פורום תוכיפדיה
תוכי חדש מסוג קוניור שמש - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תוכי חדש מסוג קוניור שמש (/showthread.php?tid=1453)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - צבי דגן - 01-16-2020

כנראה שמדובר ב"למשוך תשומת לב".
אבל, במקרה כזה הנשיכות לא אמורות להיות כואבות מאוד.
ברור שהן שהן יותר כואבות מאשר בעבר משום שהתוכי גדל קצת ובהתאם - גם עוצמת הנשיכות, אבל עדיין לא מדובר באגרסיביות, בתוקפנות, בתקיפה, באלימות מצד התוכי.
זה לא שהוא "שונא" אותך או רוצה להתגונן ולכן הוא תוקף ונושך, אלא רק ביטוי של ניסיון למשוך את תשומת לבך ולהפנות אותה אליו.

אנא, התייחסותך לשאלות האלה:
  1. האם התוכי שלך חושש שתחזירי אותו לכלב?
    הרי הוא יודע, על סמך הניסיון בעבר, שכשהוא עומד על האצבע, את נוהגת להכניס אותו לכלוב למשך זמן בלתי ידוע.
  2. האם התוכי עבר טראומה מסוימת, כמו מפגש עם חתול, ילד קטן שהציק לו, או כל הפחדה אחרת?

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - נועה קונפינו - 01-16-2020

הוא לא רוצה להיכנס לכלוב מן הסתם, אבל הוא לא פוחד מזה.
  1. אני בד"כ מרימה אותו ושמה והוא לא מתנגד, כשהוא מתנגד אני משאירה אותו עוד קצת בחוץ עד שהוא הולך לאכול או לבד נכנס ואז סוגרת.
  2. לא קרה לו משהו טראומטי טפו טפו

יתכן שהתוכי שלך רוצה להפגין "שליטה", הוא רומז לך שהוא השולט (ולא את), במיוחד כשמדובר בתוכי זכר.
שליטה ומשיכת תשומת לב, הן תכונות מאוד חזקות אצל בעלי החיים.
תוכי עלול לנשוך כדי להגן על הטריטוריה שלו (שיכולה להיות הכלוב, ציפור אחרת או האדם שאליו הוא נקשר). 
תוכים רבים לומדים שאם הם נושכים הם מקבלים את מה שהם רוצים, אם מדובר בצעקות של האדם אותו נשכו, או חזרה לכלוב שבו הם יכולים לאכול. 
תוכים עשויים ללמוד שאם הם נושכים הם יכולים להימנע ממשהו שהם לא מעוניינים בו כמו גזירת הציפורנים שלהם או חזרה לכלוב וכדומה.

אז מה בעצם אפשר לעשות כדי ללמד אותו ? ניסיתי להכניס לכלוב ברגע שנשך ממש כואב והוא לא הבין את ההקשר בין השניים. יש כאלו שאמרו להביא מכה קטנה במקור אבל אני לא מסוגלת חח

מייד אציע לך מספר דברים שתצטרכי ליישם אותם ולדווח עליהם.

1. כשאת רוצה להכניס אותו לכלוב, אל תעשי זאת עם האצבע אלא בעזרת מוט קטן.
  2. כשאת מחזיקה אותו על האצבע, ולפני שאת מכניסה אותו לכלוב, קחי אותו למקום אחר בבית, תני לו מזון שאהוב עליו ורק לאחר מכן, תכניסי אותו לכלוב.
  3. לעלם את תחזיקי אותו על הכתף או בכל מקום אחר, כשהוא גבוה יותר מגובה העיניים שלך.
    תמיד תסתכלי על התוכי שלך מלמעלה כלפי מטה, תשתדלי שתמיד הוא יהיה בעמדה נמוכה יותר ממך.
  4. זכרי שהתוכי רואה בך כחלק מהלהקה שלו, התוכי שלך צריך להבין שאת "מדורגת מעליו בסולם ההיררכי" שבמדרג החברתי.
    כדי לעשות זאת למדי אותו את הפקודות "עלה" ו"רד" שמיועדות לעליה מהכלוב לידך וליהפך. 
    מומלץ אימון יומי כדי למנוע בעיות התנהגותיות בעתיד. 
  5. תוכים מגיבים להבעות פנים וקולות, חיזוק חיובי יכול לבוא כשהתוכי ביצע התנהגות רצויה. 
    כשהוא עושה דבר אסור הרימי את ראשך מעל לראשו ואמרי "לא" בטון רגיל, אל תצעקי כי הוא יחשוב שאת בעצם עושה קול של תוכי ודווקא יאהב זאת. 
  6. במקרים כאלה, הענשה לא תעזור. המשכי באימון עד שהוא מבצע אותו כהלכה, כשהוא עושה זאת תוכלי להפסיק לאמן אותו אך אל תשכחי להמשיך ולהשתמש בפקודות. 
  7. אם התוכי נשך אותך תוכל לערער את שיווי המשקל שלו ע"י "הרעדה" של חלק הגוף שעליו הוא נמצא (שימי לב שלא להפיל אותו) כך הוא ילמד שבכל פעם שהוא נושך יש מעין "רעידת אדמה". 
אם משהו מהסעיפים האלה לא ברורים לך אשמח להבהיר.

חושבת שהבנתי הכל.
לגבי ההרעדה של החלק גוף שהוא נמצא, ניסיתי את זה, לא הפריע לו חח
למשל כשהוא על היד ונושך אני מזיזה הוא פשוט נאחז חזק באצבע שלי וזה לא באמת מערער אותו.
לגבי מי שהמליץ לי לתת מכה במקור, שמעת על זה פעם? אני לא מתכוונת לעשות את זה אבל מעניין אותי מה אתה חושב על זה

אם כל פעם שהוא ינשוך אצטרך להגיד לו "לא" יצא מצב שאני אומרת "לא" והוא ממשיך בשלו.
כמו שאמרתי כבר ניסיתי להגיד לו "לא" והוא לא מבין את המשמעות וממשיך בשלו

(01-16-2020, 11:46 AM)נועה קונפינו כתב: חושבת שהבנתי הכל.
תנסי גם את יתר הדברים שציינתי לעיל.
לגבי מי שהמליץ לי לתת מכה במקור, שמעת על זה פעם? אני לא מתכוונת לעשות את זה אבל מעניין אותי מה אתה חושב על זה.
מי שאמר לך את זה דיבר לא לעניין.
בשום אופן לא להשתמש באלימות כלפי התוכי.
לא רק שזה לא יעזור, אלא, שבמקרים רבים, זה עלול להזיק ואפילו לחזק את ההתנהגות השלילית.

(01-16-2020, 11:46 AM)נועה קונפינו כתב: אם כל פעם שהוא ינשוך אצטרך להגיד לו "לא" יצא מצב שאני אומרת "לא" והוא ממשיך בשלו.
כמו שאמרתי כבר ניסיתי להגיד לו "לא" והוא לא מבין את המשמעות וממשיך בשלו
זה לא יקרה ביום אחד, את צריכה להמשיך עד שתשיגי את מבוקשך.
תשלבי גם את הסעיפים האחרים, כמו לשים אותו במקום נמוך ממך, לא לאפשר לו להיות על הכתף, האופן שבו תכניסי אותו לכלוב, למדי אותו את הפקודות "עלה" ו"רד", תבהירי לו שאת היא ה"שליט" בניכם ולא התוכי שלך.