פורום תוכיפדיה
אילוף בעלי-חיים בעזרת קליקר - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: אילוף והתנהגות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=28)
+---- אשכול: אילוף בעלי-חיים בעזרת קליקר (/showthread.php?tid=397)

אילוף בעלי-חיים בעזרת קליקר - omri211 - 05-17-2018

[Image: WLboOTM.jpg]
אילוף בעלי-חיים בעזרת קליקר/הובא לאתר ע"י עומרי (omri211)
ניתן ליישם את העיקרון גם על תוכים
מאיפה לקנות קליקר? (הקלק על התמונה)

[Image: dU3yCV0.jpg]

שלום לכולם..
אחרי המון הבטחות החלטתי לשבת ולכתוב את המאמר אילוף באמצעות קליקר.
אז מקווה שתכבדו את ההשקעה שלי.

[Image: J0X18Kq.jpg]
מה זה קליקר?
קליקר זה מכשיר קטן דמוי שלט, עם כפתור.
המכשיר לא טכנולוגי ולא כלום, הוא בסך הכל משמיע קליקים שנשמעים כל פעם אותו הדבר.
במה הקליקר עוזר, הרי בסך הכל זה מכשיר שעושה קליקים, מה עושה אותו שונה מאילוף רגיל?
האם בכל פעם כשאמרתם לכלב/לתוכי או לכל חיה שהיא "כלבה טובה!", "תוכי טוב!", "חולדה טובה!" הקול שלכם נשמע באותו הטון?
התשובה היא לא! 
חיות המחמד לא מבינות עברית (וגם לא אנגלית לחכמולוגים) ומתקשות לשייך את ה"כלב טוב" שאתם אומרים כשאתם מדוכדכים, לבין ה"כלב טוב!" שאתם אומרים כאשר אתם שמחים.
אנחנו בני אדם, ואחת מהתכונות האנושיות שלנו היא שהקול שלנו משתנה לפי המצב רוח, ואנחנו לא מכשיר אלקטרוני שחוזר על עצמו.
בשביל זה הומצא הקליקר.
החיה משייכת את הופעת הקליק לחטיף, ולאט לאט מבינה שקליק = משהו טוב, עשיתי משהו טוב ואני מקבלת חטיף.
אז באופן טבעי היא תנסה לעשות שוב את אותה הפעולה, לקבל את הקליק וגם את החטיף.
(לכן חשוב לתת אחרי כל קליק חטיף, ראו תת-נושא "חוקי הקליקר")

אוקיי! השתכנעתי, קניתי קליקר ועכשיו אני רוצה להתחיל
חשוב לזכור שקליקר בידיים הלא נכונות יכול לעשות טעויות במנהיגות ובאילוף, וכל טעות ולו הקטנה עלולה לעלות לכם ביוקר.
לכן, לפני שאתם מחליטים לאמן את חיית המחמד בדקו שאכן הבנתם את כל הכללים (ראו "חוקי הקליקר") וקראתם את המאמר עד סופו, עד שאתם בטוחים שהבנתם.
עכשיו, כשאתם בטוחים שאתם מוכנים, זה הזמן להתחיל.
קחו את החיה לחדר בו רק אתם נמצאים - ללא שום משחקים או הסחות דעת.
אילוף באמצעות הקליקר מתחלק לשתי שיטות:

1. "שיטת הפיתוי" / Luring (טריקים ללימוד בעזרתה - שב, שכב, תבקש וכדומה) היותר נפוצה גם באילוף רגיל.
  2. "שיטת העיצוב" / Shaping לעתים הכי כדאי להשתמש בה, (בטריקים כמו "עבור בחישוק", "עבור בגליל", "הצבע על המקל")
  • שיטת הפיתוי (Luring)
    השיטה היותר ידועה, משתמשים בה גם באילוף ללא קליקר, אך לוקח יותר זמן ללמד ללא קליקר.
    בשיטה זו משתמשים על ידי מתן "חטיף", לתת לבעל-החיים להריח אותה, ולהזיז בהתאם.
    לדוגמא בפקודה "שב", נותנים לכלב להריח את החטיף, מורידים את החטיף למטה.
    הכלב יושב ומיד מקליקים ונותנים חטיף.
    פעולה דומה עושים בפקודות "שב", "שכב", "תבקש", "תתגלגל", "תסתובב", "בוא אליי" ודומיהם.

• שיטת העיצוב (Shaping)
    שיטה פחות ידועה אבל היא מועדפת עלי.
    בשיטה משתמשים על ידי קליק וחטיף לכל תזוזה של החיה לכיוון החפץ הרצוי.
    למשל אם אני רוצה לאלף חולדה להיכנס לתוך החישוק, כל תזוזה שלה אל החישוק תזכה אותה בקליק וחטיף.
    כך שוב ושוב, עד שהיא מבינה, ואז אני אקליק ואתן חטיף רק בתנאי שהחולדה תכניס את שתי הרגליים שלה. כך להמשיך עם שלוש רגליים, ולבסוף לעבור בתוך החישוק.
    השיטה הזאת פשוטה וכיפית, מה שעושה אותה למועדפת עליי.
    פעולה דומה עושים בפקודות "עבור בחישוק", "עבור בגליל", "הצבע על מקל" (שהאף של החיה נוגע במקל. נקרא גם Pointing)

בסדר הבנתי! עכשיו אני רוצה באמת לאלף.
איך?
על כל פעולה רצויה של בעל החיים הקליקו ותנו חטיף.
חשוב לזכור, הקליק צריך להיות בזמן שבעל החיים עושה את הפעולה, ולא לפניה או אחריה!
מספר טריקים ללימוד יופיעו בסוף המאמר.

שימוש ב"פקודה"
בעל החיים הבין.
עכשיו מה שעלינו לעשות זה ללמד אותו פקודה (cue) שלפיה בעל החיים ידע מתי לעשות את הפעולה.
איך עושים זאת? - בפשטות.
מתחילים להוסיף את הפקודה הרצויה (יכולה להיות מילולית או רק סימן) לפני שבעל החיים מתחיל את הפעולה.
לאט לאט בעל החיים מבין שכשאתם אומרים את הפקודה הוא צריך לעשות משהו מסוים.
הפחיתו בקליקים ותתחילו להשתמש רק בפקודה - ולאחר מכן חטיף.

​​​​​​חוקי הקליקר
  • - לאחר האילוף לא צריך יותר את הקליקר! הקליקר לא מסמן לבעל החיים להתחיל את הפעולה, אלא מסמן לו שהוא עושה משהו טוב. כלומר, לאחר שבעל החיים, (למשל כלב) הבין את הטריק, לא צריך יותר להזכיר אותו אם רוצים שהוא יבצע אותו! רק במהלך האילוף.
  • - פעולת הקליק צריכה לבוא במהלך הפעולה של בעל החיים, לא לפני ולא אחרי. כאילו שאתם "מצלמים" את הפעולה הטובה. (זאת רק הדמיה, כן?)
  • - אל תנסו ללמד מספר טריקים בזמן אחד. אם בעל החיים עדיין לא הבין את הטריק הראשון לא מתחילים ללמד טריק שני!
    אלא רק כאשר 
    בעל החיים הבין את הטריק הראשון במלואו.

• - אחרי כל קליק חייב לבוא חטיף! חשוב מאוד.
  • - הקליקר הוא לא שלט רחוק! אל תשתמשו בו כדי לקרוא לבעל החיים או כדי לגרום לה לשים אליכם לב.
  • - אם אתם עצבניים, או לחוצים, אל תאמנו את בעל החיים, תרגיש בכך.
  • - תהנו מהאילוף! אם אתם לא נהנים ממנו, סימן שזה לא בשבילכם.
מקווה שנהניתם והבנתם.
בהצלחה!