פורום תוכיפדיה
רשימת המזונות המלאה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: רשימת המזונות המלאה (/showthread.php?tid=178)

עמודים: 1 2 3

RE: רשימת המזונות המלאה - גורי - 08-10-2018

תודה על התשובות המהירות והממצות

RE: רשימת המזונות המלאה - צבי דגן - 08-10-2018

בבוא העת, יתכן שאוכל להציע לך מספר חוות שבהן תוכל להשיג את המזונות האלה בשקים ובמחיר הוגן.
במקרה כזה חשוב לשים לב לתאריך התוקף של המזון שיהיה לפחות חצי שנה קדימה.
כמו כן, תצטרף לקנות מכלים אטומים שיש להם סגירה הרמטית (במכסה יש גומיה והא נסגר בכוח).

RE: רשימת המזונות המלאה - yinon236 - 08-11-2018

(03-10-2018, 11:20 PM)צבי דגן כתב:  
  1. הרשימה הנ"ל לא גמורה ואני ממשיך לעדכן אותה.
  2. אין טעם להכין "רשימת מזונות עפ"י ערך תזונתי" משום שצריך לתת לתוכי את כל המזונות המומלצים (ראה להלן), מה שנקרא "תזו נה מאוזנת".
    אם תיתן להם את מגוון המזונות האלה, הם בעצם יקבלו את כל הערכים התזונתיים שדרושים להם.
  3. "רשימת מזונות עפ"י ערך תזונתי" - טובה לבני אדם משום שבני האדם אוכלים באופן צלא מסודר, ללא גבולות ובעיקר "מזון זבל" (ג'אנק-פוד) ולכן בא הצורך בערכים תזונתיים.
    תזונה מאוזנת
    התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:

1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
    2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
    3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
      בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל מגוון רחב של זרעים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.

4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
      חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים.
      מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזליהם.
      ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פירות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
      מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.

5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשרייה - כל יום ירק אחר.
    6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפירות).
    7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן.
    8. מים טריים - להחליף בכל יום.

• אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
    • אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    • כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה).
      וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).

שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
    זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעיז ולאכול.

בנוגע לתפריט שצבי אמר, שזה יהיה קל, אפשר לחלק את התפריט לפי ימים, דוגמא שהכנתי לפני שנה.
[Image: ktpIqnn.jpg]
כשכתבי רבע ביצה קשה כולל קליפה. לוקחים ביצה קשה, חותכים ל4 רבעים ושים בשקית ניילון ובמקרר, למרות שאני ממליץ לקנות מוכן מהחנות חיות.

ובנוגע לאוכל האסור, אפשר לשים פעם בשבוע שן שום שלימה מקולפת ולהוציא באותו היום, זאת אנטיביטיקה טבעית ומונע פטרייה בזפק, לא ידוע לי שזה אסור, בנוסף שמעתי שגם תות עלול להזיק ללב שלהם.

(08-10-2018, 07:48 PM)גורי כתב:
(03-10-2018, 11:20 PM)צבי דגן כתב:  
  1. הרשימה הנ"ל לא גמורה ואני ממשיך לעדכן אותה.
  2. אין טעם להכין "רשימת מזונות עפ"י ערך תזונתי" משום שצריך לתת לתוכי את כל המזונות המומלצים (ראה להלן), מה שנקרא "תזו נה מאוזנת".
    אם תיתן להם את מגוון המזונות האלה, הם בעצם יקבלו את כל הערכים התזונתיים שדרושים להם.
  3. "רשימת מזונות עפ"י ערך תזונתי" - טובה לבני אדם משום שבני האדם אוכלים באופן צלא מסודר, ללא גבולות ובעיקר "מזון זבל" (ג'אנק-פוד) ולכן בא הצורך בערכים תזונתיים.
    תזונה מאוזנת
    התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:

1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
    2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
    3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
      בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל מגוון רחב של זרעים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.

4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
      חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים.
      מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזליהם.
      ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פירות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
      מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.

5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשרייה - כל יום ירק אחר.
    6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפירות).
    7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן.
    8. מים טריים - להחליף בכל יום.

• אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
    • אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    • כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה).
      וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).

שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
    זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעיז ולאכול.

קראתי בעיון וכטירון בתחום, הרשימה קולעת בול למתחילים. יש לי שאלה בנושא עלויות.
תזונה מאוזנת שכזאת ל-35 פרטים בגודל ממוצע של גרינצ'יק/קוקוטייל מה עלותה החודשית? (פחות או יותר) 
היות שאין לי כל מושג היכן לרכוש מזון איכותי ובמחיר הוגן האם  באפשרותך להמליץ על מוכרים. 
כפי שצבי כתב זאת בעיה מבחינת המחיר, אך אשתדל, מבחינת הירקות אני קונה כל פעם 3 ירקות וכותב איזה קניתי, כשהם נגמרים אני קונה 3 חדשים שלא ברשימה, עד שאני קונה את כל הפירות/ הירקות שברשימה, אני חוזר על אותם הירקות מחדש.
כל פעם זה עניין של עד 15/ 20 שקל, תלוי וגם לוקח זמן עד שהירקות והפירות נגמרים.
תערובת זרעים איכותית תעלה כ 20-30 שקל.
מזון ביצים כ 40 שקל וזה לוקח זמן עד שנגמר.
תערובת השרייה כ 30 שקל ל 2 קילו, לוקח זמן עד שנגמר.
כופתיות של חברת pretty bird לדוגמא, אני מכיר חנות שמוכרת ב 40 שקל וזה בערך בכל חנות. זה גם לוקח זמן עד שנגמר אבל כמובן שליותר מתוכי אחד זה נגמר יותר מהר.