פורום תוכיפדיה
תוכי חדש מסוג קוניור שמש - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: תוכי חדש מסוג קוניור שמש (/showthread.php?tid=1453)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

תוכי חדש מסוג קוניור שמש - נועה קונפינו - 11-13-2019

היי חייכן
אתמול קיבלתי תוכי מסוג קוניור שמש (בגיל חודשיים +-).
כרגע מקבל דייסה פעמיים ביום (מזרק/מזרק וחצי בערך כל פעם) ואוכל אוכל מוצק רק אם זה מהיד שלי.
אשמח לקבל עצות ל:
א. מתי צריכים להתחיל גמילה מדייסה וכיצד עושים זאת בדרך נכונה שלא תפגע בו?
ב. טיפים לגבי תזונה נכונה מלבד כופתיות ואוכל יבש .
ג. דברים שנחוץ לדעת על גידול הסוג.
ד. מבחינת ניקיון ניסיתי פעם אחת לשים אותו בכיור עם מים וכרגע הוא מפחד ולא יודע לבד, דרכים להרגיל/ללמד?
ואשמח לעוד טיפים שרק עולים לכם.
תודה מראש  חיוך גדול

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - צבי דגן - 11-13-2019

ראשית אני חייב להגיד לך שחבל שלא התייעצת לפני הקנייה.
אילו היית מתייעצת אז אחד הדברים שהייתי מציע לך הוא שלא לקנות תוכי לא גמול, משום שצריך להיות מיומן בתהליכי הגמילה.
אומנם מדובר בתוכי שובב, סקרן, עליז, אקטיבי צבעוני ויפה, אך האם ידוע לך שבבגרותו, הקוניור שמש צורח בדציבלים גבוהים?
ולשאלותיך?
  1. לגמילה אין מועד מדויק שידוע מראש.
    מתחילים לגמול כאשר רואים שהפרחון מתחיל להתעניין במזון מוצק, תוכל להבחין בכך כשתראה אותו מנקר בסביבה שלו.
    זה הזמן להציע לו מגוון רחב של מזונות מוצקים ורכים.
    ראה כאן: גמילה נכונה ולא כפויה
  2. תפריט שבועי מומלץ, תקבל בתגובה הבאה.
  3. צריך לדעת המון דברים, תתמקד בשאלות ואענה לך.
    כמו כן, אני ממליץ לך לקרוא מספר מאמרים שתבחר מכאן: אינדקס המאמרים
  4. עשית טעות של מתחילים, וגמרת לתוכי שלך חוויה טראומטית.
    עכשיו את צריכה להמתין מספר ימים בתקווה שישכח את החוויה הלא נעימה ואז תשים לו קערית רחבה עם מים עד גובה האצבעות ותחליף את המים בכל יום, בתקווה שיתרחץ בעצמו.
    אם תוך 3-4 ימים עדיין לא יעשה זאת, תשאל שוב ונציע לך שיטות חליפיות.
  5. תנקי את הכלוב כל יום/יומיים.
    תנקי היטב את כלי המים בכל יום.

טיפים נוספים
  • תספקי לו כלוב גדול ככל האפשר וככל שיש לך מקום בבית.
  • תספקי לו צעצועים מסוגים שונים: 
    צעצועי "התעמלות": נדנדה, סולם וכדומה.
    "צעצועי רגל": אלו הם צעצועים שמונחים על הרצפה והתוכי אמור לשחק בהם בעזרת רגלו. משחק כזה מפתח את הקואורדינציה ואת המוטוריקה של כף הרגל.
    צעצוע מתכלה: התוכי מפרק את הצעצוע המורכב מחבלים, רצועות עור וכדומה.
    צעצועי חיפוש מזון: מחביאים פריט מזון נחשק בתוך הצעצוע והתוכי מנסה להוציאו. אלו הם צעצועים מתוחכמים המאתגרים את התוכי.
  • כדאי שיהיו לך מספר צעצועים מכל סוג כדי שתוכל להחליף בניהם מידי מספר ימים ולאחר שתבחין שלתוכי נמאס הצעצוע מסוים.
  • חשוב מאוד שלא לגזור את נוצות התעופה.
  • חשוב לאפשר לתוכי להיות משוחרר בבית ו/או לעמוד על סטנד.
    זהירות: בזמן שהתוכי משוחרר, יש לסגור את כל פתחי הבית (לא רק בחדר שבו הוא נמצא).

התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:
  1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
  2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
  3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
    בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל גם מגוון רחב של זרעים נוספים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים. (לא חייבים את כולם)
  4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
    חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליכי גמילה או בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים. 
    מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזלים.
    ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (כמו פרות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
    מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.
  5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשריה - כל יום ירק אחר.
  6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפרות).
    כשאתה נותן תפוח עץ זכור להוציא ממנו את הגרעינים כי הם רעילים לתוכי.
  7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן. 
  8. מים טריים - להחליף בכל יום.
  9. אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
  10. אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה) וכן - משקאות לא טבעיים (קולה, ספרייט, סודה וכדומה).
  11. שימי לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
    זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיכי להציע לו עד שיטעם ואז הוא ימשיך להעז ולאכול.

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - macaw_life - 11-13-2019

תתחדשי וברוך בואך לפורום חייכן

כדי להרגיל תוכי למים צריך לעבוד לאט
אני התחלתי ממצב שהתוכית שלי פחדה ממש וכרגע היא ממש נהנת באה לבד לברז כשהיא רוצה להתקלח
מה שעשיתי היה כך :
  1. להרטיב את היד שלי ואז ממש בקטנה להרטיב לה את הגוף.
  2. לפתוח את הברז ולהראות לה שאני ממש נהנה במגע עם המים.
  3. היא כבר באה לבד (אסור ללחוץ עליו או לקרב אותו בעצמך אחרת זה יגרום לו לפחד תוכי רוצה להרגיש שהוא שולט בסיטואציה) לברז והתחילה לשחק במים עם המקור ולבסוף נכנסה והתחילה ליהנות חייכן
כתבתי מניסיוני האישי בלבד!

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - נועה קונפינו - 11-14-2019

באיזה גיל כן אפשר לגזור את כנפי נוצות התעופה?
אני גרה בבית עם חצר ומלא אפשרויות בריחה יש לו.

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - צבי דגן - 11-14-2019

אני מתנגד לגזור את נוצות התעופה מנימוקים האלה:
  1. מבחינת הסכנות אין הבדל בין תוכי שגזרו לו את הנוצות לבין תוכי עם נוצות שלמות.
    זאת אומרת שלתוכי גזור או לתוכי שאינו גזור הסכנות זהות לחלוטין.
  2. תוכי גזור נוצות מאבד את הביטחון העצמי שלו ונעשה תוקפן גם למגדל שלו.
  3. תוכי גזור נוצות עדיין יכול לברוח, במיוחד כאשר הוא נבהל מאירוע פתאומי.
    במקרה כזה, המגדל מופתע "איך קרה שהתוכי ברח, הרי גזרתי לו את נוצות התעופה" אבל עובדה שזה קורה במקרים רבים.
  4. אם תוכי, שגזרו לו את נוצות התעופה, בכל זאת מצליח "לקפוץ" מהחלון אל החצר (זה יכול לקרות בשעת בהלה), מהר מאוד הוא ייטרף ע"י החתול הראשון שיפגוש אותו, שהרי הוא נכה ומוגבל מאוד ביכולת התעופה.
  5. המגדל סומך על פעולת הגזירה וחושב שבכך הוא "קנה לעצמו תעודת ביטוח" ובפועל תוך מספר שבועות הנוצות החדשות גדלות והמגדל לא שם לב לכך ואז קורה האירוע שלא רצינו שיקרה.
  6. יש גם את העניין האסתטי והיופי, ברור שגזירת הנוצות פוגע בשלמות יופיו של התוכי.
  7. ויש את העניין המצפוני, הגבלת התנועה המרחבית של התוכי, ובעצם אנחנו גורמים לו להיות נכה באופן יזום (תחשבו, האם יש לנו את הזכות הזו?), אנחנו גורמים לתוכי להיות נכה בעל כורחו.
  8. אם לא גוזרים באופן נכון את הנוצות, התוכי לא יוכל לנחות נחיתה רכה, והוא עלול "להתרסק" לקרקע ולפצוע את עצמו ולפעמים גם לשבור את עצם החזה.
  9. בעיה מאוד נפוצה, וקשה לטיפול, היא הבעיה של מריטת נוצות אצל תוכים, בגלל דיכאון. 
    קיצוץ נוצות התעופה, בהחלט עלול להיות אחת הסיבות העיקריות לתופעה זו. 
  10. בעיות ברבייה - הזכר מתקשה לייצב את עצמו על גבה של הנקבה.
  11. אם תגזרי את נוצות התעופה בעצמך, תסתכני בכך שהתוכי יזכור את החוויה הטראומטית הזו, והוא ישנא אותך ויפתח התנהגויות תוקפניות אליך (וגם אל אחרים), במקרים רבים זה יהיה בלתי הפיך.
  12. גזירת נוצות התעופה מונעת מהתוכי לפתח את שרירי התעופה ובכך את מחלישה את התוכי.
  13. חשוב מאוד שתוכי "ישחרר אנרגיה" והוא משיג זאת בעיקר ע"י תעופה, תוכי שלא עף עלול לפתח דיכאון ומחלות פיזיות.

בדיוק קראתי את זה ראיתי שזה שמור אצלך בפרופיל. כרגע בגלל שהוא עוד קטן אני לא אגזור ואתן לו לעוף ברחבי הבית אבל אני יודעת בוודאות שזה לא אפשרי להשאיר את זה ככה תמיד רק אולי כשאעזוב את הבית.
לכן שאלתי באיזה גיל גוזרים שלא אעשה זאת מוקדם מדי

RE: תוכי חדש מסוג קוניור שמש - צבי דגן - 11-14-2019

החיסרון היחיד שאני רואה בהשארת נוצות התעופה הוא, שצריך לקחת אחריות וכשהתוכי משוחרר, לא לשכוח לסגור את כל פתחי הבית.
ישנם רק שתי סיבות שבגללן אני יכול להבין (אבל לא להצדיק) את גזירת נוצות התעופה:
  1. כאשר יש ילדים קטנים בבית (מתחת לגיל 10) ויש חשש שהם ישאירו את החלון או הדלת פתוחים.
  2. כאשר התוכי מגיע אליך בגיל מבוגר ואתה לא יודע מה בדיוק היה איתו קודם, לא מכיר את ההיסטוריה שלו.
אם בכל זאת תחליטי לגזור, לפחות תעשי זאת לאחר שהתוכי פיתח את שרירי התעופה ולמד לעוף היטב (בערך בגיל 8-12 חודשים).
ושיעשה זאת אדם אחר מבלי שתהי נוכחת בחדר וזאת כדי שהתוכי לא יקשור אליך את החוויה הטראומטית.

הבעיה היא ההורים, אני הכי בעד להשאיר.
עוד שאלה, כמו שכתבת לי למעלה על תהליך הגמילה, התוכי שלי התחיל לנשוך ולשחק עם המזרק ובכללי להתעסק עם דברים עם הפה וזה אומר שאפשר לנסות להתחיל כמו שאמרת.
מבחינת אוכל מוצק כרגע הוא אוכל מהיד שלי רק חלק מהפיצוחים(למשל גרעין שחור הוא לא מצליח עדיין), והיום נתתי לו חתיכה ממש פיצית בלי קליפה של תפוח ונהנה מזה.
מי שקניתי ממנו אמר לשים קערות אוכל(גם כופתיות וגם פיצוחים) ומים בתחתי הכלוב וגם באמצע תלויות ושישאר ככה עד שילמד לאכול כדי שאראה אם הוא מצליח, זה נכון?
ומבחינת מים, אני לא בטוחה אם הוא שותה בכלל, הוא איתי בחדר ולא ראיתי אותו שותה פעם אחת, אולי בלילה אבל אני בספק כי הוא ישן, יש לזה םתרון ?