פורום תוכיפדיה
טבעת טכנולוגית - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שונות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=8)
+--- פורום: פטפטת (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=11)
+--- אשכול: טבעת טכנולוגית (/showthread.php?tid=1081)

טבעת טכנולוגית - אהבת חיות - 03-31-2019

בעידן שלנו שהטכנולוגיה נעשית זמינה וזולה יותר, אני מנסה להבין למה דווקא אצל התוכים בארץ היא לא הגיעה.
קיימים שבבים עם מספרים בתוך גופם של כלבים, (קיימים למיטב ידיעתי שבבים דומים גם לתוכים בחו"ל)
למה בארץ שקהילת מגדלי התוכים הולכת וגדלה לא מאפשרים טכנולוגיות דומות, כמו שבב שנמצא על הטבעת עם רישום מסודר, (כמו אצל כלבים) כדי שיהיה קל לדעת למי התוכי שייך, ולא לסמוך על טוב ליבם של אנשים, או אפילו יותר מכך שבב GPS.
אני מניח שאם היה לחץ כזה או אחר או הייתה דרישה גדולה יותר הדבר היה קורה.

RE: טבעת טכנולוגית - צבי דגן - 04-03-2019

ראשית זה קיים, ראה כאן: בית התוכים ואפילו לא יקר במיוחד.
ושנית, זה לא מקובל בארץ משום שאין לזה ביקוש.
מלבד זאת, למה צריך שבב אם יש כבר טבעת סגורה?
שבבים אפשר להזריק רק לתוכים בינוניים וגדולים.

RE: טבעת טכנולוגית - צבי דגן - 04-03-2019

הזרקת שבב לתוכי
נכון שיש יתרון בהזרקת שבב לתוכי לעומת הטבעת שניתנת להסרה ע"י חיתוך זהיר ועם זאת יש לזה גם חסרונות.
השבב מוזרק לתוך שריר החזה של התוכי והוא קטן מאוד (כגרגיר אורז) וניתן להזריק אותו רק לתוכים בינוניים וגדולים וזו אינה פרוצדורה קלה (גורם לכאבים לתוכי).
בדומה לכלבים, כדי לזהות את בעל התוכי, מעבירים מכשיר שיודע לקרוא את השבב האלקטרוני. 
נכון שלא ניתן להסיר אותו מהתוכי והזיהוי וודאי ומוכר ע"י הרשויות במקרה של גנבה.
אבל, מצד שני יש לו גם חסרונות: השבב לא מספיק קטן וההזרקה כואבת.
כדי לזהות את התוכי דרוש מכשיר שיסרוק את השבב ולא לכל וטרינר יש את הסורק הזה.
גם אם הווטרינר יזהה את "תעודת הזיהוי" של התוכי הוא לא יוכל לדעת מי הוא הבעלים שכן לא קיימים רישומים כאלה כפי שקיימים אצל כלבים.

RE: טבעת טכנולוגית - אהבת חיות - 04-04-2019

אני מסכים שלהכניס שבב לתוך הגוף לא אידאלי ואף כואב ואני מאמין שגם אני לא הייתי עושה זאת, וכנראה שזו הסיבה שאין לכך דרישה.
אני מדבר על טבעות "חכמות" שהן יהיו הסטנדרט, עם שבב GPS שלא יצטרכו לסמוך על טוב ליבם של אנשים שיצטרכו לעשות מעשה אקטיבי ולחפש את הבעלים, ובהרבה מקרים פשוט "קיבלו" תוכי בחינם ולא יתאמצו לחפש את הבעלים.
להגיד שאין דרישה לכך זה לא ממש מדויק, ואת זה אפשר לראות רק מלהסתכל על כמות המודעות של אנשים שאיבדו את התוכי שלהם.

RE: טבעת טכנולוגית - צבי דגן - 04-04-2019

"טבעת חכמה", זה היה יכול להיות רעיון טוב בתנאי שהיה רישום אצל הרשויות המוסמכות, בדומה לנעשה אצל הכלבים.
אחרת, איזה תועלת יש ל"טבעת חכמה", ללא רישום מסודר?

זו בדיוק כוונתי.
אני לא מצליח להבין למה זה עדיין לא קיים, ולהגיד שאין דרישה לכך וזו הסיבה שזה לא קיים, זה לא ממש נכון.

העובדות מדברות בעד עצמן, אילו הייתה דרישה זה היה כבר מתקיים, בדומה לכל דבר בשוק.
העניין הוא די מורכב וקיימת נטייה שדברים מורכבים עושים רק כשיש הכרח.
אצל הכלבים היה הכרח כזה משום הסכנה שקיימת בנשיכת הכלב וזו הסיבה העיקרית בגללה זה הקימו את כל המערכת המסועפת הזו.

אני דיי חולק עלייך, כשמדברים על דרישה בדרך כלל זה בא מחברות שמנסות להרוויח על העניין ולא מדרישת לקוחות.
ולגבי כלבים לפני עידן השבב אנשים חיסנו לכלבת והיה אפשר להגיע לפרטים האלה דרך הווטרינר המחוזי.
אני יכול להגיד ששמעתי מווטרינרים שחושבים שצריך להכניס שבבים גם לחתולי רחוב ברגע שתופסים אותם לסירוס/עיקור, וכך אפשר לדעת אם הם מחוסנים או לא (את נתוני החיסונים אפשר להכניס למחשב בלי בעיה)
וגם לחתולים ביתיים שמסתובבים בחוץ.
בעלי האינטרסים לצערי עדיין לא חושבים שזה שווה להשקיע בעופות שמגדלים בבתים,עובדה שעופות פרא שרוצים לעקוב אחריהם חושבים שזה שווה את המאמץ.

אתה קצת סותר את עצמך - הרי הרווח של החברות נובע מדרישת הלקוחות (ולא - ההפך).
אילו הייתה דרישה מהלקוחות, אז החברות היו מייצרות יותר והמוצר היה שכיח יותר אצל הווטרינרים.
אני מכיר רק ווטרינר אחד שמחזיק את המוצר הנ"ל והוא ד"ר מוטי בוקר (מבית התוכים) וגם אצלו אין דרישה.
כל מה שאתה אומר על הכלבים הוא נכון, משום שקיים לכך מניע, אצל תוכים, המניע הזה לא קיים.
גם בעניין סירוס החתולים קיים מניע (כנראה שלא מספיק), שלא נמצא בקרב מגדלי התוכים.