פורום תוכיפדיה
התוכי נושך - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: התוכי נושך (/showthread.php?tid=3054)

עמודים: 1 2 3 4

RE: התוכי נושך - צבי דגן - 11-16-2021

אני מבין שלא קראת בעיון את כל מה שציינתי לעיל.
לפני שאציע לך מה לעשות, אתה צריך להגיד לי באיזה מצבים התוכי שלך נושך אותך?
אמנה את המצבים והנסיבות שבהן עלול התוכי לנשוך ואתה תבחר אחד או יותר מהמצבים האלה:
  1. "התנהגות נשכנית" כתוצאה מהתנהגות "גוזלית"
    בדומה לילדים וגורי יונקים אחרים, שנמצאים בשלב האוראלי של חייהם ונוהגים לבדוק ולהכניס כל דבר שהם רואים לפה כך גם גוזלי תוכים, שחוקרים ובודקים את הסביבה שלהם באמצעות המקור. במקור קיימת מערכת עצבית ענפה.
    ברור שגוזלי תוכים לא מודעים לכאב שהם גורמים ע"י הנשיכה וכאן הוא תפקידנו להראות להם וללמד אותם שכך הוא הדבר וכי התנהגות זו איננה רצויה.
    בניגוד ליונקים, הרמת הקול לא תתקן מעשה זה אלא להפך - הגוזל יחשוב שצעקה היא תגובה חיובית ורצויה וכך ימשיך לנשוך כדי לקבל תגובה דומה.

2. "התנהגות נשכנית" כתוצאה מרצון לאחיזה יציבה
    כשמגדל-תוכי חדש שולח את ידו כדי שהתוכי יעלה עליה, התוכי יעזר במקור, כ"רגל שלישית" כדי להיאחז באופן יציב יותר.
    אם תמשוך את ידך כשהוא עושה זאת, רק תערער את יציבותו והוא יצטרך "לאחוז" חזק יותר ומהר יותר בפעם הבאה וכך, מבלי משים, תחזק את ההתנהגות הנשכנית של התוכי שלך.

3. "התנהגות נשכנית" שנובעת מפחדים
    ברוב המקרים, תוכים נושכים בגלל פחדים או בגלל חוויות טראומטיות שעבר.
    בעת סכנה או בהלה, ישתמשו הציפורים באמצעי היעיל ביותר שלהם והיא היכולת התלת-ממידית - התעופה.
    הציפור, תפרוש כנף ותמריא. רק לעתים נדירות - התוכים נושכים בטבע.
    לעומת זאת בשבי, ובמיוחד כשהן קצוצות כנף ויכולת התעופה נפגמה, הרי שהנשיכה היא האפשרות היעילה יותר כדי להתגונן ולהתחמק מפני הסכנה.

4. "התנהגות נשכנית" שנובעת מרצון להתגונן (או להגן על...)
    תוכי עלול לנשוך כדי להגן על אזור המחיה שלו = הנחלה  (ראה גם טריטוריה) שלו (הכלוב, בן הזוג או האדם שאליו הוא נקשר). 

5. תוכים רבים לומדים שאם הם נושכים הם מקבלים את מבוקשם, כמו: הצעקות של האדם הננשך (תוכים עשויים ליהנות מה"משחק" הזה), או החזרתו לכלוב שבו הם יכולים לאכול.

6. תוכים עשויים ללמוד שבאמצעות הנשיכות הם עשויים למנוע אירוע שלא מעוניינים בו כגון גזירת הציפורנים או חזרה לכלוב.

RE: התוכי נושך - צבי דגן - 11-16-2021

לעומת המצבים שהזכרתי לעיל, קיימים מצבים שבהם התוכי אומנם נושך, אבל ההתנהגות הזו לא נחשבת כהתנהגות נשכנית אלא מעין משחק.
  1. "התנהגות נשכנית" שנובעת מנטייה אגרסיבית בתקופת הרבייה.
    לחלק גדול מהתוכים, קיימת נטייה, בתקופת הרבייה, להיות תוקפניים יותר מתוך הצורך להגן על בני זוגם, על הכלוב שהוא שטח מחייתם ועל תיבת הקינון.
    יש להפריד את סוג הנשיכות האלה מיתר הנשיכות משום שהן תלויות-זמן וחולפות לאחר עונת הרבייה.

2. "התנהגות נשכנית" שנובעת מסיבות רפואיות 
    תוכי שחש ברע לא יהיה סובלני לזולתו משום שבגלל חולשתו, הוא חושש לחייו ולכן - מעדיך להיות לבד ועלול לנשוך בניסיון להרחיק אתכם ממנו.

3. התנהגות נשכנית שמשולבת בשינויים התנהגותיים נוספים כמו אכילה פחותה ופעילות מופחתת - קח אותו, ללא דיחוי, לווטרינר.

4. תוכים צעירים - תוכים צעירים נושכים כל דבר הבא איתם במגע כדי ללמוד או לגלות חפצים חדשים וכדומה.
    תוכים בוגרים - תוכים בוגרים נושכים מסיבות כגון חוסר שביעות רצון, רוגז, איום, פחד ובהלה.

5. תוכים עלולים לנשוך את הציפורניים, במיוחד אלה שצבועות בחושבם שמדובר בפרי צבעוני.

RE: התוכי נושך - מרדכי פרידמן - 11-17-2021

מאיפו אני אמור לדעת למה הוא נושך מלאך

RE: התוכי נושך - צבי דגן - 11-17-2021

אתה לא אמור לדעת  למה התוכי נושך, אבל אתה כן אמור לדעת באילו סיטואציות, מצבים הוא נושך.
אעזור לך לזהות בעזרת הנקודות הבאות:
  1. תתאר את המקרים, האירועים, המצבים, שבהם התוכי נושך.
  2. קח בחשבון שהתוכים ובמיוחד - הצעירים בודקים כל דבר בעזרת המקור.
  3. האם התוכי נושף אותך כאשר הוא רוצה לעלות על היד (האצבע) שלך?
  4. האם הוא נושך אותך כתוצאה מפחד? (אולי עדיין הוא לא רגיל אליך וחושש/מפחד ממך).
  5. האם הוא מנסה להתגונן מפניך בזמן שאתה מתקרב אליו?
  6. וגם תתאר מה בדיוק אתה עושה לאחר שהתוכי נשך אותך.

RE: התוכי נושך - מרדכי פרידמן - 11-18-2021

התוכי נושך  מתי שאני שם לו את היד ואני אומר אח

ביישן

RE: התוכי נושך - צבי דגן - 11-18-2021

קראת את מה שכתבתי לך בתגובה מספר 6?
  • אם הנשיכות אינן אגרסיביות ולא כואבות, תתעלם מהן.
  • אולי התוכי נושך אותך בגלל שהוא פוחד ממך ורוצה להגן על עצמו?
    במקרה כזה, אסור לך להעניש אותו משום שזה רק יחזק את ההתנהגות הנשכנית ויספק לתוכי סיבת נוספת לנשוך.
  • אולי התוכי נושך אותך משום שניסית לגעת בו לפני שהוא התרגל אליך?
    אל תכניס את הידיים לכלוב במשך לפחות שבועיים מהגעתו אליך.
    אל תפלוש לטריטוריה של התוכי, לפני שהתפתחו בניכם יחסי אמון הדדיים.
  • בשבועות הראשונים, לאחר שקנית את התכי, תנסה לתקשר איתו במילים, לתת לו אוכל, לנקות את הכלוב וכדומה.
    לאחר מכן, תוכל לנסות להתקרב אליו כשהוא נמצא מחוץ לכלוב ולתת לו מזון שאהוב עליו (למשל - גרעין).
    חשוב להשאיר את הדלת, של הכלוב, פתוחה ולא לשכוח לסגור את כל  פתחי הבית.

RE: התוכי נושך - מרדכי פרידמן - 11-19-2021

בינתיים אני כבר הוצאתי אתו מהכלוב

RE: התוכי נושך - צבי דגן - 11-19-2021

תרגיל אותו בהדרגה.
תתחיל מרחוק ולאט לאט תתקרב.
אם תבחין שהוא פוחד, שוב תתרחק.

RE: התוכי נושך - מרדכי פרידמן - 11-20-2021

מה אני הותו ים שויגיה אני וצתי אתו מהכלוב

RE: התוכי נושך - צבי דגן - 11-20-2021

לא מבין את הכתוב.