון רגיל, אל תצעק כי הוא יחשוב שאתה בעצם עושה קול של תוכי ודווקא יאהב זאת. 
במקרים כאלה, העונשים לא יעזרו. המשך באימון עד שהוא מבצע אותו כהלכה, כשהוא הוא עושה זאת תוכל להפסיק לאמן אותו אך אל תשכח להמשיך ולהשתמש בפקודות. 
אם התוכי נשך אותך תוכל לערער את שיווי המשקל שלו ע"י "הרעדה" של חלק הגוף שעליו הוא נמצא (שים לב שלא להפיל אותו) כך הוא ילמד שבכל פעם שהוא נושך יש מעין "רעידת אדמה". 
תיקון נשיכה מתוך פחד 
אם התוכי נושך מתוך פחד חשוב לדעת מהו הגורם לפחד, (רעש של שואב אבק למשל). 
כשזיהית את גורם הפחד נסה להרחיקו מהתוכי ואח"כ לחשוף אותו אליו ממרחק שממנו הוא לא יפחד. 
שבח אותו ותן לו משהו טעים לאכול ובהדרגה (עניין של כמה ימים) קרב את גורם הפחד אליו ובכל פעם שבח אותו על "אומץ ליבו". 
תוך זמן לא רב התוכי תרגל וילמד שלא לפחד יותר.
דוגמאות להתנהגות נשכנית
[Image: W2PqUME.jpg][Image: tDUpsXe.jpg]
[Image: Kj4Yr5J.jpg]
תוצאות בעקבות נשיכות של תוכי
[Image: pDfy28L.jpg][Image: T41tfmQ.jpg][Image: kHo9y5K.jpg]
[Image: d0RJ5dU.jpg][Image: 2AYhFJP.jpg]
[Image: jdErihU.jpg][Image: 2Uuo5ub.jpg][Image: dei6QzP.jpg]

כך נראית הנשיכה לאחר ביצוע התפרים
[Image: 83AfqRO.jpg]
כך נראית הנשיכה בתהליך הריפוי של הפצע
[Image: kJqCV64.jpg]
כך נראית הנשיכה לאחר שהפצע נרפא 
[Image: CACldkH.jpg]
מבט נוסף שממחיש את חומרת הנשיכה
[Image: w9vmOSn.jpg]
נשיכות נוספות
[Image: Xpx8J1J.jpg]
[Image: GKIfBhG.jpg]
נקיטת אמצעי זהירות בעת טיפול תקיף בתוכי
[Image: DH44e0Y.jpg]

קרדיט: the spruce pets

RE: מדוע התוכי נושך אותי - סטלה - 05-10-2020

תוכי קטן יכול לנשוך כל כך חזק? או שרק הגדולים מסוגלים?
די מפחיד תאמת.

RE: מדוע התוכי נושך אותי - צבי דגן - 05-10-2020

מבחינת הנזק לגוף, ברור שככל שהתוכי גדול יותר, נשיכתו חזקה יותר ועלולה להיות בעלת נזק גדול יותר.
אינה דומה נשיכתו של תוכון או - של ציפור אהבה לנשיכה של ארה או קקדו.
ועם זאת, גם הנשיכה של תוכי קטן עלולה להיות די כואבת.

RE: מדוע התוכי נושך אותי - סטלה - 05-10-2020

תודה על התשובה.
ידוע לי שיש לך ארה.
האם היא נשכה אותך אי פעם (בצורה די חזקה- לא כמו בתמונות של ה"משחק")?

התשובה היא - לא.
סטלה, שימי לב לשתי התמונות האלה הן של הארה שלי והוא לא נושך.
[Image: 1KMKlEq.jpg]

RE: מדוע התוכי נושך אותי - Cockatiel_ro - 05-10-2020

נשיכה של תוכי קטן גם יכולה להיות חזקה?
אחי הביא פעם קוקטייל צעיר ומהפחד ומהסביבה הלא מוכרת הוא נשך את אחי ויצא לו דם.

תוכי פרא שלא חוברת, תמיד עלול לנשוך.
צריך להיזהר מנשיכות.

RE: מדוע התוכי נושך אותי - תוכונית4166 - 05-10-2020

התוכונים שלי[Image: gif_57] [Image: -%D7%9C%D7%91%D7%9F_0.gif] [Image: -%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A7---%D7%A7%D7%95...7%95_0.gif]
התוכונים שלי נושכים מתוך משחק וזה כואב מאוד אבל לא נגרם פצע.

RE: מדוע התוכי נושך אותי - מירי כהו - 07-18-2023

קניתי תוכי קוואקר האכלת יד מחנות ב 700 שקל, גוזל בן 3 חודשים והוא נושך, כואב אבל לא ממש כואב ולא יורד דם, השאלה שלי היא האם זה מתוך משחק? ואיך אפשר ללמד אותו שלנשוך זה לא משחק. אני רוצה שהילדים שלי ישחקו איתו אבל אני מפחדת בגלל הנשיכות. גם פעם אחת שהיה לי על הכתף שיחק לי עם האוזן והביא לי ביס כואב,

RE: מדוע התוכי נושך אותי - צבי דגן - 07-18-2023

1. חבל שקני תוכי לפני שהתייעצת איתנו.
2. תוכי שהואכל בידי אדם אמור להיות רגיל לבני אדם ולא לנשוך אותם.
3. אני ממליץ לך להחזיר את התוכי, להשיב את כספך ולקנות תוכי שלא נושך.
אפשר לבדוק את זה לפני הקנייה.