פורום תוכיפדיה
עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: המרפאה הווטרינרית (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- אשכול: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה (/showthread.php?tid=1495)

עמודים: 1 2

עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - Kamer55 - 12-14-2019

שלום רב,
יש לי תוכי ג'אקו מעל ל-12 שנים (פחות או יותר גיל התוכי).
כבר כמעט שנה וחצי שהתוכי מקבל התקפים לא ברורים, הוא מאבד תחושה ברגל ימין והאצבעות מתקפלות והוא מתנהג כאילו הוא בהתקף אפילפסיה או שבץ מוחי באותו הרגע.
ההתקף נמשך לכל היותר כ-5 דקות ומופיע בתדירות של פעם בחודש.
ביקרתי אצל מספר וטרינרים לבעלי כנף, אף אחד לא יודע להגיד מה הבעיה וטוענים שהתוכי חזק מאוד ולא מראה סימני חולשה ברגל או בכלל.
אני חייב לציין שהתוכי הוריד לעצמו נוצות מהחזה והגב בדיוק באותו זמן שההתקפים התגלו ואני עדיין מחפש פתרונות להפסקת המריטה שלו (הוא חופשי הרבה זמן, יש לו משחקים ואוכל קבוע במשך שנים ואין סיבה ברורה לעין).

אני אשמח לעזרה מכל אחד.
תודה

RE: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - yinon236 - 12-14-2019

מה התזונה שלו?
בדקו אם לתוכי יש קרדיות? אילו מחלות שללו לו?

RE: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - Kamer55 - 12-14-2019

ביצענו בדיקת דם לתוכי ששללה כלימידה (הבדיקה נעשה לפני כשנה וחצי).
התזונה של התוכי מורכבת מכופתיות של טרופיקן, באמצע שבוע וסוף שבוע בנוסף פירות וירקות (תפוח, בננה, אגוזי מלך וכו.. )
אני נותן לו גם תערובת איכותית בכמות קטנה כל יומיים שלושה.

בנוסף אני מתנצל כי קראתי באתר הרבה מידע שהאמת לא היה מושג אליו.
מעולם לא הפנו אותי לבדיקות נוספות לתוכי מעבר לטיפול במרפאה הוטרינרית שהלכתי אליה.
תמיד יצאתי בתחושה שהתוכי בסדר כי הוא מתנהג בסדר (אוכל, שותה, משחק, מדבר וכמעט ללא שינוי במצב רוח ב-12 השנים האחרונות).

RE: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - yinon236 - 12-14-2019

הייתי מציע לך ללכת לוטרינר האתר שלנו ד"ר אילן פלגי.
קרדיות לא בדקו אם יש?

RE: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - צבי דגן - 12-14-2019

סימני חולשה או אפילפסיה
  1. על סמך מה קבע הווטרינר שהתוכי חזק מאוד ולא מראה סימני חולשה ברגל או בכלל, רק על סמך מראה העיניים?
    ברוב המקרים תוכי חולה מעמיד פנים כאילו שהכול בסדר.
    גם כשהוא מרגיש רע מאד הוא ממשיך לאכול, או לפחות מנקר באוכל ועושה עצמו אוכל, הוא "משחק אותה" כאילו הוא בריא.
    מכאן - גם כשהתוכי אוכל זה לא אומר שהוא בריא. 
  2. יש לזכור שתוכי חולה "מתאמץ" להסתיר את העובדה שהוא לא מרגיש טוב!
    בטבע, תוכי חולה מְסָכֵּן את הלהקה שלו משום שהוא גורם לכולם להאט את הקצב ובכך מושך טורפים. 
  3. לעניין "התקפי האפילפסיה", יש לערוך לו בדיקה מקיפה של המערכת העצבית.
    תעשה זאת אצל ווטרינר מנוסה מאוד בטיפול קליני בתוכים.
  4. אם אתה גר בצפון אני ממליץ בחום על  ד"ר אילן פלגי
    דוא"ל: ipalgi@gmail.com, זמין  24/7 זיכרון יעקב טלפון: 0546855225 
    כתובת לטיפולים: מרפאה וטרינרית גל חיות רחוב הדגן 2 זיכרון יעקב
    טלפון מרפאה: 04-6291010  טלפון סלולרי: 054-6855225

5. או לבחור ווטרינר אחר מכאן: רשימת ווטרינרים מוכרים
מריטת נוצות
מריטה עצמית יכולה להיות בעיה מאוד קשה לפתרון.
לא תמיד ניתן לשים את האצבע על הגורם לכך.
לאחר שלילת בעיות רפואיות (כמו טפילים מחלות עור ועוד) וחסרים תזונתיים צריך לנסות למצוא פתרונות סביבתיים, גירויים שונים ומשתנים בכלוב, שינוי של הכלוב, לעתים שינוי ריהוט מסביב לכלוב, שינוי מיקום הכלוב בבית, הבאת בן זוג ועוד. 
בהמשך יש אפשרויות שונות של טיפול בחומרי הרגעה למיניהם, צוארון אליזבטני, חליפת טיסה  ועוד.
כאמור תהליך הפתרון יכול להיות מאוד ממושך ומתסכל!!!
העובדה שאנו לוקחים ציפור שמעופפת באופן טבעי ומונעים ממנה לעוף/סוגרים בכלוב, זה אחת הסיבות לבעיות התנהגות אלה.

מריטת נוצות
  • בד"כ התופעות האלה לא יהיו, כאשר נותנים לתוכים שלנו תזונה עשירה ומגוונת מן הטבע (מזונות טבעיים).
    הבעיות עלולות לצוץ כאשר התוכים מקבלים רק כופתיות או כאשר נותנים להם תוספי מזון שונים, כמו ויטמינים באופן מלאכותי.
    העמסת יתר של תוספי מזון, או של מזון מעובד (של בני אדם), עלול להביא לתוצאות של מריטת הנוצות.

• מריטת נוצות יכול לנבוע גם מחוסר שינה (תוכי זקוק ל- 10-14 שעות שינה בתנאי שקט וחשכה) וגם משעמום - חוסר בצעצועים מסוגים שונים ובמיוחד - צעצועי לעיסה.

• אם איבוד הנוצות פתאומי וקרה ביום אחד - ייתכן שנבהל או נתפס ע"י מישהו או חיה כלשהי.
    אם האיבוד מתפרס על פני מספר ימים ייתכן שיש בעיה רפואית או בעיה התנהגותית סביבתית. 
    בכל מקרה אם אינך בטוח - מומלצת בדיקה וטרינרית.

• אם הנוצות יצאו בשלמותן מתוך הזקיקים בעור, בתוך שבועות בודדים יצמחו נוצות חדשות (אלא אם כן גם אלה יעברו טיפול כלשהו).

• כדי להגיע למסקנה שהמריטה היא על רקע התנהגותי יש לשלול גורמים רפואיים כגון טפילים, חסרים תזונתיים, דלקות וכדומה, בעזרת בדיקה רפואית ובדיקות עזר מעבדתיות. 
    רק לאחר שלילת הסיבות האלה אפשר להגיע למסקנה שהגורם כנראה התנהגותי. 
אני מודע לכך, שלא קבלת פתרונות משמעותיים, אלא רק הסבר לתופעה.
כדי לקבל פתרון לא יהיה מנוס, אלא לפנות לווטרינר שיערוך לו בדיקת דם יסודית וימצא את הבעיה הספציפית.
  • כדאי שתפרט מהו התפריט השבועי של התוכים שלך והאם אתה משתמש בתוספים כלשהם?
  • תראה תמונה של התוכי.
  • תראה סרטון ווידאו של התוכי בפעולות שונות.

צבי אני מופתע מהתשובות שלך כל פעם מחדש
תשובה יותר טובה מזו אי אפשר לבקש
פשוט כבר נגמרו לי המילים
פשוט וואו חייכן

[Image: wfXUTJy.gif][Image: UzIxbpn.jpg]

RE: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - ipalgi - 12-14-2019

(12-14-2019, 03:17 PM)Kamer55 כתב: שלום רב,
יש לי תוכי ג'אקו מעל ל-12 שנים (פחות או יותר גיל התוכי).
כבר כמעט שנה וחצי שהתוכי מקבל התקפים לא ברורים, הוא מאבד תחושה ברגל ימין והאצבעות מתקפלות והוא מתנהג כאילו הוא בהתקף אפילפסיה או שבץ מוחי באותו הרגע.
ההתקף נמשך לכל היותר כ-5 דקות ומופיע בתדירות של פעם בחודש.
ביקרתי אצל מספר וטרינרים לבעלי כנף, אף אחד לא יודע להגיד מה הבעיה וטוענים שהתוכי חזק מאוד ולא מראה סימני חולשה ברגל או בכלל.
אני חייב לציין שהתוכי הוריד לעצמו נוצות מהחזה והגב בדיוק באותו זמן שההתקפים התגלו ואני עדיין מחפש פתרונות להפסקת המריטה שלו (הוא חופשי הרבה זמן, יש לו משחקים ואוכל קבוע במשך שנים ואין סיבה ברורה לעין).

אני אשמח לעזרה מכל אחד.
תודה

RE: עזרה | התקפים מוזרים לג'אקו הוטרינר לא יודע מה הבעיה - ipalgi - 12-15-2019

ע
00972546855225 רב טוב kamer 55
הבעיה שאתה מתאר אינה פשוטה ואין מצב נוכל להציב דיאנוזה על סמך הפוסט שכתבת
לגבי המריטה יש לבצע בדיקות למחלות ויראליות שגורמות לנשירת נוצות
לגבי העוויתות יש לעשות בדיקת דם להיפוקלצמיה
בעיה ידועה בגאקו .
לגבי מריטת נוצות נצטרך לדסקס את הבעיה ביעוץ במרפאה.
כך שלסיכום הנושא:
כדי שנוכל לעשות דיאגנוזה רצינית ופרופסיונלית עליך להגיע עם התוכי למרפאה ושם נעשה את הבדיקות הנחוצות ונדסקס גם את בעית המריטה כדי לאשש או לפסול שהמריטה היא התנהגותית.
ilan palgi, וטרינר לבעלי כנף /avian veterinarian.
0546855225