פורום תוכיפדיה
מזון, מזון, מזון - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: תזונה (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=25)
+---- אשכול: מזון, מזון, מזון (/showthread.php?tid=171)

מזון, מזון, מזון - בועז זאבי - 03-09-2018

[Image: nYXP3cY.jpg]
מזון, מזון, מזון / מאת בועז זאבי
הקדמה
לא בכדי נבחר שם המאמר - "מזון, מזון, מזון". במקרים רבים, אנשים אינם מיחסים תשומת לב מספקת וחשיבות ראויה למזון אותו הם מספקים לבעל החיים. תוכי אוכל כשליש ממשקל גופו ביום. המזון הנאכל משפיע מהותית על בריאותו, מבנה גופו, יופיו, יכולת הריבוי שלו, מצב רוחו ותוחלת חייו,.
לחם הינו מזון בריא אבל לא בריא לאכול רק לחם. לתוכי גם לא בריא לאכול רק דוחן או כל "מזון-בריא" ככל שיהיה. גיוון במזון התוכי יספק לו מגוון ויטמינים, מינרלים ואבות מזון חיוניים גם ללא תוספים מלאכותיים כמו אבקות וויטמינים. למרות זאת, התוכי אוכל בטבע עשרות סוגי מזון הכולל גרעינים, ירקות ופירות במגוון שמשתנה עם חילופי העונות. קצת קשה לנו להתחרות במגוון העצום שמספק לו הטבע ולכן רצוי להוסיף גם תוספי מזון. תוספי המזון כשמם כן הם וכך יש לספק אותם בכמויות קטנות ובנוסף למזון רגיל, עשיר ומגוון.
הגישה שלי בנושא היא שיש לתת לתוכי מזון עשיר ומגוון למכביר ומעט מאוד תוספים מרוכזים, ובכל מקרה, לתת פחות מהמינון המומלץ ע"י היצרן, שהרי יש לו אינטרס להמליץ על מינון גבוה ככל שניתן (הם מרוויחים מכך). זאת ועוד, כשהמזון הבסיסי שאנו מספקים עשיר, נחיצות התוספים הולכת וקטנה.
מאמר זה נכתב על ידי כמי שמגדל תוכים קטנים עד בינוניים. הכוונה היא לקוקטיילים, תוכונים אנגליים, ציפורי אהבה, נאופמות ועוד. בתור שכזה, לקבוצה זו אני יכול להיות אחראי. למרות האמור, הרי שצורת ההסתכלות על הנושא וברוב המקרים גם הסוגים והמינון המתוארים כאן יתאימו גם לתוכים גדולים, אך זאת לפי הבנתכם ומיטב שיפוטכם.
כחובב ריבוי תוכים מנוסה, שקורא בספרים ובאינטרנט, משתתף מידי פעם בכנסים, לומד, מפנים ומיישם בגידול, כתיבת מאמר נובעת מתוך גישה מעשית ומהניסיון שצברתי במהלך השנים.
זאת יש לזכור ולדעת, מזון ובע"ח אינם מתמטיקה. יש עוד דעות נכונות, גישות טובות ושיפורים אפשריים. כמוכם, גם אני נמצא כל הזמן בתהליכי למידה.
נקודה חשובה: אין לצדד בגישה של "הכל או לא כלום".
הדברים שמתוארים כאן הם תוצאה של ניסיון וטיפול של חובב שמגדל להקה גדולה ומושקעת. אפשר בהחלט להשקיע פחות ולתת לתוכים רק חלק מהמגוון הגדול המתואר בהמשך, אך לזכור - "מזון, מזון, מזון" איכותי, מגוון שמכיל את כל אבות המזון, הויטמינים והמנרלים, מה שנהוג לכנות בשם "תזונה שקולה" הם הערובה להצלחה.
הערה חשובה נוספת: התוכי, כבעלי-חיים רבים אחרים אינו נוטה להחליף סוגי מזון בקלות.
הדבר נובע מכך שבטבע בעל-חיים סקרן שמנסה סוגי מזון לא מוכרים, עלול להתנסות גם בצמח רעיל שיגרום למותו של בעה"ח. לכן אנחנו עדים לתהליך איטי ומיגע להרגיל את התוכים לסוגי מזון נוספים בריאים וטעימים ככל שיהיו. השיטה היא להמשיך ולתת להם את המזון החדש בקרבת המזון שהם רגילים לאכול.
זהירות סכנה: לפני שנגיד מה כן, נציין ונדגיש מה לא - אסור לתת לתוכי: אבוקדו ושוקולד ומשקאות שמכילים אלכוהול.
ראה מאמר מפורט בנשא כאן:
צמחים מותרים וצמחים רעילים
שיהיה ברור, איני ממליץ לעשות ניסיונות על התוכי שלכם. אני מניח שיש עוד צמחים רבים רעילים או "רק" מזיקים למערכת הרבייה, מערכת העיכול וכדומה. לכן אם יש ספק, תבדקו קודם כדי שלא תצטערו.
בהזדמנות זאת נציין את רעילותו של גז הנפלט מטפלון כאשר הוא נשרף. טפלון מצפה סירים, מחבתות מגהצים ועוד. אם משאירים מחבת מצופה טפלון (לאחר שהשמן או הנוזלים שבמחבת נשרפו/התאדו) , המחבת מתחממת מאוד, הטפלון נשרף ופולט גז שהוא רעיל לתוכים. במקרה שזה קורה יש מייד לפנות את התוכי למקום חלופי. אם לא ניתן לעשות זאת, אז לפחות לפתוח מייד את כל החלונות והדלתות. מדהים כמה מהר ימות התוכי מהרעלה כזו.
באופן כללי, מערכת הנשימה של תוכי (וציפורים בכלל) משוכללת ורגישה הרבה יותר משל היונקים (ובהם בני האדם) - אך זה נושא למאמר נפרד. לכן יש להיזהר מאוד עם גזים וחומרים מתאיידים (דלק, צבעים, ספריי-דאודורנט, אלכוהול, טרפנטין וכדומה).
  • מזון בסיסי
    המזון הבסיסי העיקרי שהתוכים אוכלים הם גרעינים מהסוגים שאזכיר בהמשך. יש לקחת בחשבון שגרעינים נוספים ניתנים על ידי במסגרת המזון הטרי שאף הוא, יפורט בהמשך. מי שמסיבה כלשהי לא נותן מזון טרי, כדאי שיגוון יותר את תערובת הגרעינים.
    תערובת הגרעינים ניתנת על ידי עם כל הגרעינים יחד. אין טעם לתת כל סוג גרעין לחוד בכלי נפרד.

[Image: vdIYb96.jpg][Image: iPT6kPs.jpg][Image: I1xXiED.jpg][Image: lFafdfF.jpg]
אני שם בכלובים מזון בסיסי לשבוע. עם הניסיון ניתן לראות בכל כלוב מהי הכמות הנאכלת ולשים מעט יותר. לדעתי אין טעם לתת כל יום או יומיים מזון בסיסי, סתם עבודה מיותרת, במשך הזמן לומדים להעריך את הכמות המתאימה. בכלוב שהתחתית בנויה מרשת, אני ממליץ לשים תבנית או מגש כלשהו מתחת לכלי האוכל, כדי שהתוכי יוכל לאכול גם ממה שנפל מכלי האוכל - תוכים הם "בזבזניי מזון" מטבעם.
להלן התערובת הבסיסית לתוכים קטנים עד בינוניים:

[Image: iNfwhn9.gif] -  60% דוחן לבן – (גרעין כדורי קטן בהיר עם קליפה), יש בו כ- 4% שומן, 10% חלבון ו 70% פחמימות.
[Image: iNfwhn9.gif] -  24% בוריאה – (בעברית חפורית), גרעין אפור מאורך בדומה לגרעין אורז עם קליפה. מכיל אחוז גבוה של חלבון החיוני לבניית שרירים ורקמות אחרות.
[Image: iNfwhn9.gif] -  12% סיטריה – (או צטריה), גרעין קטן מהקודמים בצבע אדמדם או צהוב.
[Image: iNfwhn9.gif] -  4% חמניות - לתוכים עדיף להגיש את החמניות הקטנות מסוג א' (ולא סוג ב' או ג' מהחמניות הגדולות),  מכיל 50% שומן(!) אך מכיל גם הרבה סידן בדומה לקיטניות. רמת זרחן גבוהה המפריעה לספיגת הסידן.
  • פירוט מרכיבי המזון
    אני משתמש רק בדוחן לבן למרות שלא בטוח שהוא יותר טוב. הוא לבטח יקר יותר. לא כל הציפורים מתלהבות מדוחן חום או צהוב.
    [Image: iNfwhn9.gif] דוחן: אחת הבעיות שקיימות בתערובות מוכנות היא ששמים בהן דוחן לבן חום וצהוב כדי שהן תראינה צבעוניות, עשירות ומגוונות. הדוחן הינו המרכיב הזול ביותר בתערובת ובמיוחד הדוחן הצהוב והחום שהם הזולים ביותר. גם אם כתוב שיש את רשימת כל הגרעינים שצריך, תסתכלו ותבדקו בשקית. פשוט להסתכל דרך הניילון או לקחת חופן ביד ולראות שהתערובת מכילה את הגרעינים הדרושים ובכמות סבירה. לא מספיק אם יש בחופן 2-3 גרעיני בוריאה וכמות דומה של סיטריה. לדעתי קשה למצוא תערובת מוכנה טובה. הדרך לפתור את הבעיה היא לקנות שקית או שק של כל סוג ולערבב. בשוק התוכים ניתן לקנות בשקיות ושקים כל סוג גרעין שצריך.
    [Image: iNfwhn9.gif] בוריאה: הוא המרכיב היקר ביותר. לכן כמעט ואינו נכלל היום בתערובות רגילות. יש בו רמת חלבון גבוהה החשובה לתוכים בעיקר בזמן האכלת הגוזלים. חלבון הוא המרכיב החשוב והעיקרי בבניית רקמות השריר.
    [Image: iNfwhn9.gif] סיטריה: הוא גרעין יקר יחסית ולכן מופיע בכמות מזערית בתערובות מוכנות. אני מעדיף את הסיטריה האדומה מכיוון שמכינים לי את התערובת, וכך קל לי יותר לוודא שיש בה את הסיטריה היקרה שהזמנתי (ושילמתי). בעין לא כל כך מקצועית, הסיטריה הצהובה דומה לדוחן הלבן והצהוב.
    [Image: QvpgOQG.gif] זרעי חמניות (גרעינים שחורים): צריכים להיות מלאים. בסוג ב' או ג', חלק גדול מהגרעינים פשוט ריקים. לכן עדיף חמניות קטנות (הנקראות גם "אמריקאיות") שמתאימות גם לתוכים הקטנים ותכולתן גדולה יותר. בגרעיני חמניות יש 50% שומן! לכן אסור לתת לתוכים יותר מידי מגרעין זה. ניתן להעלות קצת את אחוז החמניות בתערובת בחורף כשקר, או כשהתוכים מגדלים גוזלים. יש לקחת בחשבון שלציפור שמנה יש בעיות ברבייה! לכן עדיף לא להגדיל את אחוז החמניות, ובכל מקרה אני ממליץ על לא יותר מ-10% מתחולת התערובת. גרעיני החמניות בדומה לגרעינים האחרים צריכים להיות לא קלויים וללא מלח! לתערובת היבשה איני מוסיף תוספי מזון בכלל. התוספים אינם "נדבקים" לגרעינים ואיני יכול לדעת מה מזה הם אכלו.
    [Image: QvpgOQG.gif] סלט: "סלט" הוא כינוי לתערובת של ירקות ופירות טרים וזרעים מושרים שהתוכים שלי אוכלים. אני מכין סלט גדול ואחיד למרות שקיימים הבדלים בהעדפות של סוגי תוכים ולעיתים אף - בפרטים השונים שמעדיפים מרכיבים שונים ממנו. הסלט מורכב מ- 40%-50% ירקות קצוצים, 40%-50% תערובת הנבטה (תערובת גרעינים מושרית במים), 20%-5% תוספות.

אחד היתרונות של ירקות אלו, תערובת ההנבטה והתוספות, הוא שניתן והכין כמות גדולה ולשמור במקרר, הם לא מתקלקלים במשך יומיים שלושה ואפילו ארבעה. כלומר אפשר להכין את כל הסלט לשלושה ימים ולתת בכל יום את החלק היומי. מהסיבה האחרונה, אני לא שם תפוח ופירות אחרים בסלט. פירות מתקלקלים מהר יחסית.
כשיש לתוכים גוזלים הם "טורפים" כמות עצומה של סלט. זוג קוקטייל או תוכי אהבה עם 4 גוזלים, אוכל ומאכיל כשתי כפות גדושות ביום, בנוסף לגרעינים היבשים וקצת כופתאות. כשאין גוזלים, כפית או גבעה קטנה ליום מספיק לגמרי עבור אותו זוג.
הירקות, גזר קישוא וסלק אדום אני קוצץ במגרדת (פומפייה) בחורים הקטנים בדומה לחורים שעושים בהם גזר מרוסק (לבני אדם). יחס הכמויות – 3-5 גזרים, קישוא אחד וחצי סלק קטן. ירקות נוספים שניסיתי- חסה/כרוב - בעיקר חסה שהתברר שהתוכים מאוד אוהבים. ירקות אלו יש לשטוף היטב מריסוסים נגד תולעים שהחקלאים נוטים להשתמש בכמויות גדולות. ניתן לתת חתיכות חסה גם בלי הסלט.
רג'ילת הגינה (ראה תמונה) - זהו צמח שעליו בשרניים, ניתן להוסיף לסלט או לתת ענפים קטנים עם עלים. מי שלא מכיר, שישאל את מי שיודע איך הצמח נראה.

[Image: Iqh6AE6.jpg]
תערובת הנבטה
אני משתמש בתערובת מוכנה + שיפורים.
היתרון בתערובת מוכנה היא שיש בה מרכיבים רבים. הבעיה עם התערובת המוכנה היא שיש בה גרגרים גדולים דמויי אפונה וחומוס שחלק גדול מהתוכים שלי לא אוכלים. לעומת זאת הם טובים לתוכים גדולים כמו הג'אקו, אקלקטוס, ארה וכדומה, לתוכים אלה דווקא המרכיבים הקטנים אינם מתאימים.
התערובת שאני משתמש נקראת "תערובת יונים" והיא מיובאת מבלגיה ע"י יבואן בשם "תוכיה". ניתן להשיג את התערובת ב- "ציפור ציפורי" של מאיר קרוט במושב ציפורי שבצפון, או חמד לחי ב"מושב חמד" צמוד למחלף שפירים במרכז. התערובת מכילה גרעינים יבשים של (בלי להיות מדויק) – תירס, דורה, שיבולת שועל, חריע, חומוס, אפונה יבשה, עדשים, חמניות, פישתן, פרליה ועוד.
אני מוסיף (לא הכרחי) - דורה, שיבולת שועל, עדשים חומים קטנים, שעועית תאילנדית ( נקראת גם "משי"), פרליה.
גם בשוק התוכים יש לקנות תערובת דומה, אלא שהיא מכילה בד"כ גם גרעיני שעועית גדולים שאצלי לא נאכלים (לא נורא). יש לשטוף את התערובת ואח"כ להשרות במים כ-24 שעות, לא יותר. אחרי כן יש לשטוף טוב כ- 2-3 דקות בזרם של הברז ולהניח בכלי סגור אך מאוורר. יש לשטוף את התערובת פעמיים ביום עד שמוסיפים לסלט. לא כדאי לשמור יותר מ – 24 שעות נוספות, מכיוון שמתחילה להיווצר פיטריה או עובש.
ניתן להכין "תערובת השרייה" למשך 4 ימים עד שבוע ובתנאי שיישמר במקרר.
בזמן ההשריה במים, אני מוסיף ויטמינים נוזליים מסוג "אמינו-ויט" של חברת "לינביץ תעשיות" מבית יצחק כדי שהגרעינים יספגו אותם. יש להוסיף את הויטמינים הנוזליים או האבקה לסלט המוכן. במקרה כזה יש לשים כחצי כפית מהאמינו-ויט הנ"ל לליטר סלט, מכיוון שלא מתבזבז חלק מהוויטמינים במים שנשפכים לבסוף.

[Image: JsTevgk.jpg] [Image: iPL6Whl.jpg] [Image: NvyGClg.jpg] [Image: k2FgIbK.jpg]
תוספות
תערובת ביצים - התוספת העיקרית שאני מוסיף היא תערובת ביצים - שוב של היבואן "תוכיה". יש גם של חברות אחרות אך תערובת זו מצוינת ונוחה לשימוש. על הקופסה מצויר תוכון ירוק. תערובת הביצים עושה את הסלט גם נוח לערבוב פחות דביק. בתערובת ביצים יש רמת חלבון גבוהה מאוד. כפי שכבר נכתב, יש לכך יתרון בזמן האכלת גוזלים. מאידך, אסור להגזים במינון מכיוון שעודף גדול של חלבונים יוצר עומס על הכליות, עומס שמסכן את הציפור שלא מאכילה גוזלים.
אורז - תוספת טובה וקלה להכנה. אני לא ניסיתי לתת לתוכים שלי, אך מגדלים רבים נותנים לתוכים גם אורז לבן מבושל ללא תבלינים וללא תוספת מלח. אפשר להוסיף את האורז לסלט או בנפרד. ביצים קשות ניתן לפורר בתוך התערובת עם הקליפה או לתת בנפרד פעם עד פעמיים בשבוע. יש להקפיד על רתיחת המים לפחות במשך 15 דקות במטרה להשמיד את חיידקי הסלמונלה, שעלול לסכן את התוכים. בימי הקיץ החמים יש להיזהר מפני קילקול הביצה. בחורף הבעיה פחותה והתוכים אוהבים מאוד את הביצים בעיקר כשיש גוזלים.
לאחר הכנת התערובת ניתן להוסיף ויטמינים באבקה. כפי שכבר ציינתי - הרבה פחות מהכמות המומלצת. ישנן  אבקות ויטמינים רבות ולעניות דעתי, לא קיים הבדל משמעותי בין האבקו השונות – לא ברבייה ולא בבריאות ומראה הציפור.
  • כופתאות
    אני משתמש לחלק מהתוכים בכופתאות פרסטיז' ( (prestige של חברת נוטריברד (nutribird) של "תוכיה". קוקטילים וציפורי האהבה בעיקר אוכלים בסביבות 5%-10% מהמזון שלהן כופתאות. הכופתאות המתאימות לסוגי תוכים אלו נקראות 14G עם כמות חלבון רגילה המתאימה לציפור בוגרת לא בעונת הרבייה. כופתאות 18G לתקופת הרבייה וטיפול בגוזלים, עם רמת חלבון גדולה בהרבה. שמתי לב שהם אוהבים יותר את ה 18G. לא כל הציפורים אוהבות ולוקח זמן להרגיל אותן. יש על הקופסה או השק הסבר איך להעביר אותן לאכול כופתאות.
    אני משתמש בכופתאות כתוסף מזון. יש בו מגוון אבות מזון, ויטמינים ומינרלים ואין ספק שזהו מזון בריא מאוד. לעצלנים במיוחד התוכי יכול להחזיק מעמד זמן רב באכילת כופתאות בלבד.

יש מספר חסרונות לכופתאות:
  1. הן סופגות לחות ונהיות כמו ביסקוויט שעמד בחוץ וזה תוך יום.
  2. התוכים אוכלים רק את המנה היומית, כלומר כל יום יש לשים כמות קטנה.
  3. הכופתאות הטובות יקרות. למרות שתיאורטית אין קליפה ולא מתבזבז , בפועל הרבה נופל מתקלקל ומה שנשאר ולא נאכל, מתפורר בתוך כלי האוכל או נזק לרצפה.
  4. אם אתם מגדלים גוזלים רק על כופתאות, מי שקונה את התוכי הגמול, צריך להאכיל אותו כופתאות או להעביר אותו בזהירות לאוכל רגיל קרי גרעינים.
  5. עם כל המחקרים והבדיקות אני עדיין מאמין בגיוון המזון. בכל מקרה נראה לי סיוט לאכול כל הזמן רק סוג מזון אחד, בריא ככל שיהיה.  
  • מזון מהיר
    כפי שכבר ציינתי, ישנם מספר מיני מזון מהיר. פרוסת לחם טרייה שלמה אפשר לתת לתוכים עם גוזלים וכשאין זמן להכין סלט. כפי שציינתי, לא מתאים לכל יום, אך מצוין למקרי "חרום". אפשרות נוספת היא עלה שלם של חסה.
    אחת האפשרויות האהובות בעיקר על קוקטיילים ותוכי אהבה היא קלח תירס לא מבושל. היתרונות של התירס הם שקל לתת אותו והוא מפטם את הגוזלים שגדלים מהר ועוברים את הגיל הקריטי. עד גיל זה שבועיים-שלושה, הם רגישים מאוד והתמותה גדולה יותר. שוב, כשאין גוזלים לא לתת יותר מידי תירס, שכן בדומה ללחם, הוא משמין (במצב זה הם גם לא אוכלים ממנו הרבה) תירס חשוב מפני שיש בו רמת ויטמין A גבוהה החשובה לדרכי הנשימה ובעיקר לרטיבות ממברנה קטנה, בפתח בית הבליעה הקולטת ועוצרת אבק וללכלוך בדרכו לכלי הנשימה.
    כפי שכבר ציינתי, סיר אורז במקרר מאפשר ללא הכנה רבה לפני ההאכלה לתת מזון זמין לגוזלים. רוב הציפורים אוהבות תפוחים. באירופה, כשמניידים ציפורים שמים להם חתיכת תפוח, במקום לשים כלי עם מים בכלוב בעת ההעברה, כלי המים נוטים להתהפך ולעשות לכלוך בכלוב ועל הציפורים. יוצאים מכלל זה מהניסיון שלי הם הקוקטיילים שבקושי טועמים מהתפוחים, אבל יכול להיות שאני לא מתעקש איתם מספיק.

• סיכום
    ישנן אפשרויות רבות לפנק את הציפורים שלכם ולקבל מהם תוצאות טובות יותר בבריאות, מראה, מצב רוח וריבוי.
    חס וחלילה, לא לנקוט בשיטה של "הכל או לא כלום" הרבה יותר טוב לתת רבע ממה שנכתב כאן מאשר לא לעשות כלום מכל זה
    יש שתי נקודות שהייתי מתחיל מהן: תערובת גרעינים טובה, הכוללת דוחן, בוריאה (חפורית), סיטריה ומעט חמניות.
    פעמיים-שלוש בשבוע ירקות כגון חסה גזר, קישוא (או מלפפון) וכרוב.