פורום תוכיפדיה
גידול שלווים בישראל - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: דוגרי קרקע (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=6)
+--- אשכול: גידול שלווים בישראל (/showthread.php?tid=4019)

עמודים: 1 2 3 4 5

RE: גידול שלווים בישראל - jacob zilkha - 06-25-2023

הייתי משוכנע, שאתם מכירים אותו.
אז הוא היה שותף בחברה: שיף את ריבובסקי בע"משייבאה, בין היתר, מזונות לציפורים, ובעלי חיים אחרים.
יכולת למצוא אצלם מדגרות, כמו של חברה בשם גרומבך הגרמנית, שאז נחשבה לטובה בעולם, בשטח המדגרות.
הוא ייבא את המדגרה, וחסך לי הרבה כאב ראש (כמו: לקבל מהחברה האמריקאית אישור מקור Certificate of Origin, ובכלל, העברת המדגרה במכס)..
אחרים, שלא שמעו לעצתי, ליבא את המדגרה דרכו, חוו החזקת המדגרה זמן של חודשים במכס, תשלום דמי אחסנה גבוהים בגין כך, וכן תשלום לעמיל מכס.

RE: גידול שלווים בישראל - jacob zilkha - 06-26-2023

הקליפורנית הטילה ביצה.
התחלתי לצלם, כשהיא סיימה למעשה את ההטלה, וכמו תרנגולות, פסיונים ושלווים אחרים, החלה כאילו לכסות את הביצה מחשש מפני טורפים.
הביצים הלבנות הן של הבובואייט הלבנות, שנמצאות באותו הכלוב, ויש ביצה נוספת של הקליפורנית, שהוטלה בימים האחרונים.
בתמונה מימין למטה - הקליפורנית, לאחר שסיימה את ההטלה.
[Image: pplFXzd.jpg][Image: GX6vXNF.jpg][Image: jqvg8EE.jpg][Image: BL3StaR.jpg]

RE: גידול שלווים בישראל - jacob zilkha - 06-26-2023

נקבת בובואייט לבן דוגרת  (באותו כלוב עם הקליפורנים)
[Image: m8RdDmF.jpg]

RE: גידול שלווים בישראל - jacob zilkha - 06-29-2023

פרוח שליו קליפורני
אני רגיל לרשום שם העוף, ותאריך הכנסת הביצה למדגרה, על כל ביצה, המוכנסת לאינקובטור.
זמן האינקובציה לשליו קליפורני הוא 22.5 ימים, כאשר לפעמים (כאשר הטמפרטורה בלול, בימים טרם אסוף הביצים, היא גבוהה), הבקיעה תתרחש יום לפני, דהיינו, ביום ה-21 להדגרה.
על כן, מה רבה היתה פליאתי, כאשר מצאתי במדגרה כעת, אפרוח של שליו קליפורני, שהתאריך הרשום עליה הוא 12.6, ומאחר ורק עתה התחיל היום 29.6 (השעה כעת 0200 לפנות בוקר), אז בקושי עברה הביצה 17 ימי הדגרה.
ההסבר שלי לתופעה: זכור לי, שיום אחד, ניצלתי את העובדה, שהבובואייט הלבנה, שדוגרת באותו קן על ביצים, קמה ממרבצה, וניגשתי לראות אם יש ביצי קליפורני באותו קן. ואכן, בין הביצים הלבנות של הבובואייט, הייתה ביצת קליפורני אחת. כנראה, שהבובואייט דגרה כבר על הביצה במשך כשישה ימים, דבר שלא ידעתי, ולכן נותרו עוד 17 ימים להדגרה באינקובטור.
יצוין, שבאותו יום אספתי עוד שתי ביצים, מקינים אחרים (בהם לא הייתה דגירה), והבקיעה הצפויה בהם, תהיה רק עוד 5-6 ימים.
[Image: NTaLw60.jpg][Image: mhZvjaS.jpg]

מוזר...
מקובל לחשוב, שיש להדגיר ביצים מקסימום עשרה ימים, לאחר שהוטלו. לאחר מכן, הסיכוי לקבל אפרוח מהביצה - קטן מאוד עד אפסי.
בקיץ - פרק הזמן הזה אפילו מתקצר.
מסתבר שלכל כלל, יש כנראה, יוצאים מן הכלל.
יום אחד, לפני כחודש וחצי, שרר חום יוצא דופן. כשהגעתי ללול, ראיתי קורבן אחד (בלבד) לטמפרטורה הגבוהה - נקבת שליו קליפורני, ומכאן, שנותרה לי רק נקבה אחת.
בהמשך, המשכתי לאסוף ביצים של הקליפורנית שנותרה.
עבר חודש ממותה של אותה קליפורנית, ומבדיקה דקדקנית של קיני ההטלה, שנמצאים בכלוב, בתאריך 7.6, גיליתי ארבע ביצים עמוק עמוק באחד הקינים.
כאשר הוצאתי את ארבע הביצים, הופתעתי לראות, ששתיים מבין ארבע הביצים, היו כמו הביצים (מבחינת המראה) של הקליפורנית שמתה. שתי הביצים הנוספות היו דומות לביצים, שמטילה הקליפורנית שנותרה בחיים.
התכוונתי לזרוק את הביצים, לפחות את אלו שדמו לביצי הקליפורנית המתה, שכן מה הטעם להדגיר ביצים בנות חודש? לעיתים, ביצים כאלה מתפוצצות במדגרה, ומדיפות ריח רע, שלא לדבר על הפתוגנים, שעלולים להיכנס לביצים האחרות במדגרה.
לבסוף, החלטתי להכניס את הביצים למדגרה, במחשבה שלאחר שבוע, באם לא אראה התפתחות (כצפוי), אזרוק אותן.
מה רבה הייתה פליאתי, כאשר ראיתי שכל הביצים מתפתחות, והן ממשיכות להתפתח גם היום.
מעניין מאוד לראות, אם ב-29-30 לחודש, תהיה בקיעה של שתי הביצים של הקליפורנית שמתה.
לגבי הקליפורנית החיה, לא אתפלא אם תהיה בקיעה, שכן, יכול להיות, שהן הוטלו זמן מה לאחר שהקליפורנית ההיא, מתה.
בתמונה: שתי הביצים הקרובות אלינו - של הקליפורנית המתה.
[Image: r7lIL8l.jpg]

ובכן, אפרוח אחד בקע, הלכתי להביא את המצלמה, ובו זמנית בקעו עוד שלושה
[Image: XUHXXas.jpg]
כלומר: שתי הביצים, שהוטלו ע"י קליפורנית שמתה כחודש לפני אסוף הביצים, ושתי הביצים של הקליפורנית החיה - בקעו! (אחד האפרוחים מוסתר ע"י אפרוח אחר בתמונה).
[Image: z1RA30i.jpg]

RE: גידול שלווים בישראל - צבי דגן - 06-29-2023

יפה מאוד.
זה מזכיר לי את חמשת המילים, המפורסמות מאוד, של רבי נחמן מברסלב: "אין שום ייאוש בעולם כלל".
אפילו אם הביצים מונחות בשאול תחתיות, אף על פי כן אסור להתייאש, וצריך לעשות הכול כדי להציל את העוברים שבתוכן.
[Image: xQV7RSy.jpg]

שימו לב לטקסטורה שעל הביצים. מובן, שהן שתיהן שייכות לקליפורנית, שנותרה בחיים (דומות לשתי הביצים הרחוקות מאתנו בתמונה, שמופיעה בראש פוסט זה).
[Image: e8heVrR.jpg]

אפרוחי שליו עמק - בני מספר שעות:

בתוך זמן קצר מרגע הבקיעה, האפרוח של שליו קליפורני מקבל, ניצוי של שליו בוגר?
גם אני לא ידעתי את העובדה הזו, אך בשביל זה יש תמונות.
בתמונה למעלה מופיע אפרוח שליו קליפורני ראשון העונה, מיד לאחר בקיעתו (17.3.2023).
כך הוא נראה היום: ניצוי מלא, ועם הזמן, יקבל את הנפח והצבע המלא.
הזמן שעבר מרגע הבקיעה: כשלושה חודשים וחצי.

[Image: 2iQ36fx.jpg][Image: bai7mJh.jpg][Image: uu33P5T.jpg]