פורום תוכיפדיה
גמילה נכונה ולא גמילה כפויה - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: חומרי עזר למגדל (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=13)
+--- פורום: מאמרים וכתבות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=18)
+---- פורום: רבייה וגנטיקה (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=27)
+---- אשכול: גמילה נכונה ולא גמילה כפויה (/showthread.php?tid=154)

גמילה נכונה ולא גמילה כפויה - יובלילך - 03-04-2018

[Image: SP8jKiU.jpg]
גמילה נכונה ולא גמילה כפויהיובלילך
גמילה כפויה
מגדלים רבים, נוהגים למהר בתהליך גמילת הגוזלים, ויש כאלה שאפילו מוכרים ללקוחות, גוזל שעדיין נימצא בתהליכי גמילה, ואז הלקוח חסר הניסיון "ניצב בפני שוקת שבורה", מגיע למצב שבו הוא לא ידע איך לפעול ואיך לגמול את הגוזל/פרחון נמצא עמד חסר אונים ומתוסכל.
אחת הסיבות למכירת גוזל שאינו גמול לגמריי, היא לספר ללקוח שזה "יעזור בתהליך החיברות עם הגוזל", אמירה זו השגורה בפיהם אינה נכונה כלל ולפעמים זה עלול לגרום למצבים לא נעימים.
לפניך מספר אמירות שכדאי לשנן:
  • עם כל הכבוד הראוי, למי שאין ניסיון בגידול גוזלים וגמילתם, לא רצוי לנסות ללמוד את ה"תורה" הזו ביום אחד ולא על התוכי שלך שהרי לא תצטרך לעשות זאת עוד פעמים רבות.
  • הטוב והבטוח ביותר הוא לקחת גוזל שניגמל בצורה נכונה באופן מוחלט ואוכל מזון מוצק ואינו דורש עוד לאכול דייסה.
    גוזל כזה יהיה רגוע ותמיד יהיה סקרן לגבי מזון חדש שיוגש לו בכלוב.

• גוזלים שלא נגמלים בצורה נכונה, מה שאני מכנה בשם "גמילה כפויה", עלולים לפתח בעיות רבות אצל המגדל שאינו מנוסה בגידול וגמילת גוזלים.
  • לא פעם, אנו מוצאים את עצמינו מול התמודדות קשה של המגדל החדש שמתלונן שהגוזל שלו "מפונק", מרעיב את עצמו ודורש לאכול רק דייסה ולמעשה, למגדל המתחיל, אין מושג מדוע הגוזל מסרב לאכול מזון מוצק, כל היום צורח, לא שקט ולא רגוע.
  • גמילה לפני גיל שלושה חודשים אפשרית, אבל לא רצויה, כל גוזל ניגמל בזמנו האישי ואסור לזרז אותו באכילת מזון מוצק.
    אין זמן מוגדר לגמילה. לפעמים, אפילו גוזלים אחים, נגמלים בזמנים שונים.

• לא פעם קורה, שגוזלים שמוכנים, לתהליך גמילה נגמלים באופן עצמוני. בדרך כלל גוזל שמוכן להיגמל, יסרב לאכול את הדייסה שנגיש לו.
    אבל אם נגמל באופן כפוי, הוא עלול להאריך את תקופת הגמילה וימשיך לדרוש את הדייסה.

• גוזל שמוכן לגמילה באופן עצמוני, מנסה לנשוך את המזרק תוך כדאי משחק, ואפילו לנהום עליו.
    אין לטעות בהתנהגות הזו, זה הזמן להציע לו גם מזון מוצק.

• אם, גוזל שהגיע לבית חדש ומסרב לאכול מזון מוצק, "בוכה" וצורח, סימן שהוא לא ניגמל בדרך הטבעית כיאות, אלא בדרך של "גמילה כפויה", במצב זה רצוי לחזור צעד אחד לאחור ולהאכיל אותו בדייסה על מנת שלא לגרום לו להגיע לתת תזונה ואז לגמול אותו בדרך הנכונה.
  • אסור למוכר לצאת מנקודת הנחה שלקונה יש ניסיון בהאכלה ידנית או בגמילה של גוזל בדרך נכונה. התהליך שונה מפרט אחד - לאחר, כל גוזל בדרכו הוא, וגם משך זמן הגמילה שונה בהתאמה.
  • גם במקרים שהגוזל נגמל בגיל שלושה חודשים אצל מגדל פרטי או בחווה, רצוי מאוד להשאירו לפחות עוד שבועיים למעקב ולא למהר להוציא אותו אל סביבה חדשה.
  • במצב זה המגדל החדש עוקב אחרי הגוזל ורואה את השינויים באכילת המזון המוצק, ולא חוזר אחורנית לפורמולת האכלה.
  • יש להקפיד שהמוכר הרגיל את התוכי למזונות מוצקים מגוונים (ולא רק לירקות וכופתיות).
    רק לאחר תקופה זו ניתן לקחת את הגוזל לביתו החדש והחמים של הלקוח, כאשר התוכי אוכל באופן סדיר לחלוטין ואין דרישה לדייסה.

• גוזל גמול שנגיש לו מגוון מזונות מוצקים בכלוב ייגש לאכול בצורה נכונה ללא בעיות התנהגות וללא דרישות לפורמולת האכלת גוזלים.
    תהליך דומה, נעשה גם בטבע וברגע שהגוזל גמול הוא נחשב כבוגר לכל דבר ועניין והוא משיג את מזונו בכוחות עצמו.

[Image: h7pa9VN.gif]אצל גוזלי ג'אקו, למשל אני לא מתחיל גמילה או הורדה של מזון נוזלי לפני גיל חודשיים וחצי.
רק לאחר חודשיים וחצי אני מתחיל להציע להם מזון מוצק לנשנוש תוך כדאי האכלות סדירות של שלוש ארוחות ביום.
עד גיל שלושה חודשים הם כבר גמולים ואז אני נותן להם עוד שבועיים עד חמישה שבועות לפני העברה ללקוח.
אני לא ממהר למסור גוזלים , אלא רק לאחר שאני יודע באופן חד משמעי שאכילת מזון מוצק היא סדירה לחלוטין.
וזאת מכיוון שלפעמים הם "מנשנשים" אבל לא ממש אוכלים בוודאות ונשארים ריקים בזפק.
זאת אומרת שהגוזל יוצא ממני בגיל שלושה וחצי חודשים, לא לפני כן ואין שום בעיה בקניה מעל שלושה חודשים רק צריך לוודא שהתוכי גמול לחלוטין ואוכל באופן סדיר ורציף את מגוון המזונות המוצקים.
ישנם מגדלים רבים שנוהגים בדרך מוטעית, הם מורידים ארוחות מהר מדי וגורמים לגוזל לרעוב, בחושבם שגוזל רעב יתחיל לאכול מזון מוצק מהר יותר.
לא כך הדבר, זה עלול לגרום לו מעבר לגמילה לא נכונה, גם לבעיות נוקשות בהרגלי אכילה של מזון מוצק.
בגמילת גוזלים יש לזכור כלל חשוב והוא: הגמילה צריכה להיות רצונו של הגוזל, צריך לזרום עם ההתפתחות הפיזיולוגית (תפקוד האיברים של הפרחון) והפסיכולוגית (ההתפתחות הרגשית של הפרחון) של הגוזל.
באופן הדרגתי, ללכת מין המזרק למזון מוצק.

[Image: YqNfO8b.jpg]

תמונות של גוזלים בשלבי גמילה ראשונים
[Image: Q0uLSTy.jpg][Image: hHMaSjY.jpg][Image: YbvTqie.jpg][Image: PPfQfZq.jpg][Image: CgG2AHt.jpg][Image: H9ZQt78.jpg][Image: EvejERy.jpg][Image: desPObE.jpg]
[Image: vnDfuMA.jpg][Image: R7V4J7r.jpg]