פורום תוכיפדיה
מתלבט, האם לתת שום לתוכי או שזה או שהשום מזיק יותר מאשר מועיל? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: בעלי חיים אחרים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=5)
+--- אשכול: מתלבט, האם לתת שום לתוכי או שזה או שהשום מזיק יותר מאשר מועיל? (/showthread.php?tid=537)

מתלבט, האם לתת שום לתוכי או שזה או שהשום מזיק יותר מאשר מועיל? - yinon236 - 08-12-2018

שלום, אני מוטרד בנוגע למשהוא שקראתי
http://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=319203
אז זה כן יכול להזיק לדגי נוי כפי שכתוב?
ומה לגבי תוכים?
אשמח לשמוע את דעתכם בבקשה....

RE: שום - צבי דגן - 08-12-2018

עוררת שאלה מעניינת ובעקבותיה התחלתי לחפש חומר שמדבר על סגולותיו של השום.
לא מצאתי את ההשפעות על חיות מחמד אבל כן מצאתי - על בני אדם.
מסתבר שלא נעשו מחקרים מדעיים בנושא ו אם יעשו מחקרים, ללא ספק שזה יהיה ציון דרך מעניין.
עד כמה שהבנתי הרי שכל הסגולות של השום מתבססות על פולקלור, סיפורים רבים ואמונות תפלות.
ומשם נגזרו סגולות רבות שנראות כאילו שהם מבוססות מדעית.
לא רק שהרשימה ארוכה אלא טוענים שהיא גם מבוססת על מחקרים רבים עם תוצאות תואמות.
אין תחום בו השום לא משחק תפקיד רפואי מרשים, ונראה שהוא מצדיק את כל המחמאות שמרעיפים עליו.
ועוד מצאתי שנאמר ציטוט: "המרכיב הבסיסי של השום שנותן לו את סגולותיו הרפואיים הוא האליצין - פיטוכימיקל, הנוצר רק לאחר פירוק וכתישה של שיני השום". וכדי להתגבר על הריח החלו לייצר כמוסות שום (ללא ריח), כדי שזה ייראה כאילו רפואי/מדעי: שום נטול ריח בריכוז של 95%, המינון בכמוסה- 810 מ"ג.
רשת האינטרנט "מפוצצת" במאמרים שעיסוקם בשום כמזון בריא, תרופה טבעית וכדומה, שנראים כמדעיים.
הינה אחד מהם, מתוך האתר "רפואה ובריאות" : השום מבט מקרוב מתוך מחקר מדעי !!
האם אנחנו צריכים "להחליף את הדיסקט" במוח?
אין לי תשובה חד משמעית בעניין, למרות שאינטואיטיבית נראה לי ₪יינו בסרט".

RE: שום - צבי דגן - 08-12-2018

באתר "המרפאה הניידת", נאמר, ציטוט: שום או בצל, שנאכלים ע"י כלבים או חתולים מסוכנים להם מאחר והם מכילים חומרים שפוגעים בכדוריות הדם האדומות ובכך גורמים להם לאנמיה משמעותית.
חתולים רגישים לכך יותר מאשר כלבים.
באופן עקרוני הנזק יכול להיגרם מבצל או שום מבושלים, מטוגנים או טריים וכך גם מאבקת בצל או אבקת שום ולכן יש להימנע מאכילה של מזונות שונים המכילים מרכיבים אלו (כדוגמת תבשילים שונים, מזון לתינוקות ועוד).

RE: שום - yinon236 - 08-12-2018

מעניין מאוד.

RE: מתלבט, האם לתת שום לתוכי או שזה או שהשום מזיק יותר מאשר מועיל? - צבי דגן - 08-12-2018

ראה גם כאן: שאלה חשובה, לד"ר פלגי בנוגע לשום

RE: שום - taltul - 05-12-2022

(08-12-2018, 09:58 AM)צבי דגן כתב: עוררת שאלה מעניינת ובעקבותיה התחלתי לחפש חומר שמדבר על סגולותיו של השום.
לא מצאתי את ההשפעות על חיות מחמד אבל כן מצאתי - על בני אדם.
מסתבר שלא נעשו מחקרים מדעיים בנושא ו אם יעשו מחקרים, ללא ספק שזה יהיה ציון דרך מעניין.
עד כמה שהבנתי הרי שכל הסגולות של השום מתבססות על פולקלור, סיפורים רבים ואמונות תפלות.
ומשם נגזרו סגולות רבות שנראות כאילו שהם מבוססות מדעית.
לא רק שהרשימה ארוכה אלא טוענים שהיא גם מבוססת על מחקרים רבים עם תוצאות תואמות.
אין תחום בו השום לא משחק תפקיד רפואי מרשים, ונראה שהוא מצדיק את כל המחמאות שמרעיפים עליו.
ועוד מצאתי שנאמר ציטוט: "המרכיב הבסיסי של השום שנותן לו את סגולותיו הרפואיים הוא האליצין - פיטוכימיקל, הנוצר רק לאחר פירוק וכתישה של שיני השום". וכדי להתגבר על הריח החלו לייצר כמוסות שום (ללא ריח), כדי שזה ייראה כאילו רפואי/מדעי:שום נטול ריח בריכוז של 95%, המינון בכמוסה- 810 מ"ג.
רשת האינטרנט "מפוצצת" במאמרים שעיסוקם בשום כמזון בריא, תרופה טבעית וכדומה, שנראים כמדעיים.
הינה אחד מהם, מתוך האתר "רפואה ובריאות" : השום מבט מקרוב מתוך מחקר מדעי !!
האם אנחנו צריכים "להחליף את הדיסקט" במוח?
אין לי תשובה חד משמעית בעניין, למרות שאינטואיטיבית נראה לי שחיינו בסרט".

אני במקרה עוסק בתחום תוספי התזונה וגם חובב תוכים.
לגבי כל המחמאות שאתם קוראים באינטרנט, אז מבחינת משרד הבריאות, יחוס סגולות רפואיות לתוספי תזונה זו עבירה על החוק ובזמן האחרון משרד הבריאות התחיל לתת בראש לכל האתרים האלה.
תסתכלו על התיאור של כמוסות שום באתר הזה - לא רשום עליו כלום חוץ מפרטים טכניים יבשים.
לגבי תוכים, קשה לי להאמין שמכמויות קטנות יקרה להם משהו.

RE: שום - צבי דגן - 05-12-2022

(05-12-2022, 09:09 AM)taltul כתב: אני במקרה עוסק בתחום תוספי התזונה וגם חובב תוכים.
לגבי כל המחמאות שאתם קוראים באינטרנט, אז מבחינת משרד הבריאות, יחוס סגולות רפואיות לתוספי תזונה זו עבירה על החוק ובזמן האחרון משרד הבריאות התחיל לתת בראש לכל האתרים האלה.
תסתכלו על התיאור של כמוסות שום באתר הזה - לא רשום עליו כלום חוץ מפרטים טכניים יבשים.
לגבי תוכים, קשה לי להאמין שמכמויות קטנות יקרה להם משהו.
מבלי להיכנס לדעתי על סגולות השום לבני אדם, אני חייב שלא להסכים אתך לגבי המשפט האחרון שאמרת, ציטוט: "לגבי תוכים, קשה לי להאמין שמכמויות קטנות יקרה להם משהו".
הסבר: בגלל הממדים הקטנים של כל המערכות שיש לתוכי ובמיוחד הכליות הם מתקשים להתמודד גם עם כמויות קטנות.
למשל כמות לא גדולה של אדי טפלון שנפלטים מכלי המטבח עלולים להרוג את התוכי וגם כאן הסיבה היא מערכת הנשימה הקטנה והעדינה שיש להם.
אתה צריך לקחת בחשבון את הגודל היחסי של המערכות השונות של התוכים לעומת הכמויות של החומרים השונים שנראים לנו מזעריים אבל עלולים להיות משמעותיים ביחס לגודלו ולמשקלו של התוכי.

דוגמה נוספת, הוא הרעלן שיש בשקדים: קליפת שקד הבר, (השקדים המרים) מכילה כמויות גבוהות של תרכובת בשם גליקוזיד אמיגדלין, שלאחר לעיסה או ריסוק הופכת לתרכובת הרעלן ציאניד, שהוא רעיל מאוד. לפי חלק מההערכות, מספיקה כמות של 20 שקדים כאלו כדי לגרום להרעלה לבני אדם.
לתוכים מספיק הרבה פחות כדי להרוג אותו.