פורום תוכיפדיה
היפוך על הגב ללא תמיכה - "תינוק בעריסה" - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: אילוף והתנהגות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=28)
+---- אשכול: היפוך על הגב ללא תמיכה - "תינוק בעריסה" (/showthread.php?tid=160)

היפוך על הגב ללא תמיכה - "תינוק בעריסה" - גיא גבאי_GuyG - 03-06-2018

[Image: 2i8DKdh.jpg]
היפוך על הגב ללא תמיכה - "תינוק בעריסה" / גיא גבאי_GuyG
[Image: 40nJ6R6.gif] חיפשתי הרבה שיטות, דיברתי עם הרבה אנשים ולאף אחד לא הייתה תשובה לבעייה שהייתה לי (בעייה שיש לרוב האנשים בתרגיל הזה)..צ'יף עף ברגע שאני מנסה להפוך אותו...
הגורם לבריחה שלו מהסיטואציה הינו הגיוני ביותר- תוכי לא ירצה להתהפך כיוון שהדבר אינו טבעי לו כלל וכלל והיפוך שכזה מכניס אותו לסכנה.
מכירים את "תרגיל האמון" של בני האדם? זה שאתה נופל לאחור ומישהו שאתה סומך עליו במליון אחוז אמור להחזיק אותך בזמן שאתה נופל? זהו תאור מדויק של החשש וחוסר הבטחון שאופף את התוכי ברגע שאתם מנסים להפוך אותו וע"מ להגן על עצמו הוא בורח. להבדיל מבני אדם אנו לא יכולים להסביר לו במילים שאין לו ממה לפחד ולא משנה כמו הוא מרגיש בטוח איתנו-את הקו האדום הזה (מנגנון ההגנה העצמית שלו) הוא לא יחצה..

[Image: 40nJ6R6.gif] אז איך בכל זאת המון תוכים מתהפכים חופשי ללא בעייה?
חלק מהתוכים יותר "קלים" מבחינת אופי, חלק התרגלו וראו שלא מסכנים אותם ועוד כיוון שהבעלים שלהם, אלו שגידלו אותם הפכו אותם מגיל צעיר ועוד.
השיטה שלי הצליחה לא רק לי ואצלי מדובר בדררה (תוכי כביכול קשה לרוב הדעות) אז עם סבלנות והבנה מצידכם אני בטוח שתצליחו.

[Image: 40nJ6R6.gif] אני לא ממליץ ללמד את התוכי את התרגיל הזה לפני שמלמדים את התוכי את התרגילים האלו: מטרה, סיבוב, שלום, פרישת כנפיים (זה גם סדר הלימוד הכי הגיוני לדעתי).
  1.  שלב א'
    הצמידו את התוכי לחזה כך שיאחוז עם רגליו החולצה שלכם (חשוב שיאחוז בה) וכסו בעדינות את הגוף שלו בשתי כפות הידיים כך שיחוש מוגן ובמטרה שהוא יישאר במקום.
    אחרי כמה שניות תנו לו צ'ופר והמשיכו כך עד שרואים שנוח לו (חזרה של 7-10 פעמים).
    השמאליים שבינינו יציבו אותו בצד ימין של הגוף וימנים בצד שמאל.

2. שלב ב'
    כעת נעשה את שלב א' ובנוסף נרכון מעט לכיוון הרצפה (כמו השתחוות קלה), התוכי ירגיש בתזוזה ואנו צריכים להישאר רגועים ובנוסף להרגיע גם אותו ולשמור על הפוזיציה הנ"ל לכמה שניות ולאחר מכן להתיישר בחזרה ולתת לו צ'ופר.
    רכינה בהיפוך על הגב -
    חשוב לא לרכון יותר מדיי כי זה סתם ילחיץ אותו, עשו הכל בקצב שלו ובסבלנות!
    חלוקה נכונה (והכרחית!) של שלב ב': התהליך עצמו מתחלק לחמישה חלקים. ו- 10-15 חזרות אמורות להספיק לכל חלק.
    [Image: 40nJ6R6.gif] עמידה ב- 90 מעלות
    [Image: 40nJ6R6.gif] רכינה קלה 60 מעלות
    [Image: 40nJ6R6.gif] רכינה ל- 45 מעלות
    [Image: 40nJ6R6.gif] השתחוות ל- 30 מעלות
    [Image: 40nJ6R6.gif] ולבסוף איזון של 0 מעלות  בו אנו מקבילים לקרקע והתוכי הפוך לחלוטין.
    [Image: Lnuv1KL.jpg]
  3.  שלב ג'
    אז ביחד איתכם התוכי מסכים להתהפך וזה טוב ויפה אבל מה הלאה?
    אז ככה: מתחילים כרגיל, מצמידים את התוכי לחזה, מאפשרים לו לאחוז בחולצה, רוכנים רכינה קלה ואז, לאט וברוגע נושיט את האצבע המורה של יד שמאל (חשוב שתהיה היד הפחות דומיננטית אז שמאליים - לפעול בהתאם ולהושיט את יד ימין, לכן אצלכם ההצמדה הייתה מלכתחילה בצד ימין של הגוף) וניתן לתוכי לאחוז בה במקום בחולצה. כעת נוצר מצב שהתוכי מוחזק על ידכם ביד אחת (שמאל) והיד השנייה (ימין) מייצבת אותו כדי שלא "יפול".
    כעת אנו נעשה בדיוק את מה שעשינו בשלב ב' (חזרות וחלוקת ההתשחוות) לפי קצב התוכי וההבדל היחיד הוא שהתוכי אוחז בידכם במקום בחולצה.
    חשוב להדגיש שחלק מהתוכים יצטרכו להמשיך בקצב איטי וחלקם ירגישו בנוח עם קצב מהיר יותר כגון, פחות חזרות ו/או חלוקה קטנה יותר של השתחוויות.

4.  שלב ד'
    לאחר שעשינו כמה השתחוויות עד למצב של 0 מעלות, נעשה דבר כזה - השאירו את הידיים יציבות בתנוחת האיזון  ותתיישרו בחזרה (לא עד הסוף אלא 7-10 ס"מ כל פעם)  ובכך תיצרו מרחק ביניכם ובין התוכי שנמצא בתנוחת איזון מלאה, המשיכו כך עד שאתם רואים שהתוכי מרגיש מספיק בטוח ותתחילו בשלב האחרון: לרכון רכינה קלה עם התוכי ומשם להמשיך להיפוך מלא של התוכי אך ורק עם הידיים.
    אחרי כמה פעמים שזה לא מפריע לו פשוט מתחילים להפוך אותו ישירות ללא רכינות מצידכם.
    לי נדרשו שבועיים לסיים את החלק הזה (ומדובר בתוכי ששאר התרגילים לקחו לו יום אחד) כי זה באמת תרגיל אמון שמראה שהתוכי יוצר איתנו קשר טוב וסומך עלינו במאה אחוז שלא נפגע בו.
    ברגע שהוא מסכים לעשות את התרגיל הנ"ל, קחו את הזמן, תזרמו עם התוכי ללא לחצים מיותרים. כי, נסיונות להאיץ בו, או לנסות בכח, רק יגרום נזק לתוכי ולקשר שלו עימכם ואז התוצאות תהיינה הפוכות מהמצופה.
    לא כל תוכי יסכים לעשות את התרגיל הזה, זה לא מובן מאליו וזה לגיטימי, זכרו שיש לכם "עסק" עם בעל חיים ולא - רובוט.

5.  שלב ה' (אופציונלי)
    למי שרוצה להמשיך בתרגיל כך שהתוכי יתהפך ויעזוב את האצבע שלכם (כך שרק יד ימין תחזיק אותו) צריך לפעול כך: אחרי שהתוכי רגיל להתהפך ללא בעייה אנו פשוט מנסים לשחרר שתי אצבעות של אחת מרגליו עם אגודל שמאל של היד שבה הוא נאחז או לפחות לגרום לכך שירפה מעט מהאחיזה.
    בכוונה עושים זאת לאט ולא מנסים לשחרר את כל האחיזה של הרגל במכה אלא לאט ובסבלנות.
    בעיקרון יש להמשיך כך עד שהתוכי יעשה זאת בעצמו (לאחר ההצלחה הוא כבר יבין שאתם מצפים ממנו לשחרר את האחיזה) ללא בעייה ואז מתחילים בהליך שחרור כל האחיזה של אותה רגל. כשמצליחים יש להמשיך כך עד שהוא יעשה את זה ללא בעייה ו/או חשש.
    החלק השני הוא מן הסתם לעשות זאת עם הרגל השנייה.
    לי לקח שבוע לגרום לו לעזוב את שתי הרגליים וכן מספר נשיכות קטנות ואצבעות שרוטות.
    כל עוד אתם מבינים את גבולות התוכי ויודעים להרגיע אותו, אתם תצליחו בסופו של דבר.
    צ'ופרים, הרגעה, לימוד בסביבה שקטה ופרישת הלימוד לאורך זמן (לא לקפוץ בכח שני שלבים ביום) חשובים בכל חזרה שאתם עושים לאורך כל תהליך הלימוד, זהו המפתח להצלחה!

[Image: a7SFdBU.jpg][Image: 9dByyhv.jpg]