פורום תוכיפדיה
עונת החלפת נוצות? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: עונת החלפת נוצות? (/showthread.php?tid=3325)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-01-2022

שלום לכולם ושנה טובה ומתוקה
  • לפני כשבועיים ראיתי במשך כמה ימים כלוב מלא נוצות.. רובן לבנות - פלומה.
    מצרף תמונה  [Image: HoDaqLu.jpg]
  • חייב לומר שמחזה מפחיד.... אבל לאחר כמה ימים זה פחת עד שכמעט ואין.
    אני שם לב לזה שהוא נראה עדיין נראה מבולגן בנוצות בפרט באזור החזה (היות וזה ג'אקו אני חושש ממריטה).
    מצרף תמונה [Image: QrUfHIt.jpg][Image: iXibWfV.jpg]
  • בנוסף אשמח ללמוד מניסיונכם, מה זה סוג הנוצות המוזרות האלו שאני רואה אותו מוציא אותן ... הן נראות מוזר מאוד.
    הקצה של השורש הוא עבה ורך אבל הנוצה קצרה [Image: 2yQ1lLj.jpg]
  • האם זו עונה של חילופי נוצות (הוא עכשיו בן שנה) האם זה נוצות "ילדות" שנושרות והוא מצמיח נוצות "בוגרות" כמו ציפורניים אצל בני אדם ?
    במידה ומדובר על חילופי נוצות, כל כמה זמן זה אמור לקרות בתוכי ובג'אקו בפרט?

RE: [פיצול] עונת החלפת נוצות? - צבי דגן - 10-01-2022

• לגבי התמונה הראשונה, אכן נראה כמו חילוף נוצות של נוצות הפלומה.
    זה אמור להימשך בין ימים בודדים לשבועות בודדים.
  • הנוצות שמוקפות העיגול, הן כנראה נוצות פלומה שאמורות לנשור.
    ליתר ביטחון, תערוך מעקב, רק כדי להיות בטוח שלא מדובר במריטת נוצות כרוני.
  • בתמונה האחרונה אנחנו רואים נוצת דם.
    זו נוצה שגדלה וכך היא היא נראית בראשית הגדילה, היא לא הייתה אמורה לנשור.
    כפי שציינתי לעיל, תנסה לשלול את עניין המריטה.
    ראה גם כאן: מריטת נוצות עצמית

RE: [פיצול] עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-01-2022

הי צבי, תודה על תגובתך.
אכן לגבי סעיף הראשון שלך, כפי שאמרתי זה פחת משמעותית... יש עדיין אך כבר מעט מאוד פלומה בכלוב.
לגבי סעיף2, מה שמוקף בעיגול זה כבר כשבועיים... אני מניח שזה לא מריטה, אכן הוא היה מתרכז באזור הזה או לפחות מתקדם שם ... תקן אותי אם אני טועה .

לגבי סעיף 3, איך אני יכול לשלול ? אני רואה לא פעם את הנוצות הללו בריצפה... למשל היום, ישה אצלי על הכתף, סידר נוצות, יצא הרבה אבק נוצות וכמה פלומות ואז ראיתי את גם שתי נוצות דם על הרצפה... איך אפשר לדעת האם הוא תלש אותן או שהן נשרו ? אולי יש סימן על נוצה כאשר היא נתלשת ?

RE: [פיצול] עונת החלפת נוצות? - צבי דגן - 10-02-2022

תוכים נוהגים לסדר, לנקות את הנוצות וגם למרוט נוצות שאינן תקינות.
כל עוד לא רואים קרחות, אפשר להתעלם תוך כדי מעקב כדי לראות אם אין מריטות כרוניות.

RE: [פיצול] עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-02-2022

(10-02-2022, 11:32 AM)צבי דגן כתב: תוכים נוהגים לסדר, לנקות את הנוצות וגם למרוט נוצות שאינן תקינות.
כל עוד לא רואים קרחות, אפשר להתעלם תוך כדי מעקב כדי לראות אם אין מריטות כרוניות.

תודה רבה צבי

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-07-2022

הי צבי,
אני ממש עצוב... גיליתי קרחת באזור הצוואר . כולי תקווה שזה קשור לחילופי נוצות והכל אבל אני סקפטי מאוד. מצרף כמה תמונות ראיתי בתוך שיש נוצת דם גדולה ממש אבל רואים לו את העור...
[Image: IRiPvrK.jpg][Image: FKRyvOb.jpg][Image: uBGZ2UR.jpg]
מקווה שזה לא מריטה..

RE: עונת החלפת נוצות? - צבי דגן - 10-07-2022

• מה שרואים מתחת למקור, זה טבעי ואין לך מה לדאוג.
  • את המקום השני צריך לבדוק.
  • קיימות סיבות אחדות לתופעה מוזרה ולא טבעית זו? אנסה למנות אותן אחת לאחת:
    [Image: bXXdd6U.gif] בעיות הורמונאליות שונות.
    [Image: bXXdd6U.gif] תזונה בלתי מאוזנת: שגורמת לחוסרים באבות המזון, במינראליים או מחסור רציני בוויטמינים חיוניים.
    [Image: bXXdd6U.gif] אכילת יתר של שקדים או חמניות (גורם לאי ספיגת הסידן בגוף).
    [Image: bXXdd6U.gif] דלקת חריפה בעור התוכי כתוצאה מגדילה מעוותת של הנוצות, (צריך בדיקת וטרינר שמתמחה בתוכים).
    [Image: bXXdd6U.gif] טפילים, קיימים שני סוגים שונים של טפילים שעלולים לגרום למריטת הנוצות - סוג אחד הוא טפיל חיצוני, על פני העור וסוג אחר - הוא פנימי, מתחת לפני העור, (צריך בדיקת וטרינר שיש לו ניסיון עשיר בטיפול בתוכים).
    [Image: bXXdd6U.gif] חילוף חומרים בלתי סדיר ולא תקין.
    [Image: bXXdd6U.gif] בעיות הורמונאליות שונות.
    [Image: bXXdd6U.gif] סיבות התנהגותיות.
    [Image: bXXdd6U.gif] סטרס.
    [Image: bXXdd6U.gif] חוויה טראומטית.
  • בדוק את הסעיפים הנ"ל (אלה שאתה יכול בכוחות עצמך ואחרים - באמצעות הווטרינר), אחד לאחד באופן יסודי, וודא שהם מתקיימים באופן תקין.
  • אם הכל תקין - בקר אצל ווטרינר שיש לו ניסיון עם תוכים כדי שיבדוק סיבות פתולוגיות.
    אם תוצאות הבדיקה תהיינה שליליות, נוכל להניח שיש כאן סיבה התנהגותית ונייעץ לך איך לטפל בתוכי.

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-07-2022

צבי, תודה על תגובה מפורטת.
לגבי תמונה ראשונה, התכוונתי לאזור הצוואר ולא מתחת למקור... כל ההתמקדות שלי היא באזור הצוואר .
רוב הסעיפים כאן שרשמת הם יותר בדיקות וטרינריות ...
כן יכול לומר מהצד שלי, לאחרונה הוא קיבל קצת יותר שקדים. גרעיני חמניה כמעט ולא.
לאחרונה היה ויש לו עדיין חילופי נוצות כמו שאתה זוכר היו מלא נוצות פלומה בכלוב במשך כמה ימים .
מה שכן, אני בשבועות האחרונים פחות מקדיש לו זמן בגלל העומס בעבודה והוא נשאר יותר זמן בכלוב.
איך אני יכול לבדוק סטרס או חוויה טראומטית? היה איזה לילה שהוא פתאום השתולל בכלוב מסיבה לא ידועה אבל מהר מאוד נרגע ועלה על המקל שלו... זה היה לפני כשבועיים.. דבר כזה יכול לגרום לזה?

לגבי וטרינר, כמו שאתה זוכר את החוויה שלנו ששיתפתי כאן, אצל וטרינר הראשון שהוא ראה בחייו וזה עלה לי ביוקר ביחסים שלי עם התוכי, הטראומה שהוא חווה שם היתה בלתי רגילה ולכן אני לא סס לרוץ איתו לוטרינר... כאדם, קצת איבדתי אמון
בבעלי מקצוע שקוראים לעצמם וטרינר מתמחה בציפורים אם לומר את האמת.

RE: עונת החלפת נוצות? - צבי דגן - 10-07-2022

• נראה לך שהתוכי יכול להגיע לאזור הזה כדי למרוט?
  • נראה לי שיש לכך סיבה אחרת.
  • תפסיק מיד את נתינת השקדים.
  • חילוף נוצות מתרחשת על כל הגוף במידה שווה ובאופן הדרגתי ולא במקום אחד ולא נוצרות קרחות.
  • אתה לא יכול לבדוק סטרס או חוויה טראומטית, אלא אם ידוע לך שהתוכי חווה חוויה כזו.
    בעניין הלילה ההוא, זה יכול להיות, אבל זה לא בלתי הפיך, ויש לעקוב.
  • אתה צודק שכדאי לברר את הנושא אצל ווטרינר שיש לו ניסיון עם תוכים, אבל תמתין עוד קצת ורק אם תבחין בהחמרה תאלץ לבקר אצל הווטרינר.
    ראה כאן: רשימת וטרינרים מוכרים, שיש להם ניסיון עם תוכים

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-08-2022

זה בהחלט אזור שהוא יכול להגיע אליו, אני רואה אותו מתעסק שם לעיתים...
מה שכן אני רואה שם, זקיקי נוצות חדשים... לצערי יש קרחות במיוחד עכשיו אני רואה גם את הזפק שלו קצת
עד לפני חילופי נוצות לא היו תסמינים למריטה בכלל ועכישו הוא עם קרחות   עָצוּב.
אני ממש מוטרד מזה מאוד...