פורום תוכיפדיה
כיצד נרגיל את התוכי לרתמה? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: גידול, טיפול, החזקה, אביזרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=29)
+---- אשכול: כיצד נרגיל את התוכי לרתמה? (/showthread.php?tid=1374)כיצד נרגיל את התוכי לרתמה? - macaw_life - 10-03-2019

[Image: IERU7WC.jpg]
כיצד נרגיל את התוכי לרתמה? / רז דבורה (Ez_buyin)
לפני שמתחילים
אימון רתמה מצריך מאיתנו כמה דברים:
 1. אמון מלא מצד התוכי במגדל.
 2. שהתוכי אומן בעבר באימון מטרה  (Target) לא חובה אך כדאי מאד כדי להקל על התהליך. 
 3.  סבלנות, סבלנות וסבלנות. הדברים לא יקרו ברגע, התוכים אינם טיפשים ויבינו די מהר למה משמשת הרתמה והם ממש לא אוהבים שמגבילים אותם (מניסיון אישי).
היום הראשון 
 • שלב ראשון - ויזואליות
  אם אתה רוצה לאלף את התוכי ללבוש רתמה, יש סיכויים שהוא ינסה לברוח ממנה ואפילו יעוף בכדי לברוח ממנה. 
  זה מעולה! התוכי שלך אומר לך שהוא מפוחד ממנה ואין צל של ספק בכך אתה יודע בדיוק מה התוכי חושב.
  אם אתה מאלף תוכי שהוא מחוברת (במיוחד אחד שאינו גוזל) שנוצותיו קצוצות, אלא אם אתה קורא היטב את שפת גופו, אתה לא תבחין  בקלות באיזו נקודה הוצאת את התוכי מאזור הנוחות שלו והוא ינשוך!
  אם תהיה תמיד יותר זהיר ופחות תסתער על האימון, אתה אמור לתת לתוכי שלך להתקדם בתהליך יותר ממך ולא לקבל נשיכה, אך אל תוותר! התוצאות אינן מידיות בהכרח.

  חלק מהאנשים אולי יעשו זאת עם התוכי שלהם ביום אחד ולאחרים זה יכול לקחת שנים. זה תלוי בתוכי ובחוויות שחווה במשך חייו.
  היה זהיר לא לנסות להתקדם מהר ממה שהתוכי יכול להתקדם או שלא תגיע לתוצאות הרצויות. על פני השטח זה נראה כי אולי התוכי "קיבל" את הרתמה ברם, בטווח הארוך הוא עדיין יפחד ממנה. 

 • תתחיל בכך שתיתן לתוכי לראות את הרתמה ממרחק. אל תדחק בו עם הרתמה.
  דרך טובה לנתק את הרתמה המפחידה ממך (שאתה לא תהיה חלק מהדבר המפחיד כ''כ) היא להשכיב אותה במרחק מהכלוב של התוכי ולתת לו לראות אותה. בהדרגתיות לקרב אותה אט אט. ברגע שהתוכי מורגל לראות את הרתמה מבלי להיכנס לפניקה, אתה יכול להתחיל באימון הוויזואלי.
  תשכיב את הרצועה ליד המקום שבו אתה מאלף את התוכי, טריקים ואילוף התנהגותי , אם הוא לא יודע שום טריקים, פשוט תסב את תשומת ליבו למשהו אחר שלא יבחין ברתמה וישכח מקיומה. 


 • שלב שני - אימון מטרה
  ברגע שהתוכי לא שם לב יותר לרתמה אתה יכול לתת "מטרה" לכיוון הרתמה, אל תתן ישר את הרתמה בתור המטרה שאליה הוא צריך להגיע אם הוא לא נינוח. 
  תתחיל בכך שתסמן במטרה את הכיוון לרתמה (נניח 20-10 ס''מ מהרתמה כשהוא צריך ללכת ממקומו לכיוון הרתמה) בהתחלה ובהדרגתיות עד אשר התוכי, כדי לגעת במקל המטרה, יצטרך לגעת ברתמה. 


 • שלב שלישי - אתה נוגע ברתמה ומתקרב
  השלב הבא הוא להתחיל לגעת ברתמה עם ידיך. בכל הזמן הזה היא שכבה שם אך עכשיו אתה רוצה להתחיל להיות מסוגל להחזיק את הרצועה מבלי להפחיד את התוכי. אתה הולך להרגיש את הפחד של התוכי שלך.
   אם הוא עף ברגע שאתה נוגע ברתמה, תהיה חייב לעשות פחות, לדוגמה רחף עם היד מעל הרצועה ותתגמל את התוכי ואז תיגע ברצועה ותתגמל אותו שוב.
  אחר-כך אתה יכול לנסות להרים את קצה הרתמה ולתגמל. וכך הלאה בהדרגתיות. כך שרתמה תהיה מעורבת יותר ויותר, רק עד לגבול שהתוכי נותן לך (אם הוא בורח או נושך לא לעבור את הגבול הזה!)
  ברגע שאתה מסוגל להחזיק את הרתמה תתחיל להתקרב אליו איתה. אל תעוט עליו, זה עלול להפחיד אותו והוא ימשיך להיות מפוחד ממנה מכיוון שהוא יזכור שהיא הייתה מפחידה בפעם האחרונה!
  כדי למדוד במדויק את הפחד של התוכי שלך תן לו לעמוד חופשי כך שהוא יוכל לסגת במידה וירצה, תתקרב עם הרתמה לכיוונו עד שהוא עומד לסגת. שם זו הנקודה שאנו מתחילים באכיפה שלילית אנו מדגימים לתוכי שלהישאר רגוע ולא לברוח לבסוף גורם לרתמה המפחידה להיות "ידידותית" לתוכי.


 • שלב רביעי - נגיעה בתוכי עם הרתמה
  המשך בתרגיל הזה עד שתוכל לגעת בתוכי עם הרתמה מבלי שהתוכי יכנס ללחץ (סטרס). המשך לתגמל בתהליך ככל שאתם מתקדמים. זכור להמשיך להגדיל את הדרישות שלך מהתוכי עם כל ניסיון (כל עוד התוכי מסכים לכך).
  מצד אחד אסור לדחוק בתוכי ולהאיץ בו, אך מצד שני אתה לא רוצה שהדברים יקרו לאט מדי או שהתוכי יהיה נינוח מדי כשהרתמה רחוקה ממנו והוא לא יהיה מוכן לקרב אותה אליו, אף אחד מהשלבים ביום הראשון אינם כוללים את הלבשת הרתמה על התוכי, כל השלבים הללו נועדו כדי לגרום לתוכי לא לפחד מן הרתמה! 
  השיעור הזה אולי ייקח יותר מיום אחד להרבה אנשים ותהיה חייב לעבוד בקצב שהתוכי מקבל ובכל פעם להתחיל את התהליך מחדש. בשלב זה של התהליך אנו רק מנסים ליצור אווירה בטוחה בינך לבין התוכי והרתמה (מה שנקרה "להתיידד" עם הרתמה).
  בשלב הבא נדבר על התחלת הלבשת הרתמה על התוכי למשך זמן קצר.
  מצרף סרטון לשלבים הללו: 


היום השני
 • התחלתי את היום השני של האימון עם התקרבות הרתמה אל התוכי ונגיעה בו. הוא עשה עבודה מעולה ולא חזרנו אחורה כלל. הוא השתוקק להיות קרוב לרתמה מכיוון שקרבה לרתמה = חטיפים. לא הקדשתי יותר מחמש פעמים של תרגול על היום הקודם כדי להכין אותו לדברים החדשים. 
  כל הפוקוס של יום האימון השני היה לגרום לתוכי להעביר את ראשו דרך הקולר של הרתמה זה דומה מאד ליום הראשון מבחינת אילוף ואימון באופן כללי. 
  לחץ על הקולר ותהפוך אותו לעגול, החזק אותו כך, פתוח לרווחה שיהיה קל להחליק את ראשו של התוכי פנימה.
  במספר הפעמים הראשונות שים אותו על התוכי, אם התוכי עומד מבלי לזוז ונותן לך לשים עליו את ה"טבעת", אתה כבר עושה את השלב הזה.
  אם התוכי נבהל ומנסה לברוח, אתה חייב להמשיך לחזור על שלבי היום הראשון עד שהתוכי יהיה נינוח מספיק עם הרתמה ונותן לך לשים את ה"טבעת" על ראשו. 
  שים את הקולר על התוכי ותן לו חטיף. 
  חכה קצת ותוריד את הרתמה ממנו. חזור על התהליך הזה מספר פעמים.
  ניתן ואף רצוי להשתמש בקליקר,  ברגע שהוא מחליק את ראשו לתוך הקולר.


 • עד עכשיו שמת את ה"טבעת" על ראשו של התוכי אך התחלת להחזיר "ברוורס" את החוקים, התוכי מזיז את ראשו לתוך הקולר.
  תביא את הקולר קרוב לראשו מבלי להעביר אותו לגמרי וחכה שהתוכי יסיים את התנועה, אתה יכול לשים לו מקל מטרה בפעמים הראשונות אם הוא לא מכניס את ראשו דרך הקולר.
  בקרוב אתה תוכל לשים את הקולר על ראשו מבלי בעיה. 


 • אל תאפשר לתוכי לנשוך את הרתמה או להסתובב. אם אתה חייב תחזיק את ראשו קצת כדי להעביר את ראשו בפעם הראשונה, אתה לא אמור להחזיק את ראשו לאחר הפעם הזו הוא אמור להבין מה לעשות. 
 • סרטון ליום השני: 


 • קרדיט לאתר: theparrotforum
  אני רק תרגמתי ואתרגם את החלקים החשובים שעזרו לי לשים את הרתמה על התוכי שלי, מה שמאפשר לי לאפשר לו לחיות חיים טובים יותר.
 • קצת תמונות של "סיזר" - התוכי שלי
  [Image: iabpcZp.jpg][Image: VS9HzjL.jpg][Image: 4o3hhnK.jpg][Image: suyaURG.jpg]RE: כיצד נרגיל את התוכי לרתמה? - צבי דגן - 10-04-2019

מאמר מעולה, הדברים שכתבת יהיו לעזר למגדלים רבים שמתלבטים בבעיה הזו.
[Image: 5G3WOtN.gif]


RE: כיצד נרגיל את התוכי לרתמה? - macaw_life - 10-04-2019

(10-04-2019, 11:14 AM)צבי דגן כתב: מאמר מעולה, הדברים שכתבת יהיו לעזר למגדלים רבים שמתלבטים בבעיה הזו.
[Image: 5G3WOtN.gif]

תודה רבה צבי, אני מקווה מאד שזה ישפר את חייהם של התוכים החיים בינינו, את הקשר שלהם עם המגדל ויגרום למגדלים להוציא אותם לעיתים תכופות יותר לזמן ממושך יותר.