פורום תוכיפדיה
השחתת נוצות אצל סנגל - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: השחתת נוצות אצל סנגל (/showthread.php?tid=1616)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8

השחתת נוצות אצל סנגל - Bar3133 - 04-21-2020

שלום וברכה לכולם
יש לי סנגל כ-4 שנים, התוכי משחית את הנוצות שלו, 
נאמר לי שעלי לשלול בעיות בריאות ואח"כ לבדוק מה ניתן לעשות אם זה בעיה "נפשית".
לקח לי זמן ובסופו של דבר פניתי לווטרינר מומחה לתוכים, ואני  רוצה לתאר לכם את התהליך שקרה שם, ואשמח לשמוע את דעתכם.
שהגעתי, הווטרינר לקח ממני את התוכי ובדק אותו ויזואלית.
הוא ראה את המקומות שהתוכי
 מכרסם את הנוצות שלו, הוא הרגיש שבמקום שהוא מכרסם יש נוצות "עוקצות" באחת הכנפיים, ופשוט הוא מרט לו את הנוצות, ב-3-4 מריטות יצאו מספר רב של נוצות, התוכי כמובן צווח. (הוא אמר שזה מציק לתוכי, כמו שזה מציק לנו אם יש באצבע איזה חתיכת עור יבש, שצריך להוציא אותה).
לאחר מכן הוא קטם את נוצות התעופה של התוכי (בד"כ ש"גוזרים כנפיים" לתוכי משאירים בקצוות 2-3 נוצות ארוכות.
התוכי הגיע אל הווטרינר עם כנפיים נוצות תעופה גזורות ובקצוות היו 2-3 נוצות ארוכות, והווטרינר החליט שזה לא טוב ופשוט גזר לו את כל הנוצות הארוכות וכעת הכנפיים שלו נראות מוזר וקטנות מאוד), כמו כן הוא טיפל בציפורניים חדות של התוכי על ידי "מלחם" הוא חימם את המלחם והמיס את הקצוות של כל ציפורן בזהירות, במשך כל הזמן הזה התוכי הפוך על גבו עטוף במגבת וצורח ללא הפסקה.
הוא נתן לי איזה תמהיל של תרופות שהוא הכין על המקום ואמר לי לתת לתוכי טיפה ביום וטיפה בערב, לשאלתי מה החומר הזה עושה בדיוק הוא ענה שזה מרגיע את התוכי שלא יהיה עסוק בלהרוס את הנוצות שלו, ונתן לי דוגמא: כמו ריטלין לילד שכל הזמן עושה בלאגן, ככה התמהיל ישפיע על התוכי, אך זה עובד שונה מריטלין.
בנוסף הוא נתן לפה של התוכי איזה חומר צהבהב ממזרק וטוען שזה נגד טפילים, אציין שהוא מישש את הנוצות של התוכי, הרים לו את הכנפיים אך לא בדק עם מיקרוסקופ.
הוא נתן לי גם איזה תמהיל נוסף שצריך לרסס על התוכי וזה ירכך לו את הנוצות.
זו הפעם הראשונה שאני מבקר אצל וטרינר,
אשמח לשמוע את דעתכם על הביקור.

קצת פחות מ-24 שעות לאחר הביקור התוכי מאוד מנומנם

RE: השחתת נוצות - צבי דגן - 04-21-2020

האמת שחלק מהטיפולים שתיארת נראים לי מוזרים ואני לא מכיר אותם.
כעקרון, אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה, ראה כאן: למה אני מתנגד לגזירת נוצות התעופה?
ועם זאת, אני לא רוצה לערער על שיטותיו של הווטרינר.
אני מציע שתעשה את הפעולות האלה:
  1. חשוב שתראה לנו מספר תמונות שימחישו את הבעיה.
    תשתמש באייקון הזה: [Image: LhO2vMJ.jpg], הוא נמצא בשורת התפריטים משמאל לחייכן.
  2. נמתין 3-4 ימים כדי לראות אם ההנחיות של הווטרינר השפיעו על התוכי.
  3. והיה אם תחליט שהתמהילים (תרופות) שהווטרינר נתן לך לא עזרו, נתחיל לטפל בחלק ההתנהגותי.

RE: השחתת נוצות - Bar3133 - 04-21-2020

התוכי ממש מתנגד שיגעו לו בכנפיים, אך אני יעשה מאמץ

ברור שיתנגד, הרי הוא עבר חוויה לא נעימה.
אל תכריח אותו, זה לא בוער.
אפשר לדחות את התמונות למחר ואפילו למחרתיים או עד שישכח מהטראומה.

RE: השחתת נוצות - macaw_life - 04-21-2020

לא שמעתי בחיים על וטרינר שמתנהג ככה , נראה לי שהוא לא כ"כ "מומחה" לבעלי כנף.
מהאופן שאתה מתאר את זה הוא התנהג בצורה יותר מדי אגרסיבית ובלי יותר מדי חשיבה.
הנוצות שהן שפיציות אלו ככל הנראה נוצות דם. הן אכן מציקות לתוכים אבל זה קורה אצל כולם בתהליך חילוף נוצות.
התוכי לא אמור למרוט נוצות בגלל זה. האם יש לך תמונות לפני הביקור ?
כמו כן. לא אמורים לגזור את נוצות התעופה הראשיות (קיצוניות ביותר) אלא מהאמצעיות
שכן נוצות התעופה הקיצוניות הן אלו שעוזרות לתוכי לנווט
בזמן שהאמצעיות (secondaries) הן אלו שאחריות על ההתרוממות.

RE: השחתת נוצות - yinon236 - 04-21-2020

היית צריך להתעקש על בדיקה במיקרוסקופ על מנת לשלול אם מדובר בבעיה בריאותית וזאת הטעות של הוטרינר שהוא לא בדק זאת ונתן חומר שמרגיע בעיה נפשית

בנוסף מה שהוא עשה נגד כרדיות, באיזה חומר מדובר?
איך הוא נתן אותו? דרך הפה?

מה שעושים נגד קרדיות משתמשים באיבומק מדולל ונותנים טיפה אחת בעורף חשוף מנוצות (על מנת שהחומר יחדור למחזור הדם)
אחר כך חוזרים על הטיפול כעבור 10 ימים כי יש תמיד ביצים ואין חומר שמשמיד את הביצים.

לכן התוכי חייב לעבור עוד פעם טיפול נגד קרדיות 10 ימים אחרי הטיפול הראשוני, אם הוא לא יקבל עוד פעם את הטיפול אז הטיפול שעבר כיום נגד כרדיות לא יעזור

RE: השחתת נוצות - Bar3133 - 04-21-2020

לגבי הנוצות שהוא מרט לתוכי, לדעתי מדובר בנוצות שהתוכי כרסם, ובאיזשהו שלב הם נהיו עוקצות, גם אני שמתי לב שמשהו שם עוקץ אך לא ידעתי איך להקל על התוכי.
והווטרינר פשוט ב- 3-4 משיכות הוציא כמה וכמה נוצות מהאזור.

הוא נתן לו דרך הפה איזה חומר צהבהב במזרק קטן, ואמר לי שזה נגד כל סוגי הטפילים.
זו הייתה ההתייחסות לגבי בדיקת הטפילים שביקשתי.
זו הפעם ראשונה שהלכתי לווטרינר ונאמר לי שהוא ממש מומחה אז סמכתי עליו, לא פקפקתי במה שהוא עושה.

מאחר שאף אחד מאיתנו לא ראה את התוכי מקרוב, אני מציע שנפסיק לבקר את הווטרינר, אני מאמין שהוא עשה דברים נכונים, הרי בגלל זה הוא למד רפואה וטרינרית שעוסקת באבחון, בטיפול ובריפוי בעלי חיים.
בהחלט יתכן שהנוצות שהוא תלש, היו שבורות וכך היה צריך לנהוג.
לפעמים אין ברירה, כאשר הנוצות לא גזורות באופן סימטרי, צריך לגזור אותם סימטרית.
אין לי מושג מה היה המצב ולכן אני נמנע להגיד דברים שלא בדקתי אותם באופן יסודי.
את עניין קיצור הציפורניים עם מלחם, אני שומע כאן בפעם הראשונה ואין לי מושג למה הווטרינר נהג כך, אני מניח שיש לו מספריים ייעודיות  והיה פשוט יותר להשתמש בהן, יתכן שיהיו לו שיקולים שהם נסתרים מאיתנו.

RE: השחתת נוצות - yinon236 - 04-21-2020

צבי, האם מתן חומר קרדיות דרך הפה חודר למחזור הדם? חוששני שלא. דרך הפה זה לטפילים פנימיים, לא עוזר לטפילים חיצוניים (שאולי אחראים להרס הנוצות)
ובכל מקרה חייבים לחזור על הטיפול כעבור 10 ימים כי יש גם ביצים

צריך לתת איבומק טיפה אחת על עורף חשוף מנוצות שיחדור למחזור הדם ואז לחזור על הטיפול כעבור 10 ימים וזהו התוכי בטוח נגד קרדיות.

RE: השחתת נוצות - Bar3133 - 04-22-2020

בקשר למומחיות הוטרינר... הרי כולנו מגדלים תוכים וכולנו רוצים את הטוב ביותר בעבורם.
ברור לי שהמנהלים כאן מומחים והם ביקרו אצל וטרינרים פה ושם, והם יודעים מהם דרכי הטיפול המקובלים בבעיות שונות. אין להם הסמכה לטפל, ואין להם את הידע הרחב על רפואת חיות בכלל ועל רפואת תוכים בפרט, אבל בבעיות סטנדרטיות שנתקלים בהם לא מעט יש להם את הידע על דרך הטיפול.
אני לא מומחה ולא מבין גדול , וזו הפעם הראשונה שאני מבקר אצל וטרינר. ואני חייב לציין שדרכי טיפול כאלו לא ראיתי ולא נתקלתי מעולם.
עד עכשיו אתם יכולים לעקוב אחר מה שכתבתי, לא הבעתי את דעתי, אלא רק עובדות ומציאות.
כעת אני אומר לכם בצורה ברורה, התוכי צווח ללא הפסקה וסבל סבל רב,
עניין המלחם בציפורניים, מי שיודע, שאתה מלחים כבל נחושת, תוך שניות בודדות אי אפשר להחזיק את הכבל גם במרחק 5 ס"מ. מה אורכה של הציפורן של תוכי??? ס"מ בודד אולי? ברגע שהמלחם מתקרב ועדיין לא נוגע כבר מרגישים את עוצמת החום.. כעת מה התוכי מרגיש שמניחים מלחם על הציפורניים שלו למשך מספר שניות על כל ציפורן???
גם לעניין גזיזת הכנפיים אין לי ספק שזו לא הדרך שגוזזים כנפיים, אני גר בחיפה, וכדי לגזוז לתוכי את הכנפיים במקצועיות וללא סבל, אני נוסע כל פעם לעפולה. תמיד משאירים בקצוות כמה נוצות ארוכות וגוזזים רק הנוצות הפנימיות יותר בכנף. אך כאן הווטרינר גזז את הנוצות החיצוניות בלבד!!
האינטואיציה שלי אמרה לי לא לתת לתוכי את ה"תכשירים" שהווטרינר רקח בעבורו.
התוכי היה פעיל מאוד לפני שהגעתי לווטרינר, משחק ללא הפסקה ומתרוצץ. כעת יום וחצי לאחר הביקור אצלו, התוכי ישן רוב היום לא אוכל כמעט, ולא מראה חשק שיתקרבו אליו.
למזלי הוא ישן על המוט שלו ולא על הרצפה.
גם אם אדם נתפס אצלנו כמומחה, מותר לבקר כאשר הוא עושה טעויות. וכאן נעשו כמה טעויות!!
וזה מבלי לדבר על מאות השקלים ששילמתי בעבור הטיפול.