פורום תוכיפדיה
רשימת המזונות המלאה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: רשימת המזונות המלאה (/showthread.php?tid=178)

עמודים: 1 2 3

RE: רשימת המזונות המלאה - צבי דגן - 03-18-2018

(03-18-2018, 05:36 PM)אהבת חיות כתב: כוונתי התרכזות בתוכי, זאת אומרת היתרונות של הפרי/ירק לתוכי.
אין הבדל גדול בין תוכי ליתר הייצורים החיים.

RE: רשימת המזונות המלאה - אהבת חיות - 03-19-2018

לא מאוד מדוייק צבי,יש מצבים שירק או פרי יכולים לתת ערכים לבעל חי אחד בצורה מסויימת ולאחר בצורה אחרת לגמרי,קח לדוגמא את עניין האבוקדו שרעיל לתוכים,השאלה אם יש משמעות לכתוב מה הערך שהוא נותן לבני אדם באתר על בעלי כנף כשהוא רעיל לבעלי כנף?

RE: רשימת המזונות המלאה - צבי דגן - 03-19-2018

א. אתה מביא לדוגמה את האבוקדו שעליו כתבתי במפורש שהוא רעיל, ציטוט: " אבוקדו (אסור לתת לתוכים)".
[Image: Le7q1p2.jpg]
ב. כל יתר הפירות ותכונותיהם (לפחות רובם), ככל שידוע לי, נכונים גם לתוכים.
ג. אם אתה יודע למיין את התכונות שמתאימות רק לתוכים - אשמח שתירתם למשימה.

RE: רשימת המזונות המלאה - אהבת חיות - 03-19-2018

צבי, ידוע לי שכתבת שאבוקדו רעיל לתוכי, אבל כיוון שהאתר עוסק בתוכים/עופות האם היתרונות של אבוקדו לאדם הכרחיים בכתיבה באתר?
אין לי שום כוונה לפגוע בעבודת הקודש שאתה עושה, ואם זה נשמע כך אני מתנצל, ההערות הן כדי לשפר למקסימום ולהבין את צורת החשיבה.

RE: רשימת המזונות המלאה - צבי דגן - 03-19-2018

(03-19-2018, 01:13 PM)אהבת חיות כתב: צבי, ידוע לי שכתבת שאבוקדו רעיל לתוכי, אבל כיוון שהאתר עוסק בתוכים/עופות האם היתרונות של אבוקדו לאדם הכרחיים בכתיבה באתר?
אתה צודק שזה לא הכרחי, אלא שחשבתי שכדאי לדעת גם את מה שמזין את האדם. (להשכלה כללית)
אין לי שום כוונה לפגוע בעבודת הקודש שאתה עושה, ואם זה נשמע כך אני מתנצל, ההערות הן כדי לשפר למקסימום ולהבין את צורת החשיבה.
ברור לי שאין לך כוונה לפגוע ואני מקווה ש עכשיו הבנת את אופן החשיבה שלי.
אם "על הדרך" אפשר ללמוד דברים נוספים הרי זה משובח, זה הערך הנוסף של ההתיחסות שלי.
אם זה לא מפריע - למה לא?

RE: רשימת המזונות המלאה - אהבת חיות - 03-20-2018

חשיבה מעניינת, האם נראה לך הגיוני לכתוב בצורה כזאת: לאדם הערך התזונתי כך וכך...
לעוף/לתוכי הערך התזונתי כך וכך... (במידה שאנחנו יכולים לדעת באמת מה הפרי/ירק נותן לעוף/תוכי)

RE: רשימת המזונות המלאה - צבי דגן - 03-20-2018

אין טעם להפריד בין האדם לתוכים משום שמבחינה הערכים התזונתיתים, אין הבדלים משמעותיים.
יש לך את זה: צמחים מותרים וצמחים רעילים
ויש גם את זה: תזונה מאוזנת
ויש את זה: הערך התזונתי של מזונות צמחיים
נדמה לי שיש לך כיסוי לכל הדרישות.

RE: רשימת המזונות המלאה - jhony_bravo - 03-26-2018

הערך התזונתי לאדם ולתוכי הוא זהה
החומרים החיוניים (כאלו שגוף האדם או גוף התוכי לא יכולים לייצר) מעט שונים
לדוגמא ויטמין C חיוני לאדם אבל לא לתוכים כי הם יכולים לייצר אותו בעצמם

RE: רשימת המזונות המלאה - גורי - 08-10-2018

(03-10-2018, 11:20 PM)צבי דגן כתב:  
  1. הרשימה הנ"ל לא גמורה ואני ממשיך לעדכן אותה.
  2. אין טעם להכין "רשימת מזונות עפ"י ערך תזונתי" משום שצריך לתת לתוכי את כל המזונות המומלצים (ראה להלן), מה שנקרא "תזו נה מאוזנת".
    אם תיתן להם את מגוון המזונות האלה, הם בעצם יקבלו את כל הערכים התזונתיים שדרושים להם.
  3. "רשימת מזונות עפ"י ערך תזונתי" - טובה לבני אדם משום שבני האדם אוכלים באופן צלא מסודר, ללא גבולות ובעיקר "מזון זבל" (ג'אנק-פוד) ולכן בא הצורך בערכים תזונתיים.
    תזונה מאוזנת
    התזונה הנכונה לתוכי צריכה להיות מגוונת ומאוזנת:

1. כופתיות בגודל שמתאים לגודל התוכי - מזון בסיסי שיהיה זמין כל יום.
    2. תערובת זרעים יבשה, שמותאמת לגודל התוכי - שלוש פעמים בשבוע.
    3. תערובת זרעים/קטניות מושרים למשך 24-48 שעות, תוך החלפת המים כל 3-4 שעות - 1-2 פעמים בשבוע.
      בנוסף לזרעים היבשים הרגילים, התערובת תכיל מגוון רחב של זרעים, כמו: שעועית, חומוס, אפונה, סויה, שעורה, תירס, דוחן לבן, שיבולת שועל, אורז מלא, דורה, חיטה, מאש, חריע, כוסמת, עדשים.

4. ביצה קשה (כולל הקליפה) או מזון ביצים (שקונים בחנות) - 1-2 פעמים בשבוע, רבע ביצה בכל פעם.
      חשוב לתת ביצה קשה או מזון ביצים בעיקר לתוכים שנמצאים בתהליך הרבייה, ותוכים שמאכילים גוזלים.
      מזון הביצים מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים, יש לו מרקם רך מה שמקל לעיכול ע"י הגוזליהם.
      ניתן לפזר את מזון הביצים על מזון לח (פירות, ירקות או השרייה/הנבטה) ומגישים לתוכים.
      מזון ביצים יש לאחסן בכלי הרמטי במקרר.

5. ירקות ("חיים") מסוגים שונים, כמו: ברוקלי, פלפלים מכל הצבעים, גזר, סלק, קולורבי, עלי ביבי, כרובית, פלפל חריף, קישואים ולא לשכוח את הנבטים וההשרייה - כל יום ירק אחר.
    6. מעט פרות (אצל תוכים ממשפחת הלורים יש להרבות בפירות).
    7. אבן גיר או סבידה - זמין כל הזמן.
    8. מים טריים - להחליף בכל יום.

• אסור לתת: אבוקדו (רעיל לתוכים), אלכוהול, בצל, שום, חציל, שוקולד (רעיל לתוכים), תורמוס, אוכל מתובל, בצל, עגבנייה, משקאות מתוקים או חריפים תפו"א, פטרוזיליה, קפה, בלוטי אלון, ערמונים, בוטנים מצופים, תערובות פיצוחים למיניהן, חטיפים (במבה, ביסלי וכדומה), ביסקוויט, לחם, מזון מומתק וכל מזון מעובד (כמו במבה, בסלי, שימורים וכדומה).
    • אסור לתת שקד מר (קטן ורחב יותר ביחס לשקד רגיל) – מכיל ציאניד. מסיבה כלשהי שקדים מרים נפוצים בתערובות לתוכים גדולים, במידה ונמצאו, יש להוציאם.
    • כמו כן, לא לתת לתוכי מזון שהוכן עבור בני האדם - הוא מכיל כמויות גדולות מידי של תבלינים (במבה, ביסלי , דוריטוס וכדומה).
      וכן - משקאות לא טבעיים ( קולה, ספרייט, סודה וכדומה).

שים לב, תוכים שלא הורגלו למגוון מזונות מגיל מאוד צעיר, יתקשו להתרגל אליהם בגיל מבוגר.
    זה לא אומר שצריך לוותר, תמשיך להציע להם עד שיטעמו ואז הם ימשיכו להעיז ולאכול.

קראתי בעיון וכטירון בתחום, הרשימה קולעת בול למתחילים. יש לי שאלה בנושא עלויות.
תזונה מאוזנת שכזאת ל-35 פרטים בגודל ממוצע של גרינצ'יק/קוקוטייל מה עלותה החודשית? (פחות או יותר) 
היות שאין לי כל מושג היכן לרכוש מזון איכותי ובמחיר הוגן האם  באפשרותך להמליץ על מוכרים.

RE: רשימת המזונות המלאה - צבי דגן - 08-10-2018

אני לא יכול להגיד לך מה יהיו העלויות שלך משום שאי אפשר להעריך את כמויות המזות שהתוכים יאכלו.
הדבר תלוי בגודל התוכי, בעונת השנה - בחורף ובעונת הרבייה אוכלים יותר.
אבל, אוכל להגיד לך שאם תוסיף להם ירקות וזרעים מושרים (זול), הם יאכלו פחות כופתיות (יקר).
מלבד זאת, תוכל לקנות את המזונות האלה בשקים ואז המחיר לפי ק"ג נמוך יותר.
לא תמצא מכירה בשקים בחנויות רגילות אלא רק בחוות גידל.