פורום תוכיפדיה
עונת החלפת נוצות? - גרסה מובנת להדפסה

+- פורום תוכיפדיה (https://tukipedia.com)
+-- פורום: שאלות ותשובות (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- פורום: גידול תוכים (https://tukipedia.com/forumdisplay.php?fid=2)
+--- אשכול: עונת החלפת נוצות? (/showthread.php?tid=3325)

עמודים: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

RE: עונת החלפת נוצות? - צבי דגן - 10-18-2022

יתכן שבעקיפין, כיסוי הכלוב בלילה, הפסיק את התופעה מוזרה של נקישות רגלים וכנפים בלילה וזאת משום שהתוכי נכנס למצב של מעין פחד, שהרי בחושך התוכים לא פעילים או - פחות פעילים.
אבל, אתה צריך לשאול את עצמך, האם התוכי שלך ישן בלילה 10-12 שעות בתנאי חושך ושקט!
חוסר בשינה או שינה לא רציפה, הוא אחד הסיבות להתנהגות המוזרה של מריטת נוצות כרונית.
אם שוללים את הסיבות הפתולוגיות כי אז, ישנן סיבות שונות למריטת הנוצות ואת חלקם אנחנו לא יודעים.
אין גורם אחד לתופעה, שעליו ניתן להצביע ואז לטפל בבעיה.
המאפיין העיקרי לבעיית מריטת הנוצות הוא שכל מקרה הוא מקרה מיוחד ויחיד בפני עצמו שמצריך אבחון ופתרון אישי. 
ועם זאת, ישנם גורמים נוספים, אמנה אחדים מהם:
  • אין ספק שהתעללות, הזנחה, וחוסר בתשומת לב גורמים לבעיות התנהגות כמו צרחות, נשיכות, ומריטת נוצות.
  • חוסר בחשיפה לציפורים בוגרות שמהן ניתן ללמוד כיצד "להיות ציפור" וחוסר היכולת להתמודד באופן חיובי עם חרדות, לחץ סביבתי ושינויים סביבתיים.
  • העובדה שאנו לוקחים ציפור שמעופפת באופן טבעי ומונעים ממנה לעוף, סוגרים אותה בכלוב, זו אחת הסיבות לבעיות התנהגות אלה.
  • תוכי שמח הוא תוכי שהורגל להיות בחברת האדם ולקבל שינויים בסביבתו, ולשעשע את עצמו, זהו תוכי מחוברת.
    חשוב מאוד שתהליך החברות ותהליך הגמילה יבוצעו ע"י מגדל תוכים מנוסה שמבין כיצד מתפתחים תוכים גם בפן ההתנהגותי הפסיכולוגי ולא רק בפן הפיזי.
  • מריטה כתוצאה מבעיה בריאותית תחל לרוב בכנפיים, מתחת לכנפיים ובגב אולם ללא בדיקה וטרינרית מקיפה אין אפשרות לשלול או לאשש מריטה כתוצאה מבעיה רפואית.
    לעומת זאת, מריטה כתוצאה מהפרעת התנהגות בד"כ מתחילה בחזה ובנוצות "פרועות".
  • תזונה לקויה (יותר מדי זרעי חמניות ו/או מזון ביתי או תעשייתי), יכולים להיות גורם למריטת נוצות.
  • קיצוץ נוצות שמשאיר קצוות חדים עלול גם לגרד ולגרום למריטת הנוצות.
  • דיכאון עמוק או דיכאון מתמשך עלול לגרום לתוכי למרוט נוצות. 
    הסימן המובהק לדיכאון אצל תוכים הוא מריטת נוצות, לכן חשוב לשים לב שהוא לא מתחיל למרוט עצמו.
מניעה היא המפתח לתופעת המריטה, היות שטיפול ושיקום לעתים אינם אפשריים באופן מלא.
ג'אקו שננטש על ידי בעליו העיקריים ואין לו מענה רגשי, עלול להגיע לרמה גבוה של מריטת נוצות, ודיכאון, ובמקרים קיצוניים - עד כדי מוות.

RE: עונת החלפת נוצות? - אמנונימוס - 10-18-2022

(10-18-2022, 05:38 PM)רוני כתב: ראשית, אני שמח לשמוע שכיסוי התוכי הועיל לבעיה שהייתה לך עם הנקישות.
לדעתי לא מסתבר שהתוכי מורט נוצות בגלל שאתה מכסה אותו בלילה, אלא להפך, תוכי שמכוסה בלילה ישן יותר טוב ומן הסתם יש לו פחות נטייה לבעיות התנהגות. (אם כי זאת רק דעתי האישית, ואני לא שולל לגמרי אפשרות שהוא מורט בגלל זה, אחרי הכל לכל תוכי יש אופי משלו ולכן אני לא יכול לקבוע בוודאות)
אבל אני ממליץ לך להשתדל מאוד שהתוכי לא ישמע אותך בזמן שהכלוב מכוסה, (אם אתה חושש שזה גורם לו למריטה והשתוללות בתוך הכלוב...)
אני לא יודע איך ניתן לבדוק האם המריטה נובעת מכיסוי התוכי בלילה. (אבל אפשר להפסיק לכסות ולראות האם המריטה מפסיקה. רק קח בחשבון שהבעיה הקודמת עם הנקישות יכולה לחזור)
אני לא יודע האם ניתן לדעת ממתי הנוצות האלו שמצאת...

נ.ב- האם אתה בטוח שהוא מורט? אולי הנשירה נובעת מסיבה אחרת?

האם ראית החמרה בהתקרחות בשבוע- שבועיים האחרונים?  
הי רוני, תודה על התייחסותך. 
אתחיל מהסוף. אני בטוח שהוא מורט אותן, כפי שרשמי נוצות היו דבוקות בדם על הסדין. כמו כן גם על החזה והצואר שלו ראיתי שאריות של דם.
אני לא מבין הרבה בתוכים אבל משער לעצמי שנשירה לא אמרה להיות מדממת (אולי אני טועה).
כמו כן, היו מקרים שהוא תלש נוצות דם (הפעם לא היה דם על הנוצה) שרק צמחו כאשר היה על הכתף שלי וצמוד לאוזן, פשוט שמעתי את התלישה הזו.
לגבי נקישות, זה בדיוק מה שאני תוהה לעצמי, אם אוריד את הכיסוי אז סביר להניח שהנקישות יחזרו מהר מאוד אך אם אדע בוודאות שהמריטה בגלל הכיסוי אז אוותר על הכיסוי בלית ברירה.
לא יכול לומר שראיתי החמרה באזור החזה והצוואר אבל כן גיליתי אתמול שגם ברגל אחת הוא מרט נוצות (אולי זה ישן לפני כמה ימים) ורואים עור.
מצרף תמונה ...

[Image: vo3OGQW.jpg][Image: xXE0fLy.jpg]

RE: עונת החלפת נוצות? - רוני - 10-18-2022

אולי כדאי לשקול השתמשות בתכשיר ספריי עם טעם מריר שמיועד לטיפול במריטת נוצות?

יש לזכור את שלוש העובדות האלה:
  • תופעת המריטות, שסיבתה התנהגותית,  היא תופעה קשה לטיפול ולפעמים אין לה פתרון בכלל.
    לעומת זאת, אם תופסים את ההתנהגות הזו כבר בהתחלה, הטיפול יהיה קל יותר.
  • מריטת נוצות שאינה מטופלת בזמן עלולה לגרום לתוכי שלך להתקרח באזורים מסוימים לכל חייו. 
    יש לציין שהתוכי מורט נוצות גם באופן טבעי ללא פתולוגיה בתהליך שנקרא  סינוץ (ניקוי הנוצות), ויש להתייחס לזה כהתנהגות טבעית.
  • מריטה עצמית יכולה להיות בעיה מאוד קשה לפתרון, לא תמיד ניתן לשים את האצבע על הגורם לכך.
מה עושים לאחר שבדקת ושללת את הסיבה הרפואית והגעת למסקנה שהסיבה למריטות היא התנהגותית?
  • הפתרון הקלאסי הוא, להעניק לתוכי המון תשומת לב, חום ואהבה,  וחיזוקים חיוביים, במילים אחרות, תעניק לתוכי אהבה בשפע. 
    לא תמיד, מי שקונה תוכי, מודע גם לצרכים שלו - לא רק מזון אלא הוא זקוק גם לחברה ולתשומת לב. 
    לפעמים זה משותף לכל התוכים ולפעמים יש להתאים את היחס שלכם לפי סוג התוכי שיש לכם.
  • לעיתים, תוכים מורטים נוצות לאחר אירוע טראומטי מסוים , כמו: מעבר לכלוב חדש שבו הוא מרגיש מאוים, או מעבר לחדר שלא מתאים לו, אולי חם לו בסביבה שבה הכלוב שלו נמצא, אולי נכנס דייר חדש לבית (חיית מחמד או תינוק) שמפחידים את התוכי שלכם כיסוי הכלוב שגורם לו לפחד ועוד.
  • בד"כ התופעות האלה לא יהיו, כאשר נותנים לתוכים שלנו תזונה מאוזנת עשירה ומגוונת מן הטבע (מזונות טבעיים).
    הבעיות עלולות להתעורר כאשר התוכי ניזון רק מכופתיות או כאשר נותנים להם תוספי מזון שונים, כמו ויטמינים באופן מלאכותי.
    העמסת יתר של תוספי מזון, או של מזון מעובד (של בני אדם), עלול להביא לתוצאות של מריטת הנוצות.
  • מריטת נוצות יכול לנבוע גם מחוסר שינה (תוכי זקוק ל- 10-12 ורצוי - 14 שעות שינה בתנאי שקט וחשיכה) וגם משעמום - חוסר בצעצועים מסוגים שונים ובמיוחד - צעצועי לעיסה.
    תספק לתוכי צעצועים, ענפים לטיפוס וחפצים ללעיסה אלה יכולים לא רק להפיג את השעמום של התוכי שלך בזמן שאתה לא נמצא בקרבתו, אלא גם להסיח את דעתו ממריטת הנוצות. במקרה הזה כדאי להרבות בצעצועים, ענפים ודומיהם, כדי שהתוכי יהיה עסוק כמעט כל הזמן.
    ושוב - חשוב שתמצא דרך לבלות זמן רב יותר בקרבת התוכי שלך, כדי שגם אתה תוכל להציע לו הסחות דעת, במידה והוא אינו מסתדר לבד.
  • כאשר הוא מתנהג כראוי צריך לתת לו חיזוקים חיוביים ואפילו מזון שאהוב עליו.
    כשהוא מורט את הנוצות, צריך להתעלם ולא לצעוק עליו, אלא רק להסיח את דעתו כפי שנאמר לעיל, ובמקביל לחפש כל התנהגות טובה שלו, אפילו הקטנה ביותר, שיכולה לזכות אותו בליטופים ובדברי שבח.
  • אדגיש שוב ואומר שהטיפול במריטת נוצות, שנובעת מסיבות נפשיות, אינו טיפול פשוט כלל וכלל, עליך לנסות לטפל בבעיה מוקדם ככל האפשר.

(10-18-2022, 06:46 PM)רוני כתב: אולי כדאי לשקול השתמשות בתכשיר ספריי עם טעם מריר שמיועד לטיפול במריטת נוצות?

הציעו לי את זה בחנות, אבל כרגע מעדיף לחכות עם זה ..
בעייני זה כמו משכך כאבים. זה לא פותר את הבעיה אלא רק לזמן שבו אני שם ספריי

RE: עונת החלפת נוצות? - רוני - 10-18-2022

זה לא רק לזמן שבו אתה שם ספריי, אחרי שהתוכי מתרגל לא למרוט אתה יכול להפסיק לשים ספריי.

אבל בכל מקרה אם זה לא מאוד חמור אז לדעתי עדיף קודם לנסות פתרונות כמו העסקת התוכי בצעצועים ותשומת לב.

מיד תקבל הנחיות מפורטות מה לעשות באופן מעשי ואיך לטפל בתוכי מורט ובתנאי שאתה בטוח שהתופעה היא התנהגותית ולא - פתולוגית.

(10-18-2022, 06:51 PM)צבי דגן כתב: יש לזכור את שלוש העובדות האלה:
  • תופעת המריטות, שסיבתה התנהגותית,  היא תופעה קשה לטיפול ולפעמים אין לה פתרון בכלל.
    לעומת זאת, אם תופסים את ההתנהגות הזו כבר בהתחלה, הטיפול יהיה קל יותר.
  • מריטת נוצות שאינה מטופלת בזמן עלולה לגרום לתוכי שלך להתקרח באזורים מסוימים לכל חייו. 
    יש לציין שהתוכי מורט נוצות גם באופן טבעי ללא פתולוגיה בתהליך שנקרא  סינוץ (ניקוי הנוצות), ויש להתייחס לזה כהתנהגות טבעית.
  • מריטה עצמית יכולה להיות בעיה מאוד קשה לפתרון, לא תמיד ניתן לשים את האצבע על הגורם לכך.
מה עושים לאחר שבדקת ושללת את הסיבה הרפואית והגעת למסקנה שהסיבה למריטות היא התנהגותית?
  • הפתרון הקלאסי הוא, להעניק לתוכי המון תשומת לב, חום ואהבה,  וחיזוקים חיוביים, במילים אחרות, תעניק לתוכי אהבה בשפע. 
    לא תמיד, מי שקונה תוכי, מודע גם לצרכים שלו - לא רק מזון אלא הוא זקוק גם לחברה ולתשומת לב. 
    לפעמים זה משותף לכל התוכים ולפעמים יש להתאים את היחס שלכם לפי סוג התוכי שיש לכם.
  • לעיתים, תוכים מורטים נוצות לאחר אירוע טראומטי מסוים , כמו: מעבר לכלוב חדש שבו הוא מרגיש מאוים, או מעבר לחדר שלא מתאים לו, אולי חם לו בסביבה שבה הכלוב שלו נמצא, אולי נכנס דייר חדש לבית (חיית מחמד או תינוק) שמפחידים את התוכי שלכם כיסוי הכלוב שגורם לו לפחד ועוד.
  • בד"כ התופעות האלה לא יהיו, כאשר נותנים לתוכים שלנו תזונה מאוזנת עשירה ומגוונת מן הטבע (מזונות טבעיים).
    הבעיות עלולות להתעורר כאשר התוכי ניזון רק מכופתיות או כאשר נותנים להם תוספי מזון שונים, כמו ויטמינים באופן מלאכותי.
    העמסת יתר של תוספי מזון, או של מזון מעובד (של בני אדם), עלול להביא לתוצאות של מריטת הנוצות.
  • מריטת נוצות יכול לנבוע גם מחוסר שינה (תוכי זקוק ל- 10-12 ורצוי - 14 שעות שינה בתנאי שקט וחשיכה) וגם משעמום - חוסר בצעצועים מסוגים שונים ובמיוחד - צעצועי לעיסה.
    תספק לתוכי צעצועים, ענפים לטיפוס וחפצים ללעיסה אלה יכולים לא רק להפיג את השעמום של התוכי שלך בזמן שאתה לא נמצא בקרבתו, אלא גם להסיח את דעתו ממריטת הנוצות. במקרה הזה כדאי להרבות בצעצועים, ענפים ודומיהם, כדי שהתוכי יהיה עסוק כמעט כל הזמן.
    ושוב - חשוב שתמצא דרך לבלות זמן רב יותר בקרבת התוכי שלך, כדי שגם אתה תוכל להציע לו הסחות דעת, במידה והוא אינו מסתדר לבד.
  • כאשר הוא מתנהג כראוי צריך לתת לו חיזוקים חיוביים ואפילו מזון שאהוב עליו.
    כשהוא מורט את הנוצות, צריך להתעלם ולא לצעוק עליו, אלא רק להסיח את דעתו כפי שנאמר לעיל, ובמקביל לחפש כל התנהגות טובה שלו, אפילו הקטנה ביותר, שיכולה לזכות אותו בליטופים ובדברי שבח.
  • אדגיש שוב ואומר שהטיפול במריטת נוצות, שנובעת מסיבות נפשיות, אינו טיפול פשוט כלל וכלל, עליך לנסות לטפל בבעיה מוקדם ככל האפשר.
צבי, מודה לך מאוד על הפירוט המלא והמקיף. חייב להודות ולומר שטעיתי! טעיתי בכך שלא חקרתי מספיק וקניתי ציפור שאני לא מסוגל ככל הנראה להתמודד איתה מאחר ואין לי מספיק ידע, ניסיון וגם זמן שדורש ג'אקו.
כמו כן, לצערי יש נטייה מטורפת עם שיווק שקר ומרמה בנושא הג'אקו. אני רואה בכל מקום, ג'אקו, חמוד מתאים לכל ילד וכו וכו.. זה הכי לא תוכי שמתאים לכל ילד וזה לא צעצוע ואפילו לא מתאים לכל אדם בוגר.
אני קורא את כל מה שאתם כותבים כאן, מנסה ליישם מה שביכולות שלי אך מצד שני מתחיל לשקול לחפש לו בית... זה לא דבר שהייתי רוצה בפרט שהוא נקשר אליי מאוד, הוא אוהב אותי ואני רואה את זה... הוא מזמר ושר ליידי, מנסה להאכיל אותי מהאוכל שלו, אם הוא שוחרר לפני שהגעתי הביתה אז הוא עף אליי עוד לפני שנכנסתי לבית כברר בחדר מדרגות פוגש אותי...
אז כן, דילמה! למסור אותו ומי יכול להבטיח שלא יעשו מכירה עליו?!
איך אני יודע שהוא ישרוד את הפרידה?!
ובכללי, כואב לי להיפרד כי אני לא בטוח שמציתי את הכל...
סליחה אני "חופר" כאן הרבה אבל נראה שאני מתחיל להיות בדיכאון מהסיפור הזה 
 עָצוּב

מה עושים באופן מעשי ואיך מטפלים בתוכי מורט? 
שוב יש להדגיש, בהנחה שאין סיבות רפואיות והתזונה תקינה, יש לעשות את הפעולות הבאות או - את חלקן:
  1. לקנות "חליפת טיסה רפואית" במטרה למנוע מהתוכי את אפשרות המריטה. החליפה היא פתרון פחות "סדיסטי" מאשר קולר.
  2. לקנות "קולר רפואי" (נקרא גם בשמות נוספים: "צווארון רפואי" או "קולר אליזבטני") שנראה כמו קונוס ומתלבש סביב הצוואר של התוכי. 
    הקולר מונע מהתוכי להוריד את הראש כלפי מטה ולתלוש לעצמו את הנוצות. 
    הקולר הוא פתרון ווטרינרי. זהו פתרון יעיל אך לא נעים לא לך ולא לתוכי במיוחד בשלב הראשון. 
    ישנן הוראות מפורטות על איך לשים קולר ומהם התופעות לוואי (חייב לדעת לפני השימוש או להתייעץ עם וטרינר).
  3. השימוש בקולר או בחליפה הוא בערך במשך חודשיים שבהם צריך להכניס חומרי לעיסה שונים לתוכי, (ענפים, צעצועים וכדומה). 
    לאחר כחודשיים ולאחר שכל הנוצות גדלו בחזרה, צריך לחנך את התוכי שלאכול נוצות זה מגעיל ולכרסם עלים, ענפים, וצעצועים זה כיף. 
    [Image: wuuD4iU.gif] פה נכנס לתפקיד הספרי שנקרא "ביטר ביק" - Bitter Beak  (מקור מר), כפי שרוני הציע לעיל. 
    [Image: mP2iZ82.jpg][Image: wXsxSrt.jpg]
מורידים את הקולר או את חליפת הטיסה ומורחים על התוכי את הספריי המר. 
מכניסים לתוכי המון דברים לכרסום והתעסקות. 
כעת מצפים/מקווים שהתוכי יעדיף להוציא את האגרסיות שלו על הענפים ולא על נוצות מרות. 
אחרי מספר שבועות כבר לא יהיה צורך בספריי והוא כבר יבין את העיקרון. 
אני מודע לכך, שלא קבלת פתרונות קונקרטיים, אלא בעיקר הסברים לתופעה ועם זאת כדאי לפעול לפי מה שמוצע לעיל.
כדי לקבל פתרון כולל לא יהיה מנוס, אלא לפנות לווטרינר שיערוך לו בדיקת דם יסודית וימצא את הבעיה הספציפית.

• דוגמאות של קולרים - צווארון אליזבטי.
    [Image: hl77IhV.jpg][Image: qiLettZ.jpg][Image: 8P42mq9.jpg][Image: P2iQJJT.jpg][Image: TQEUd4I.jpg]