פורום תוכיפדיה
מדגרת ביצים לתוכים - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: רביית תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=3)
+--- אשכול: מדגרת ביצים לתוכים (/showthread.php?tid=1205)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

RE: מדגרת ביצים לתוכים - גלי - 06-21-2019

אכל שוב ב-3:15 התרוקן הזפק כולו.
אני לא עושה השוואה של אבקה ומים, אני ממלאת שני מזרקים מלאים של מים חמים לכוס (מזרק קטן של 2.5 מילגרם) ואז אני שמה קצת בכפיית עד שאני מרגישה שהדחיסה סמיכה אבל לא מדיי.
יש לי דייסה של mg לגוזלים אצלם לכם פה ועכשיו סיימתי האכלה הוא 53 לפני האכלה 57 אחרי

RE: מדגרת ביצים לתוכים - yinon236 - 06-21-2019

מה שאת עושה זה לא טוב, את צריכה להסתכל בטבלה ולראות את היחסים. יש לך טבלה שמצורפת עם הדייסה?

RE: מדגרת ביצים לתוכים - צבי דגן - 06-21-2019

(06-21-2019, 10:17 AM)גלי כתב: האם להשאיר רק בנסורת? או שפעלתי נכון?
אפשר רק עם נסורת  ואפשר גם עם נייר סופג. אני מעדיף באופן שיהיה הכי קרוב לטבע ושם אין נייר סופג.
יש לי נורת חום קרמית עם ספירלה בקר להוסיף ?
אם הטמפרטורה מגיעה לנדרש, תשאירי כך.
יש לי גם כרית חימום של כלב אבל שוב, האם כדאי להוסיף עוד או להישאר ב-35?
אם יש לך בקר טמפרטורה החום לא יעלה אל מעבר למה שכיוונת אותו.
אשמח לכיתה להעלאת הלחות. - לא ברור.

עדכון: הזפק לא התרוקן כולו ועברו 6 שעות.
נתתי לו גוזל מעט מים מזיקים מורתחים עם תה קמומיל בטפטפת משהו כמו 10% אולי ממה שאני מאכילה אותו. וזה עזר?
הטמפ' באומנת היא 35 לחות 61 אני לא חושבת שקר לו הוא עדין מתנשם קלילות ויש לו עוד קצת עד שהזפק מתרוקן השאלה מדוע תוך 5-6 שעות לא מתרוקן מהר יותר? הוא קטן לא? האם את מכינה את הדייסה בדיוק לפי הוראות היצרן?
אסור שהדייסה תהיה סמיכה מידי, זו יכולה להיות הסיבה שהזפק לא מתקן.

אני לא יכולה לדעת אם יש לו פטרייה ועל כן לא רוצה לתת לו ניסטטין. אם יש פטרייה, הגוזל מסרב לאכול.
יכול להיות משהו אחר? עצות?
אולי לא להסמיך את הדייסה? נכון.
אני נותנת לו כזה קצת, רק מזרק אחד קטן ועוד קצת מרגישה שהזפק מלא ויפה נפוח אולי אעשה לו דייסה פחות סמיכה ואראה אם זה יותר קל לו ?
תכיני את הדייסה לפי הוראות היצרן ועדיף שתהיה דלילה יותר מאשר סמיכה.
  • האכלה הדייסה סמיכה גורמת להאטה בהורדת המזון מבזפק.
    ולפעמים עד כדי סיכון חייו של הגוזל.

• האכלה בדייסה דלילה לא משביעה את הגוזל ואז צריך להאכיל לעתים קרובות יותר.

אסור להמציא דרכים שונות ומשונות בהכנת הדייסה.
תפעלי לפי ההוראות, חבל לסכן את חיו של הגוזל.

איך מכינים דייסה כאשר אין לך את הוראות היצרן?
אחוז המוצקים בדייסה עבור כל גיל של הגוזל ומספר האכלות שיש להאכיל ביום.
  • 0-3 ימים: 10% עד  12% מוצקים, ולאכיל כל שעתיים במשך 20 שעות ביממה.
  • 3-6 ימים: 12% עד 20% מוצקים, ולהאכיל בין 6-7 האכלות ביום במשך 18 שעות ביממה.
  • 7-10 ימים: 20% עד 24% מוצקים, ולהכיל 6 האכלות ביום במשך 17 שעות ביממה.
  • 10 ימים ועד גמילה: 24% עד 28% מוצקים, ולהאכיל 4-5 האכלות ביום במשך 16 שעות ביממה.
למי שאין מאזניים  דיגיטליות, ורוצה לחשב את כמות המוצקים פחות או יותר, ניתן להשתמש בכוסות מדידה או כל כלי שאפשר למדוד איתו כמו כוס צ׳ייסר קטנה (לא להשתמש בכפית כי קשה למדוד איתה נוזלים) ולהיעזר בטבלה הבאה שמבוססת על נפח ולא משקל.
  • 27% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו-2 נפחים של מים.
  • 22% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו-2.5 נפחים של מים.
  • 19% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו- 3 נפחים מים.
  • 17% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו- 3.5 נפחים מים.
  • 15% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו- 4 נפחים מים.
  • 13% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו- 5 נפחים מים
  • 11% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו- 6 נפחים מים
  • 9% מוצקים, נפח 1 אבקה, ו-7 נפחים מים.
[Image: HiRLJAX.gif]  לדוגמה להכנת דייסה בעלת 22% מוצקים, נשים בקערה כוס אחת של אבקה + שתיים וחצי כוסות של מים.
[Image: HiRLJAX.gif] שימו לב שכוס מים שוקלת יותר מכוס אבקה, לכן עבור 1 יחידת נפח של אבקה ו-1 יחידות נפח של מים יחס המוצקים הוא בסביבות ה-40% אחוז ולא 50% כמו שלפעמים אנשים טועים לחשב.

הכנת הדייסה בשיטה המומלצת ביותר
  1. נשטוף היטב את הידיים במים וסבון, נכין את כל הכלים הדרושים להכנה והאכלה.
    מומלץ מאוד להשתמש בכלים מעוקרים (נקיים עם מים וסבון ושעברו שטיפה במים רותחים או במדיח בטמפרטורה גבוה) או כלים חד פעמיים שהיו אורזים בשקית.
  2. יש להרתיח מים להשמדת החיידקים במים, לאחר מכן ניתן להם להתקרר ל-50 מעלות (מדחום דיגיטלי מאוד עוזר פה) במידה ונערבב את האבקה עם מים בטמפרטורה הגבוה מ-55 מעלות חלק מרכיבי הפורמולה יהרסו.
    [Image: x1PVgYK.jpg]
  3. נשקול את כמות האבקה וכמות המים כדי לקבל את יחס המוצקים הרצוי, או שנשתמש בטבלה של יחס לפי מידת נפח (פחות מדויק).
    נוח יותר לעשות זאת ישירות על מאזניים דיגיטליות, עם כוס נקייה עליו.
    נאפס את המאזניים ונתחיל את השקילה ישירות לתוך הכוס של האבקה והמים ונערבב.
    לדוגמה אם אני רוצה 100 גרם דייסה ביחס של 22% מוצקים, נערבב 22 גרם אבקה עם 78 גרם מים מה שיתן לנו 100 גרם דייסה עם 22% מוצקים.
    דוגמה נוספת אם אני רוצה 40 גרם דייסה ביחס של 24% מוצקים החישוב הוא ככה: 40 כפול 24% (או 0.24) ייתן לי 9.6 שזה הכמות בגרמים של אבקה שעלי להוסיף, וכמות המים היא 40 פחות 9.6 גרם אבקה = 30.4 גרם מים. חישוב פשוט וקל.
    [Image: igfmLZw.jpg][Image: r5wAxIJ.jpg][Image: 1zcUorc.jpg]
  4. במידה ואין מאזניים נשתמש בטבלת הנפח (פחות מדויק).
  5. נערבב היטב ונקפיד שלא יהיו גושים.
    [Image: vGJ3Ddl.jpg]
  6. נמדוד את טמפרטורת הדייסה עם המדחום הדיגיטלי, ונחכה שתרד לטווח של 39-40 מעלות, רק אז ניתן להאכיל את הגוזל, בעזרת כפית מכופפת או מזרק ( קראו על שיטות האכלה בתחילת הפרק).
    [Image: RNe3HhS.jpg][Image: 4rzgFhB.jpg]
  7. יש להשאיר את המדחום לאורך כל האכלה בתוך הכלי עם הדייסה, במידה והטמפרטורה יורדת מתחת ל-37 מעלות, ניתן להשתמש באמבט מרי, קערה עם מים רותחים שבתוכה נשים את הכוס עם הדייסה ונערבב היטב עד לחזרה לטמפרטורת אוכל תקינה, או לשים ישירות את המזרק בכוס עם מים חמים לכמה שניות (פחות מומלץ, גם בגלל בלאי המזרק וגם חוסר דיוק בטמפרטורה בתוך המזרק).
    [Image: KwmSVvv.jpg][Image: c2mNE6v.jpg][Image: MYw0ups.jpg][Image: O0PfsYY.jpg]
  8. לאחר האכלה יש לזרוק את הדייסה הנותרת, ולשטוף את כל הכלים היטב.

RE: מדגרת ביצים לתוכים - yinon236 - 06-21-2019

יותר פשוט כמו שכתבתי כפית מטרנה אחת של אבקה על 2 כפיות כאלה של מים.

ינון, לא בכל גיל גיל היחס בין המים לאבקה הוא 1:2

עליה במשקל של הגוזל
על מנת לבחון אם ההתפתחות של הגוזל תקינה יש לבצע שקילה ורישום של הגוזל בכל יום לפחות בשלבים הראשונים שלו.
גוזל תקין אמור לעלות בין 10%-20% ממשקל גופו בכל יום.
את השקילה יש לבצע כל יום לפני האכלה הראשונה של הבוקר כדי לשמור על אחידות המדידה.
אם הגוזל לא עולה במשקל או שמשקלו נשאר קבוע, זה מצביע על האכלה לא נכונה או על בעיה רפואית שדורשת התייעצות עם וטרינר (למעט גוזל בשלב הבוגר שלו שבו המשקל מתייצב ואף יורד מעט בשלב הגמילה מדייסה ומעבר לאוכל מוצק).
אם הגוזל לא מעלה במשקל ייתכן שזה נגרם מהסיבות הבאות:
  1. יחס המוצקים בדייסה לא תואם לגיל הגוזל ויש לבצע התאמות בהתייעצות עם וטרינר.
    דייסה דלילה מדיי שאינה מתאימה לגיל הגוזל תגרום לתת תזונה ולריקון איטי של הזפק ואילו דייסה סמיכה מדיי תגרום להתייבשות הגוזל ולספיגה של הנוזלים מהזפק ותשאיר גוש קשה שלא יתעכל.
    לכן הקפידו על אחוזי המוצקים בדייסה בהתאם לגיל הגוזל כמה שניתן.
  2. כמות האכלות היומית לא מספיקה, יש לבדוק אם הזפק מתרוקן הרבה לפני זמן האכלה הבא, אם כן יש להעלות את תדירות האכלות בהאכלה 1-2 נוספות ביום.
  3. בעיה התפתחותית או רפואית, במידה והאכלות תקינות ועדיין הגוזל לא עולה או יורד במשקל יש להתייעץ עם וטרינר.

RE: מדגרת ביצים לתוכים - גלי - 06-21-2019

ואו, ברור מאוד  
אעשה את הדייסה לפי יחס הטבלה.
יופי בעניים גוזל בסדר טמפ' 35-36, לחות 62, נקווה שימשיך כך, גם ככה אני כל הזמן בודקת אותו.
מאמינה שעוד יום או שנים העיניים יפקחו איזה יופי.
שתהיה שבת שלום לכולם בינתיים.
תודה באמת על כל העזרה.
כבר פרגנתי בעבר אבל תכלס עזרתם לי עם הגוזל המון.
לדעתי הרבה רעיונות וכאב ראש.
הקמומיל אכן עזר אגב.