פורום תוכיפדיה
האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון (/showthread.php?tid=4264)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון - רוני - 09-07-2023

שלום לכולם! השבוע צירפתי חברים חדשים למשפחה!
גוזל אחד של תוכון ועוד אחד של קוקטייל, אני פותח את האשכול כדי לעדכן מה קורה איתם ולקבל עצות ותשובות במידת הצורך.

לגבי הקוקטייל אני שם לב שהוא לא מרוקן את הזפק אף פעם עד הסוף, תמיד נשאר לו בזפק איזו בועה ממש קטנה עם אוכל, אבל ממש ממש קצת אוכל שאפילו אי אפשר להרגיש ע''י מישוש הזפק אלא רק ע''י ראייה של האוכל דרך העור.
ניסיתי לתת לו להתרוקן אבל לאחר שעברו יותר מ- 20 שעות  ללא האכלה (קיבל בינתיים מים ותה עם דבש) וראיתי שהבועה עדיין נשארת אז האכלתי אותו (הוא כבר התחיל להראות סימני חולשה)
בקיצור האם זה הגיוני? יכול להיות שזה דייסה שדבוקה לזפק או משהו? מה לעשות?

RE: האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון - צבי דגן - 09-07-2023

תתחיל עם זה שתראה לנו תמונות.
במיוחד תראה את הגוזל שלא מרוקן את הזפק.
יכול להיות שיש לו כוויה בזפק?

RE: האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון - רוני - 09-07-2023

לא סביר שיש לו  כוויה, אני מקפיד מאוד על הטמפ' של הדייסה (שתהיה מעל 38 מעלות ומתחת ל42 מעלות) וגם הוא מרוקן את הזפק יחסית בסדר אבל רק בסוף נשאר קצת דייסה והיא לא מתרוקנת.

אשתדל להעלות תמונות עוד מעט.

[Image: eOZ3Iiv.jpg][Image: Lp7PERv.jpg][Image: jf31vrS.jpg][Image: xFffcQQ.jpg]

אגב סתם לידע כללי, מה הסיכון בהאכלה על זפק שיש בו אוכל מהאכלה קודמת? כמובן שאני לא עושה את זה. אבל כשאין ברירה והגוזל לא מרוקן?? עדיף לא להאכיל? (יצא לי כבר שהגוזל לא הואכל בערך 24 שעות, ואף יותר מכך בכלל שהזפק לא התרוקן כראוי... אולי עדיך להאכיל במצב כזה??)

אפרט קצת יותר על מצב התוכי: לוקח לו בערך 8 שעות לרוקן זפק שזה די הרבה אבל לדעתי לא מאוד חריג. אבל גם כשהוא מרוקן זה לא מתרוקן לגמרי אלא תמיד נשאר ממש מעט דייסה בזפק (אפילו אחרי 20 שעות הזפק לא מתרוקן לגמרי ממש אלא תמיד נשאר קצת.)
יוצא בגדול שהוא אוכל כל יום 2-3 ארוחות וזה מעט... אני רואה שהוא נראה קצת חלש, אולי כדאי לתת לו ויטמינים או משהו? אולי אנשור?
מה לגבי האכלה על המעט דייסה שלא מתרוקנת? להתייחס לזה כאילו הזפק ריק?

הגוזל נראה בסדר.
לא צלמת את הזפק ולכן אין לי מה לאומר על הבעיה שהצגת לעיל.
הסיכון בהאכלה על זפק שיש בו אוכל מהאכלה קודמת היא שהאוכל הזה עלול להתקלקל, לתסוס ולהכיל חומרים רעילים שהתסיסה מייצרת.
הסימנים להרעלה ממזון מקולקל הם: שלשולים והקאות.
חלק מהגוזלים נפטרים מההרעלה בשעת ההקאה הראשונית וחלקם האחר יסבלו מהקאות תקופתיות עד שהגוף יחזור לעצמו.
אם הגוזל לא מפסיק להקיא ולא מצליח לצרוך נוזלים או מזון, יש לבקר אצל הווטרינר לקבלת טיפול תרופתי.

לפעמים קורה שהזפק מתמלא בגזים.
הסיבה לכך שהזפק מתמלא בגזים היא כנראה הימצאות חיידקים בזפק.
כאשר הסביבה של הגוזל מלוכלכת (בצואה, שאריות מזון עובש) או כאשר לא מנקים את הגוזל מהדייסה שנשפכה עליו,  זהו קרקע פורייה לגידול והתפתחות החיידקים.
בכל מקרה שלא שומרים על ניקיון נוצר מצב שהגוזלים חשופים לחיידקים או אוכלים מזון "נגוע" המזון מחמיץ בזפק ונוצרים גזים שגורמים לנפיחות.
אם מטפלים בזמן אצל וטרינר אפשר להציל גוזל גם במצב נפוח.
סיבה נוספת נפוצה בעיקר כשמאכילים גוזלים היא ניקוב של הזפק/ושט.
זה יכול לקרות גם בתיבת הקינון אם יש חפצים חדים, לדוגמה חתיכה של עץ בנסורת שהגוזל בולע ועלולה לגרום לסיבוכים כאלו.

(09-07-2023, 06:21 PM)רוני כתב: אפרט קצת יותר על מצב התוכי: לוקח לו בערך 8 שעות לרוקן זפק שזה די הרבה אבל לדעתי לא מאוד חריג. אבל גם כשהוא מרוקן זה לא מתרוקן לגמרי אלא תמיד נשאר ממש מעט דייסה בזפק (אפילו אחרי 20 שעות הזפק לא מתרוקן לגמרי ממש אלא תמיד נשאר קצת).
תנסה לתת לו פחות דייסה בכל ארוחה ואם הוא ממשיך להיות רעב, תשלים עם אנשור פלוס (ללא טעמים).יוצא בגדול שהוא אוכל כל יום 2-3 ארוחות וזה מעט... אני רואה שהוא נראה קצת חלש, אולי כדאי לתת לו ויטמינים או משהו? אולי אנשור?
האם הוא עולה במשקל?
אם כן, במה גרמים בכל שבוע?

מה לגבי האכלה על המעט דייסה שלא מתרוקנת? להתייחס לזה כאילו הזפק ריק?תלוי כמה זה "מעט".
אם מדובר בממש מעט, לא נורא, אפשר לנסות להאכיל ובתנאי שהגוזל דורש את האוכל (מצייץ "בוכה", מניע את הראש בתנועות אופייניות לאכילה).

(09-07-2023, 07:15 PM)צבי דגן כתב:
(09-07-2023, 06:21 PM)רוני כתב: אפרט קצת יותר על מצב התוכי: לוקח לו בערך 8 שעות לרוקן זפק שזה די הרבה אבל לדעתי לא מאוד חריג. אבל גם כשהוא מרוקן זה לא מתרוקן לגמרי אלא תמיד נשאר ממש מעט דייסה בזפק (אפילו אחרי 20 שעות הזפק לא מתרוקן לגמרי ממש אלא תמיד נשאר קצת).
תנסה לתת לו פחות דייסה בכל ארוחה ואם הוא ממשיך להיות רעב, תשלים עם אנשור פלוס (ללא טעמים).יוצא בגדול שהוא אוכל כל יום 2-3 ארוחות וזה מעט... אני רואה שהוא נראה קצת חלש, אולי כדאי לתת לו ויטמינים או משהו? אולי אנשור? 
האם הוא עולה במשקל?
אם כן, במה גרמים בכל שבוע?  
אני לא יודע, הוא רק שבוע אצלי. שקלתי אותו רק פעם אחת בינתיים.

מה לגבי האכלה על המעט דייסה שלא מתרוקנת? להתייחס לזה כאילו הזפק ריק?תלוי כמה זה "מעט".
אם מדובר בממש מעט, לא נורא, אפשר לנסות להאכיל ובתנאי שהגוזל דורש את האוכל (מצייץ "בוכה", מניע את הראש בתנועות אופייניות לאכילה).  
לפעמים הוא ממש רעב שכבר אין לו כוח לבכות (רק אחרי שאני מתחיל את ההאכלה הוא מתעורר לחיים ומתחיל לבכות ולצייץ תוך כדי ההאכלה.)

(09-07-2023, 07:07 PM)צבי דגן כתב: הגוזל נראה בסדר.
לא צלמת את הזפק ולכן אין לי מה לאומר על הבעיה שהצגת לעיל.
האוכל שנשאר בזפק הוא ממש מועט, לא משהו שניתן לראות ע''י תמונה...
הסיכון בהאכלה על זפק שיש בו אוכל מהאכלה קודמת היא שהאוכל הזה עלול להתקלקל, לתסוס ולהכיל חומרים רעילים שהתסיסה מייצרת.
הסימנים להרעלה ממזון מקולקל הם: שלשולים והקאות.
חלק מהגוזלים נפטרים מההרעלה בשעת ההקאה הראשונית וחלקם האחר יסבלו מהקאות תקופתיות עד שהגוף יחזור לעצמו.
אם הגוזל לא מפסיק להקיא ולא מצליח לצרוך נוזלים או מזון, יש לבקר אצל הווטרינר לקבלת טיפול תרופתי.

לפעמים קורה שהזפק מתמלא בגזים.
הסיבה לכך שהזפק מתמלא בגזים היא כנראה הימצאות חיידקים בזפק.
כאשר הסביבה של הגוזל מלוכלכת (בצואה, שאריות מזון עובש) או כאשר לא מנקים את הגוזל מהדייסה שנשפכה עליו,  זהו קרקע פורייה לגידול והתפתחות החיידקים.
בכל מקרה שלא שומרים על ניקיון נוצר מצב שהגוזלים חשופים לחיידקים או אוכלים מזון "נגוע" המזון מחמיץ בזפק ונוצרים גזים שגורמים לנפיחות.
אם מטפלים בזמן אצל וטרינר אפשר להציל גוזל גם במצב נפוח.
סיבה נוספת נפוצה בעיקר כשמאכילים גוזלים היא ניקוב של הזפק/ושט.
זה יכול לקרות גם בתיבת הקינון אם יש חפצים חדים, לדוגמה חתיכה של עץ בנסורת שהגוזל בולע ועלולה לגרום לסיבוכים כאלו.  

אגב, זה הגוזל השני שלי (תוכון)
[Image: svPfeVV.jpg]

RE: האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון - רוני - 09-08-2023

[Image: 2mHJ2pV.jpg]

עדכון: 
אתמול בלילה דילגתי לקוקטייל על ארוחה של דייסה ונתתי לו מיים עם דבש וקמומיל.
בבוקר הזפק היה מרוקן יפה ונראה שהתרוקן לגמרי (היה ממש קצת שאריות דייסה שניראלי שהיו דבוקות לדופן הזפק זה נורמאלי?)  בשעה 8:00 בבוקר נתתי לו האכלה קטנה של דייסה בערך 5 מל', עכשיו אני מחכה לראות מתי יתרוקן לו.

RE: האכלת גוזלים- קוקטייל + תוכון - רוני - 09-08-2023

בינתיים זה נראה שמתרוקן לו יפה, (עדיין לא התרוקן לגמרי אבל הקצב נראה לי בסדר.)
האם כדאי לתת לו באופן קבוע את הדייסה ביחד עם חליטה של קמומיל?