פורום תוכיפדיה
גיל הגמילה של פינקים וכנרים? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: ציפורי שיר (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=37)
+--- אשכול: גיל הגמילה של פינקים וכנרים? (/showthread.php?tid=4081)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

RE: גיל הגמילה של פינקים וכנרים? - רוני - 08-19-2023

הצבע של המקור שחור וורוד מעורבב כזה...

לגבי תרופות של בני אדם, למיטב ידיעתי יש תרופות שיתאימו גם לתוכי ויש תרופות שלא.
על איזה תרופה ספציפית אתה צריך מידע?

RE: גיל הגמילה של פינקים וכנרים? - צבי דגן - 08-19-2023

(08-18-2023, 02:47 PM)פינקים כתב: באיזה צבע המקור של הפינק?
תלוי באיזה פינק מדובר, ראה בקישורים האלה:  צבי, האם אפשר לתת לבעלי חיים תרופות שמתאימות לבני אדם?
יש תרופות שזה ניתן, אבל תמיד צריך להתייעץ עם ווטרינר משום כדי שינחה אותך לגבי המינון.

RE: גיל הגמילה של פינקים וכנרים? - רוני - 08-19-2023

צבי ניראלי שהוא התכוון לשאול באיזה צבע המקור של הפינק הספציפי שלי.
אגב, מדובר בזברה פינק (המוכר אמר שזה זברה פינק ג'אמבו)

RE: גיל הגמילה של פינקים וכנרים? - רוני - 08-20-2023

כפי שציינתי באשכול הזה, לפני כשבוע- שבועיים האכלתי את הגוזלים בזחלים של זבוב החייל השחור.
אחסנתי את הזחלים בתוך אקווריום קטן וישן שהיה לי, ונתתי לתרנגולות שלי את כל הזחלים שנשארו, היום במקרה הסתכלתי על האקווריום ואני רואה בפנים כמה זבובים של החייל השחור (בין 7-10 זבובים) יש לכם השערה איך הם הגיעו לשם??? ואם אפשר קצת פירוט איך אני יכול להרבות אותם כדי לגדל זחלים שלהם למאכל העופות שלי.
תודה.

RE: גיל הגמילה של פינקים וכנרים? - צבי דגן - 08-20-2023

מחזור חיים של זבוב החייל השחור
נקבת הזבוב מטילה את ביציה בחריצים וסדקים שנמצאים מעל למצבור פסולת אורגנית או פגרים.
כעבור ארבעה ימים בוקעות הרימות ונושרות אל ערימת הפסולת.
הרימה ניזונה במרץ מכל חומר אורגני שבו התחיל תהליך ריקבון.
מהר מאוד מקבלת הרימה צורה של האקורדיון האופיינית לה וצבעה משתנה מלבן בהיר לאפור כהה.
לאחר שנעשתה כהה, הרימה תעזוב את ערימת הפסולת ותמצא מחבוא מוגן להתגלם בו.
כעבור מספר ימים נוספים יבקעו הזבובים הבוגרים.
בניגוד גמור לרימה, לזבוב הבוגר אין אברי פה והוא לא אוכל דבר.
את ימיהם כבוגרים מבלים הזבובים בהזדווגות והטלת ביצים ומסיימים את חייהם כעבור חמישה עד שמונה ימים.
בשל כך ובשל העובדה שזבוב החייל השחור אינו נמשך לחומר אורגני טרי, הוא לא מהווה מטרד לאדם כמו זבוב הבית.

איך תרבה אותו בפועל - הוראות בניית בית הגידול?
  • הכנת הדלי וקדיחת חורים
    תוודא שהמכסה שלך מתאים לדלי.
    תכין את המקדחה ואת סט מקדחי הכוס.
    תסמן בעזרת עיפרון את החורים הבאים: במרכז המכסה חור 32 מ”מ להכנסת ה-T ( זהו פתח הכניסה לנקבת הזבוב).
    תסמן 8 חורים ברוחב 2 ס”מ על היקפו העליון של הדלי (לפתחי האוורור) כל זוג חורים תחבר יחד ליצירת תעלה.
    תסמן חור נוסף 2 ס"מ לפתח יציאה.
    תסמן חור לפתח ניקוז נוזלים בקוטר 3/4 (2 ס"מ) צול מעל לתחתית הדלי, גם בפנים וגם בחוץ כדי שתדע שאתה לא מפספס.

• טיפ חשוב – תקדח את החורים במקדח כוס קטן במידה אחת ממה שנראה לך תנסה להבריג את המחברים בלחץ, לפעמים שיוף קל עם שופין לברזל פותר את הבעיה. (באופן כללי בכל עבודה עם פלסטיק תשתמש במסוריות ובמקדחים לברזל).
  • קדחת את החורים? יופי עכשיו תבריג את המחברים למקומם, כדאי לקבע את הדלי לשולחן בעזרת מלחציים לפני שחותכים את פתחי האוורור בעזרת מסור אנכי - הג’קסון תעבוד בזהירות!
פנים הדלי ופילטר ניקוז
אחד האתגרים הגדולים בבניית ביופוד שכזה, הוא למנוע סתימה של פתח הניקוז.
הרימות אוהבת לכרסם ולהתחבר בכל דבר שיקרה בדרכם, וכך ינסו  לפרק את הפילטר שלך.
תכליתו של הפילטר הוא למנוע הגעה של חומר אורגני לפתח הניקוז. תכליתן של רשתות הפלסטיק הינן למנוע מהרימות להיכנס ולפתוח את הפילטר לסיבים.

[Image: EEZGlQX.jpg]
מסמנים על הפילטר בעזרת הדלי את הקוטר החיצוני וחותכים עם סכין יפני.
סוגרים את החור האמצעי עם שארית פילטר.
גוזרים שני עיגולים מרשת הפלסטיק, מחברים את הרשתות משתי צדיו של הפילטר בעזרת חוט ברזל ליצירת סנדביץ’ ומניחים את הפילטר סנדביץ’ בתחתית הדלי.

פתח מילוט לרימות השמנות
החלק המגניב ביותר בביופוד הוא ללא ספק מסלול היציאה.
הרימות מטפסות במעלה הביופוד על מנת להתגלם על האדמה.
אפילו אני הייתי סקפטי שהרימות האלה יעשו את המסע המפותל הזה על מנת לצאת החוצה. לשמחתי הרבה, בוקר אחד מצאתי את רימות מחכות לי בניחותא בתוך קופסת הפלסטיק.

[Image: PiUbJAG.jpg][Image: qQIjwEt.jpg]
קח מיכל של יוגרט ותגזר את החלק עם הידית, שתשמש כפתח יציאה לרימות.
תכניס את הידית עמוק ככל הניתן לצינור ההשקיה.
תחבר את הצינור למחבר זווית 90 מעלות שעובר בחור שכבר קדחת בחלק העליון של הדלי.
תחבר את הזווית 2 ס"מ בחלק החיצוני –> לניפל PVC אפור –> לזווית 90 –> ניפל 3/4  –> קופסת פלסטיק.מומלץ לשים בקופסא הקטנה נסורת או קצת חול שיהיה לרימות מקום נעים להתגלם בו.
אם יש לך לול ניתן לוותר על החלק הזה ולהוביל את הרימות עם צינור היישר לתוך הלו.
לא כדאי להטיל דופי ביכולות הטיפוס של הרימות, אם לא נחסום את דרכם הן יצליחו לצאת מפתחי האוורור. לשם כך נגלגל את החלק הזכרי של רצועת סקוטש לאורך היקף הדלי כדי לחסום את הרימות מלצאת.

[Image: NN2mI5H.jpg]
מקום להטלת ביצים
החלק המאתגר הוא להביא את נקבת הזבוב להטיל ביצים בביופוד בפעם הראשונה בתחילת האביב.
נצטרך ליצור לה תנאים כמה שיותר קרובים לטבע, במקום חריץ בסלע – חריץ הטלה בחתיכת קרטון (עדיפים חורים בגודל קטן). אם זה לא מצליח לא נורא, אפשר להתחיל בכף של פסולת אורגנית ורימות מהקומפוסטר הקרוב…
חותכים רצועת קרטון ברוחב 5 ס”מ בערך, מגלגלים סביב הניפל של הצינור האפור ומחברים ל-
T בחלקו הפנימי של המכסה.
מלפפים את הקרטון על הניפל וסוגרים בעזרת 2 גומיות עבות.

[Image: o9ivmcs.jpg][Image: ChyupJ8.jpg]
ביצים של זחל החייל השחור
אוקי אם הגעת עד כאן, אתה כנראה באמת בעניין.
לסיום תוודא שכל החיבורים מחוברים היטב, שמיכל הכניסה מונח בזווית שמאפשרת כניסה של הלארוות (פגית או זחל, רימה) הדרך הכי טובה לבדוק שהכל תקין היא להביא קצת רימות לחכות ולראות.
בהצלחה.
כך צריך להיראות כל המתקן.
[Image: kW5VTRS.jpg]

תודה על התשובה צבי, האמת שלא ממש הבנתי את כל תהליך הבנייה ואיך זה אמור להיראות, יש משהו פשוט יותר?
הזבובים שאצלים באקווריום כרגע יש לי מה לעשות איתם או שלשחרר אותם?

העיקרון מאוד פשוט: אתה צריך להשיג זבוב נקבה שתטיל ביצים בחורים שבקרטון, מעל פסולת אורגנית עם אפשרות שירדו אל החומר האורגני.
אם זה לא מצליח לא נורא, אפשר להתחיל בכף של פסולת אורגנית ורימות מהקומפוסט הקרוב.
כאמור, הרימות אוכלות את החומר אורגני שבו התחיל תהליך ריקבון.
ולאחר שהרימה נעשתה כהה, היא תעזוב את ערימת הפסולת צריך לדאוג לה למחבוא מוגן כדי להתגלם בו.

(08-20-2023, 03:54 PM)רוני כתב: הזבובים שאצלי באקווריום כרגע יש לי מה לעשות איתם או שלשחרר אותם?
תשתמש בהם להטלת הביצים כמתואר לעיל.

אבל אני מבין לפי התיאור לעיל שהזבובים לא כלואים בכלל אלא באים רק להטיל ביצים, לא?