כדי להגיב לתוכן באתר ולהוסיף תוכן משלך עליך להתחבר או להירשם.

גידול גוזלים


מאת עינבל סרטר

גידול גוזלים

 

 • עם בא האביב, הטבע מתחיל להתעורר מתרדמת החורף, הטמפרטורות עולות, העצים מלבלבים ומצמיחים ניצנים הפרחים מתחילים לפרוח ורוב בעלי החיים נכנסים לפעילות מינית - תחילת עונת החיזור והרבייה שלהם.
  גם התוכים מחזרים, מתחברים לזוגות (אם אינם מחוברים כבר), מטילים ביצים ומהן בוקעים גוזלים קטנים, קירחים, חסרי אונים וחמודים להפליא! אומנם, כמה חמודים ושובי לב שלא יהיו, הדבר הטוב ביותר שנוכל לעשות עבורם הוא להשאירם לטיפולה המסור של אמא-תוכית, גם אם בכוונתנו בסופו של דבר לגדל תוכים מוחתמים ומחוברתים לחלוטין לבני האדם, השבועיים הראשונים הם הקריטיים ביותר ועדיף להימנע מלהפרידם מהאם בינתיים (משך זמן זה לא יפגע בהחתמה העתידית שלהם אלא רק יבטיח תוכי בריא וחזק יותר), אך מה קורה אם האמא אינה מטפלת בגוזלים מסיבה זו או אחרת? או בכלל, אם הגיע לידינו גוזל נטוש וחסר אונים. במקרה כזה מוטלת עלינו האחריות האחריות לדאוג לשלומו ולהביאו לפחות לגיל גמילה.
 • אבל איך עושים את זה?
  ובכן, כמה דברים חשובים שיש להכין עבור גוזל ובמיוחד אם אנחנו יודעים מראש על בואו (למשל אם אנחנו מתכננים לקנות גוזל לא גמול או אם יש לנו זוג שמתרבה ואנו מתכוונים מראש להפריד את הגוזלים) כששני הדברים החשובים ביותר הם:
  אומנת, הכוללת גוף חימום.
  דייסת גוזלים בהתאם לסוג התוכי.
  "אומנת", היא מעין קן חלופי עבור הגוזלים שישהו בה עד שייגמלו מדייסת הגוזלים. המדגרה יכולה להיות אקווריום זכוכית קטן או אפילו פלסטיק, כך או כך חשוב שיהיה בצורת מרובע ובשום אופן לא עגול. ה"גג" אמור להיות מאוורר אך עדיין להוות מכסה ראוי, אם מדובר באקווריום זכוכית ניתן להתאים לו רשת, אקווריום פלסטיק בדרך-כלל מגיע כבר עם מכסה וכלול במחיר האקווריום.
  בטבע האם דואגת לחימום הגוזלים בעזרת חום גופה ושמירה על חומם בטמפרטורה קבועה פחות או יותר, בעניין זה, הגוזלים תלויים לחלוטין בהורים, לכן מתחת לאקווריום יש להניח גוף חימום כלשהו, כבל חימום של זוחלים או גוף חימום של זוחלים יכולים להתאים בדיוק. מנורת חימום אינה מומלצת משום שהיא עלולה לגרום לכוויות קשות בעורם העדין של הגוזלים. במידה ולא ידענו על בואו של הגוזל מראש ולא היה זמן להכין גוף חימום שכזה (אם למשל האם מתה בפתאומיות או שמצאנו גוזל) ניתן לאלתר מקור חימום זמני מבקבוק של מים רותחים שבמידת הצורך ניתן אפילו להניח בזהירות בתוך האקווריום במידה שנעטף בחומר מבודד (מגבת למשל או שכבה עבה של נייר סופג), אך פתרון זה אינו יעיל לאורך זמן משום שיש להחליף את המים שמתקררים מידי מספר שעות וגמילת גוזלים אורכת מספר שבועות כך שמהר מאוד התעסקות זו תהפוך למטרד ותגרום אי נוחות. בין גוף החימום עצמו לאקווריום יש להניח שכבת בידוד על מנת למנוע חימום יתר, במיוחד אם מדובר בפלסטיק שעלול להתרכך והגוזל עלול ליפול דרך החור שייווצתר ישירות על גוף החימום. את גוף החימום נניח רק מתחת לחצי מהאקווריום או פחות, כך נוצר שטח מסוים שהוא חם מאוד ובו כנראה יעדיפו הגוזלים להיות לפחות בהתחלה, אך במקביל גם ישנו שטח קצת קריר יותר אליו יוכלו לדדות כשחם להם מידי כדי לברוח מהחום.

 • אם הגוזלים צעירים במיוחד או חלשים מאוד ולא נראה שהם מסוגלים לדדות בכוחות עצמם לעבר המקום הקריר יש לבדוק לעיתים קרובות את הטמפרטורה במקום שבו הם נמצאים ואם צריך להוריד אותה בהדרגתיות ולהעביר אותם מקום כדי שיצטננו מעט. ניתן גם לעבות את שכבת הבידוד כך שהאקווריום עצמו יהיה קריר יותר, שימו לב במיוחד אם הגוזלים מצייצים יותר מהרגיל או בקול רם יותר, ייתכן שהם לא בהכרח רעבים אלא מנסים לאותת לכם שחם להם מידי והם אינם מסוגלים להתחמק מהחום.
  מומלץ לרפד את תחתית האומנת מבפנים בשבבי עץ (לא נסורת!) ועליהם להניח שכבה של נייר מטבח, שניתן להחליפו בקלות על מנת שנוכל להסיר כל פעם את השכבה שתתלכלך בלשלשת ולשמור על הניקיון באומנת עבורם, נייר ידיים פשוט הוא רעיון מצוין, גם מפני שהוא זמין וזול, וכן, משום שיש לו כוושר ספיגה טוב ובקלות ניתן לזרוק אותו ואין צורך לכבס שוב ושוב וגם מפני שהוא דק מאוד ולכן החום של גוף החימום יכול לעבור דרכו. 
 • נקודה חשובה נוספת היא שמירה על לחות גבוהה יחסית בתוך האומנת, לכן יש להוסיף קערת מים קטנה לחלל האומנת, מומלץ לתלות אותה על הדפנות כדי שהגוזלים לא יוכלו להגיע לשם משום שהם עלולים להירטב ולהצטנן או במקרה גרוע יותר - אפילו לטבוע. ניתן לחורר את הרשת או את גג האקווריום במקומות המתאימים ולתלות כלי אוכל לציפורים במקום קערה ובו למלא את המים. שקית מים או כל כלי סגור אחר אינם מתאימים מאחר והמים לא יכולים להתאדות מתוכם ולכן לא יתרמו ללחות באוויר.
  כמו כן מומלץ להוסיף כמה משחקים וצעצועים קטנים- ללא חלקים קטנים מדי שעלולים להיבלע וללא חוטים שעלולים להסתבך סביב הרגליים העדינות שלהם.