פורום תוכיפדיה
חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: המרפאה הווטרינרית (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=4)
+--- אשכול: חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור (/showthread.php?tid=4343)

חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - Itzko1992 - 09-26-2023

יש לי תוכי ג׳אקו בן 16 שנים בערך אצלנו מאז שהוא גוזל ברוך ה מדבר בריא משחק רק שמאז שאבא שלי לא גר איתנו הוא מורט נוצות לתקופות ויש תקופות שהנוצות שלו מלאות.
בשבועיים האחרונים הוא לא תולש נוצות והוא נראה טוב מתמיד מה שכן שמתי לב שיש לו נזלת כי האוכל נדבק לו למקור וכשהתעמקתי ראיתי מן בועה שיוצאת לו מהנחיר. בנוסף הוא ישן יותר מאשר בעבר אבל כשאני בא ליד הכלוב הוא אוכל ושותה והכל כרגיל פעיל מאוד לכן לא ראיתי צורך להוציא אותו מהבית לבדיקה .
לציין 16 שנה והוא לא ראה אף פעם וטרינר והיו לו מקרים דומים לפני שנים שעברו לבד אבל אם מישהו יכול להמליץ על טיפול ביתי אשמח במידה וזה ימשך או שיהיה שינוי לרעה אקח אותו לווטרינר .

RE: חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - רוני - 09-26-2023

נזלת אצל תוכים זה לא מצוי כלכך וכמובן שזה לא תקין, לדעתי זה עלול להעיד על מחלה או בעיה כלשהי במערכת הנשימה, קח אותו לווטרינר בהקדם האפשרי לא כדאי לחכות כי זה עלול להיות מאוחר מידי.

(נ.ב - היה לי בעבר מקרה דומה, הווטרינר נתן טיפות לשים לתוכי במים והכל הסתדר...)

RE: חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - צבי דגן - 09-26-2023

לעניין המריטות, כל עוד אין קרחות, זה לא נורא.
כדאי שתראה תמונה של התוכי.
מדאיג אותי יותר עניין ה"נזלת" שעלול להעיד על מחלה.
תבדוק אם קיימים סימנים נוספים שמעידים על מחלה:
  1. התוכי שקט מהרגיל.
  2. התוכי קולני מהרגיל.
  3. התוכי צרוד! (בתוכים, בניגוד לבני האדם, צרידות היא מאד משמעותית ועלולה להתפתח למחלה מסוכנת).
  4. לתוכי יש נזלת.
  5. התוכי משתעל, שיעול היא תופעה נדירה בתוכים.
  6. שינוי בהפרשות שלו, פחות צואה מהרגיל או יותר.
  7. שינוי בצבע ההפרשות ובמידת המוצקות (שלשול).
  8. נוצות מלוכלכות (בעיקר מסביב לנחיריים או באזור ה"טוסיק" (הקלואקה).
  9. עייפות באמצע היום.
  10. התנשפות לאחר מאמץ.
  11. התוכי אינו מתנהג כתמול שלשום, כלומר - כל דבר שונה מההתנהגות הרגילה שלו צריך לעורר חשד.
  12. תוכי בריא לא ישן באמצע היום על רצפת הכלוב כשנוצותיו נפוחות!
  13.  תוכי יכול לרדת לרצפת הכלוב אם יש לו "סידורים" - צעצוע, אוכל שנפל לשם, וכדומה,
    אבל הוא לא יישאר על הרצפה, לזמן ממושך, בלי לזוז, אם זה מה שהוא עושה - יש לכם תוכי חולה.
    (בטבע, אם הוא יורד לקרקע וישן מישהו כבר ידאג לטרוף אותו - בני הלהקה שלו  או טורף כלשהו).
  14. תוכי חולה לא תמיד ירד לרצפת הכלוב, לפעמים הוא יישן על המקל למעלה, אבל בשעות לא מקובלות (כלומר באמצע היום) וכשנוצותיו נפוחות.
  15. לא כל תוכי שישן באמצע היום הוא חולה - יש כאלה שרק תופסים תנומה קלה - בשעות קבועות, וללא נוצות נפוחות, כשהנוצות נפוחות - זה לא סימן טוב.
  16. כשתוכי חולה, טמפרטורת הגוף שלו יורדת (בניגוד לבני-האדם - אצלנו בדרך כלל הטמפרטורה עולה).
  17. כשהתוכי חש שטמפרטורת גופו יורדת, הוא מנפח/פותח את נוצות הגוף וכולא ביניהן אוויר. האוויר מבודד את גופו ומונע בריחת חום הגוף אל הסביבה. התוכי נראה אז גדול מהרגיל.
אם אתה חושש שהתוכי חולה, קח אותו מיד לווטרינר שיש לו ניסיון עם תוכים.

RE: חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - יוסף !!! - 09-27-2023

זה ממש ממחיש כאילו את העניין שתוכי מסתיר את זה שהוא חולה
(אם חולה כמובן)

RE: חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - Itzko1992 - 10-05-2023

היי בהמשך לפוסט הקודם לקחתי את הג׳אקו שלי לוטרינר יום לאחר מכן שאבחן דלקת בקנה הנשימה מפה נוצרה המוגלתיות הוא ניקה לו את האף ונתן לי אנטיביוטיקה ל10 ימים ובנוסף עוד ויטמין a כתוסף לאוכל ויומיים או שלושה לאחר מכן התוכי חזר למיטבו חזר לדבר נגמרו ההפרשות וחשוב לי לציין שהתוכי מעלה חשד אין טעם לחכות ומיד לפנות לוטרינר עלול להציל חיים

RE: חושב שהג׳אקו חולה עזרה מי שמבין תעזור - רוני - 10-05-2023

(10-05-2023, 03:17 PM)Itzko1992 כתב: היי בהמשך לפוסט הקודם לקחתי את הג׳אקו שלי לוטרינר יום לאחר מכן שאבחן דלקת בקנה הנשימה מפה נוצרה המוגלתיות הוא ניקה לו את האף ונתן לי אנטיביוטיקה ל10 ימים ובנוסף עוד ויטמין a כתוסף לאוכל ויומיים או שלושה לאחר מכן התוכי חזר למיטבו חזר לדבר נגמרו ההפרשות וחשוב לי לציין שהתוכי מעלה חשד אין טעם לחכות ומיד לפנות לוטרינר עלול להציל חיים
מסכים איתך לגמרי!!

אל תאמר "נראה מה יהיה מחר" שמא יהיה זה מאוחר
כידוע שבדרך כלל תוכי שלא מרגיש טוב היום ירגיש רע יותר מחר ואולי גם ימות מחרתיים.