פורום תוכיפדיה
אילוף תוכים - פשוט יותר ממה שנדמה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: אילוף והתנהגות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=28)
+---- אשכול: אילוף תוכים - פשוט יותר ממה שנדמה (/showthread.php?tid=131)אילוף תוכים - פשוט יותר ממה שנדמה - צבי דגן - 03-01-2018

[Image: ijlWUEq.jpg]
[Image: SjppNCN.jpg]
אילוף תוכים - פשוט יותר ממה שנדמה
התוכי הוא בע"ח חקייני. יש לו לשון ומיתר קול מפותחים. התנהגותו הטבעית שמקורו בחקיינות, המבוסס על חיקוי ולכן אך טבעי הוא שילמד לחקות את האדם וגם - ידבר. תוכים יכולים לראות אותנו ולעשות דברים דומים למה שאנחנו עושים וגם  לדבר. חשוב לרכוש את אמונו של התוכי, ירגיש את קרבתך ויבטח בך, יתן לך לגעת בכל גופו וכמובן סבלנות! לעבוד לאט, ולא להכביד על התוכי.
 • פקודות:
  הצמד למילים פשוטות ומשפטים עם מעט הברות ככל הניתן והשתמש באותן מילים לאותן פקודות כל הזמן כדי שהתוכי שלך ידע מה אתה רוצה ויעשה את זה. בראשית דרכו, המעט במילים, ריביים עלול לבלבל אותו. כשהוא עושה את הדבר הנכון והרצוי לך, תן לו המון פרסים האהובים עליו. הפקודות צריכות תמיד להיות לפני שאתה מצפה לתגובה מהתוכי - כל הזמן, אפילו אם כבר יודעים מה זה אומר, זה משאיר אותם בטוחים שהם עושים את הדבר הנכון. התוכי שומע פקודה כל שהיא כל פעם שהוא נדרש לעשות משהו, אפילו, לפעמים הוא יודע מה זה בדיוק ואומר את הפקודה בעצמו.


 • אימון לטריקים:
  התוכי אף פעם לא "זקן" מדי ללמוד משהו חדש, אבל הם חייבים להרגיש בטוחים ומוגנים איתך, הם חייבים לסמוך עלייך באופן מוחלט. התחל ב"טריקים" פשוטים, השתמש בהתנהגויות הטבעיות שלהם שאתה יודע כבר שהם עושים, זה יכול לכלול קולות, הרמת הכנפיים, שכיבה על הגב ונשיקה, על ידי הצמדת הפה שלך לפיהם. לאט, הם יוכלו לעבור לדברים קצת פחות טבעיים הדורשים יותר זמן, אימון וסבלנות. זכור, להשתמש במילים פשוטות לכל פעולה ולו הפשוטה שאתה עושה איתם.


 • אילוף לפעילויות אינטראקטיביות/חינוכיות:
  הדברים הלא טבעיים שאתה יכול ללמד את התוכי שלך, כוללים בין היתר דברים אינטראקטיבים. חוץ מהטריקים הרגילים והיבשים יחסית הם יכולים ללמוד כיצד להבחין בין דברים, לשחק בצעצועי תינוקות (שים לב שלא יהיו רעילים או קטנים מדי), לשחק בתפיסה ולפתור פאזלים. לפני שנתחיל בדברים כאלה - הם חייבים להגיב לטריקים הבסיסים שהוזכרו למעלה, כמו כל אימון, התוכים חייבים רמת ריכוז מירבית ולהיות עירניים. אף פעם אינך יכול להכריח תוכי לעשות דבר שהוא לא רוצה לעשות. לוקח כמעט 6 חודשים של לימודי-אובייקטים, 15 דקות בכל יום. אבל כשהם תופסים את העניין - הרבה יותר קל ללמד אותם אובייקטים נוספים.
  התוכי שלי אוהב לשחק בפסנטר קטן של תינוק, לזרוק כדור ואז לרוץ להביא את זה ועכשיו אנחנו עובדים על "ללמוד להרכיב פאזל-תינוק". תוכניות טלויזיה של ילדים המראים צורות בסיסיות מאוד עוזרות לאימון ולהבנה של התוכים, כאשר התוכי שלי בכלוב, הוידאו כל הזמן מולו, יש לו קלטות של תינוקות שיעזרו לו ללמוד ועד סרטי דיסני שלמים.הצבעים והקולות המדהימים תופסים את תשומת הלב שלהם.


 • אילוף קולי (דיבור):
  ממש כמו אילוף של טריקים, התוכי חייב להרגיש שמח, בריא ומוגן לפני שהוא יוכל לדבר. אם אתה אומר לתוכי שלך את הפקודות כל הזמן באותן מילים ואותו טון, לא יקח הרבה זמן והתוכי שלך יתחיל להגיד את המילים האלה שהוא עושה את הפעולה. זה פשוט כמו שזה נשמע. דבר אל התוכי שלך כאילו היה ילד בן 4, דבר אליהם ולא עליהם, השתמש במילים ומשפטים פשוטים ככל האפשר. השתמש באותו טון של דיבור כל הזמן, כל השאר זה הסבלנות, זמן, אימונים והשקעה. כל התוכים מתחילים לדבר כמו תינוק, בהתחלה לא תבין כלום מהקשקוש (כי כמו שתינוק עושה בה בה מא וכל מיני קולות מוזרים, כך התוכי רק בשפתו), אך אם תתן להם תשומת לב רבה ופרסים על פעולה נכונה, אתה תראה איך ה קולות המוזרים הופכים למילים מובנות יותר ויותר.


 • אילוף התוכי שלך לתרגילים מסוגים שונים[Image: hJRiHva.gif] בהצלחה באילוף התוכי!
תהנו.
[Image: FDGKQuH.gif]